43.5%
69.2%
52.7%
20.0%

Phoenix Bums vs Dirtus Bologna 71-79.Τρομερή αναμέτρηση ανάμεσα σε Bums και Dirtus με τη Dirtus να είναι μπροστά στη ροή του αγώνα αλλά να τους ισοφαρίζουν και να προσπερνάνε στα μισά της 4ης οι Bums. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξέφυγε στο σκορ και οι Bums στείλανε το ματς στη παράταση με τρίποντα του Μοσκόφογλου(0:19). Η Dirtus αντέδρασαν στη παράταση , έδειξαν χαρακτήρα , οι Bums ήταν άστοχοι στην παράταση και το ροζ φύλλο κατέληξε στους Dirtus. Mvp του αγώνα ο Χριστόπουλος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με 0-2 για τους Dirtus ,με τον Τόλια να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ.Για τους Phoenix Bums ισοφάρισε 2-2 ο Καδάς με σουτ. Ο Χριστόπουλος με σουτ, ο Παπαδόπουλος με λει-απ και ο Χριστόπουλος με ντραιβ το σκορ έγινε 2-8.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Καδάς και με τρίποντο ο Φωτόπουλος έγινε το 7-8.Από το ζωγραφιστό ο Μπονάτσος και με λει-απ ο Σαράντου έγινε το 7-12.Ο Φωτόπουλος με σουτ το 9-12 και ο Χριστόπουλος με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 9-14.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Μοσκόφογλου το 11-14 και το δεκάλεπτο τελείωσε 11-16 ο Χριστόπουλος με σουτ από το High post.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Κοβάτσος με 2/2 βολές έκανε το 13-16 για τους Phoenix Bums. Από το ζωγραφιστό σκόραρε ο Φωτόπουλος το 13-18 για τους Dirtus. Ο Κουζοβουνάς νε ντραιβ μείωσε σε 15-18 και ο Δαμίγος με 1/2 βολές και ο Φωτόπουλος με καλάθι από το ζωγραφιστό έγραψαν το 15-21.Ο Μοσκόφογλου με 2/2 βολές το 17-21 και ο Πιάς με ντραιβ το 17-23.Ο Μπαλτζόγλου με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 19-23 και ο Χριστόπουλος με σουτ στον αιφνιδιασμό το 19-25.Ο Κοβάτσος με ντραιβ έκανε το 21 -25 και με σερί 0-10 το σκορ έγινε 21-35 ,αρχικά ο Τόλιας σκόραρε από το ζωγραφιστό, με σουτ ο Φωτόπουλος και με 2 κολλητά τρίποντα ο Παπαδόπουλος. Οι Bums κατάφεραν και μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο 28-35 ,με τρίποντο ο Φωτόπουλος και από το ζωγραφιστό σκόραραν ο Καδάς και ο Λάσπας.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Λάσπας με τρίποντο και με σουτ μείωσε 33-35 για τους Phoenix Bums. Ο Τόλιας με σουτ από την γωνιά και ο Χριστόπουλος με 3/3 βολές το σκορ έγινε 33-40.Με τρίποντο ο Καδάς και με 1/2 βολές ο Μοσκόφογλου έγραψαν το 37-40.Ο Φωτόπουλος με σουτ, ο Μπονάτσος με 1/2 βολές και ο Φωτόπουλος με λει-απ πέτυχαν το 37-45.Ο Λάσπας με τρίποντο μείωσε 40-45 και ο Φωτόπουλος, ο Παπαδόπουλος και ο Χριστόπουλος σκόραραν και έγραψαν το 40-51.Το δεκάλεπτο τελείωσε 46-51 με τρίποντα ο Κουζοβουνάς και ο Λάσπας.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Κάρμας σκόραρε για τους Dirtus με λει-απ το 46-53. Οι Bums περασαν μπροστά στο σκορ με 55-53,ο Κουζοβουνάς με ντραιβ , ο Φωτόπουλος και ο Κοβάτσος με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Λάσπας με τρίποντο .Ο Φωτόπουλος με σουτ ισοφάρισε και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο το 55-58.Ο Φωτόπουλος με λει-απ έκανε το 57-58 και ο Κάρμας με 1/2 βολές το 57-59.Ο Μοσκόφογλου με σουτ ισοφάρισε 59-59 και ο Φωτόπουλος με σουτ έκανε το 59-61.Ο Λάσπας με τρίποντο το 62-61 και ο Κάρμας (1:56)και ο Παπαδόπουλος (1:37)Το προβάδισμα στους πρωταθλητές 62-65.Ο Μοσκόφογλου με τρίποντο (0:19)έστειλε το ματς στην παράταση με τον Κάρμα να έχει άστοχο τρίποντο με την λήξη.

Στην παράσταση οι Dirtus πήραν κεφάλι στο σκορ 65-70,Ο Χριστόπουλος με 1/1 βολή τεχνική ποινή, με σουτ από την γωνιά ο Παπαδόπουλος και με coast to coast ο Χριστόπουλος. Ο Κουζοβουνάς και ο Κοβάτσος με 1/2 βολές μείωσαν 67-70. Ο Φωτόπουλος με τρίποντο και ο Χριστόπουλος έγραψαν το  67-75.Ο Φωτόπουλος με 2/2 βολές (1:33)μείωσε σε 69-75 και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Μπονάτσος το 69-77(1:12). Ο Μοσκόφογλου με σουτ το 71-77(1:06)και ο Παπαδόπουλος με 2/2 βολές(1:00) έγραψε το τελικό σκορ 71-79.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Φωτόπουλος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα και ο Παπαδόπουλος με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μοσκόφογλου με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα,ο Λάσπας με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Καδάς με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.