25.9%
23.1%
50.0%
20.8%

Επέστρεψαν στις νίκες οι Athens Supergrungers που νίκησαν τους Phoenix Bums με 58-62 σε ένα πολύ ωραίο ντέρμπι. MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Θεοδώρου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Supergrungers μπήκαν πιο δυνατά. Οι Bums άργησαν να βρουν ρυθμό, όμως στο τέλος ισορρόπησαν την κατάσταση. Με 0-8 ξεκίνησε το ματς από Θεοδώρου και Κατσαμπάνη. Ο Μοσκόφογλου και ο Κουζοβουνάς απάντησαν με ένα 4-0 και μειωσαν σε 4-8, με τον Χριστόπουλο να απαντάει βάζοντας ένα καλάθι για το 4-10. Το τελικό 6-10 της περιόδου το έγραψε ο Λάσπας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums έδειξαν δύο πρόσωπα. Το ένα ήταν το πολύ καλό, στο ξεκίνημα της περιόδου, το άλλο ήταν κακό αφού έπαθαν Black out και εφαγαν ένα πολύ μεγάλο σερί. Με 10-0 ξεκίνησε η περίοδος από τον Μοσκόφογλου για το 16-10. Ο Σταθοπουλος μείωσε σε 16-12 και ο Αντωνάτος απάντησε με μια βολή για το 17-12. Τρίποντο από τον Σταθόπουλο για το 17-15 και απάντηση από τον Βερώνη για το 20-15. Ένα 0-5 από Θεοδώρου και Σταθόπουλο ισοφάρισε σε 20-20, για να έρθει απάντηση από τους Bums με ένα 4-0 από τον Κοβάτσο για το 24-20. Σε 24-22 μείωσε ο Χριστόπουλος, με τον Κοβάτσο να βάζει 1/2 βολές για το 25-22. Σε εκείνο το σημείο οι Phoenix Bums “εξαφανιστηκαν” από το γήπεδο, οι Supergrungers το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και έτρεξαν ένα 0-11 με τους Θεοδώρου, Κατσαμπάνη, Τσίπρα και Αρτζέν, για να κλείσουμε ημίχρονο με 25-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Phoenix Bums μπήκαν έχοντας παραπάνω νεύρο και όρεξη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσα στο τέλος του δεκαλέπτου. Το σερί που έτρεχαν οι Supergrungers συνέχισε με 4 ακόμα πόντους ο Τσίπρας για το 25-37. Ο Κοβάτσος μείωσε σε 27-37, όμως ο Κατσαμπάνης πήγε ξανά στους 12 το ματς (27-39). Σε 30-39 μείωσε ο Κουζοβουνάς με τρίποντο, καλάθι ο Αϊβαλιώτης για το 30-41 και ξανά τρίποντο για τους Bums με τον Φωτοπουλο για το 33-41. Το 33-43 γράφτηκε από τον Κατσαμπάνη, ι Λάσπας μείωσε στους 8 (35-43), αλλά ο Θεοδώρου έστειλε ξανά στους 10 το ματς (35-45). Σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ενα 8-0 από Διαμαντόπουλο και Κουζοβουνά που έριξε το ματς στο καλάθι (43-45). Ο Σταθόπουλος έσπασε το σερί και μείωσε σε 43-47, για να έρθει ακόμη ένα σερί από τους Bums , μικρότερο αυτή τη φορά, αλλά και σημαντικό, με το οποίο ισοφάρισαν σε 47-47 για να κλείσει το δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers έδειχναν να καθαρίζουν το παιχνίδι, έτρεξαν ένα πολύ καλό σερί και πήραν διψηφια διαφορά, όμως οι Bums δεν έπεσαν χωρίς μάχη. Με 0-12 ξεκίνησε το δεκάλεπτο από τους Χριστόπουλο, Θεοδώρου, Αρτζέν και Τσίπρα για το 47-59. Σε εκείνο το σημείο έμεναν 4.52 και οι Bums κάλεσαν time out. Μετα το time οι Bums έπαιζαν σαν άλλη ομάδα. Απάντησαν με ένα 11-0 με σκόρερ τους Μπαλτζόγλου, Χριστόπουλο, Βερώνη, Αντωνάτο και Μοσκόφογλου και μειωσαν σε 58-59 με 23″ να μένουν. Μετά το time out οι Supergrungers διάλεξαν επαναφορά από μπροστά, άρα είχαν τα 14 από το 23″. Οι Bums όμως δεν έπαιξαν άμυνα, έκαναν φάουλ και έστειλαν τον Σταθόπουλο για βολές. Ο guard των Supergrungers έχασε και τις δύο, αλλά πήρε επιθετικό ριμπάουντ. Η μπάλα μετά από κάποιες πασες έφτασε στον Κούρτη ο οποίος πήγε για βολές με 9″ να μένουν. Έβαλε τη μια από τις δύο και έγραψε το 58-60. Time out για τους Bums. Στην επαναφορά πάει ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος κάνει κακή πάσα την οποία έκλεψε ο Σταθοπουλος, έδωσε πάσα στον Θεοδώρου και εκείνος του την επέστρεψε για να γραφτεί το τελικό 58-62 του αγώνα.

Πέρα από τον Θεοδώρου, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Σταθοπουλος, Κατσαμπάνης και Χριστόπουλος. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Μοσκόφογλου, Κουζοβουνάς και Κοβάτσος.