18.5%
75.0%
31.0%
25.0%

Νικητές στον μεγάλο τελικό του Summer League για τη σεζόν 2022 αναδείχθηκαν οι Phoenix Bums κόντρα στους Hotzone Smurfs με 78-57 και στέφθηκαν καλοκαιρινοί βασιλιάδες της λίγκας. Η ομάδα του Παναγιώτη Κοβάτσου, έχοντας αρκετά μεγάλη εμπειρία σε τελικούς, μπήκε πιο δυνατά, πήρε ένα προβάδισμα από την αρχή και το διαχειρίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, για να έρθει και μια επιθετική έκρηξη στα τελευταία λεπτά με τη διαφορά να ανοίγει και τη νίκη να έρχεται με άνετη διαφορά. Πολυτιμότερος παίχτης του τελικού ήταν ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums ξεκίνησαν το παιχνίδι με 8-0 με πόντους των Χαλκιόπουλου, Γαδ και Μοίρα, ο Τσουκαλάς μείωσε σε 8-2 με δύο βολές, 10-2 με καλάθι του Χαλκιόπουλου ξανά, 10-5 με τρίποντο του Τσαπέπα, 11-5 από τον Παπαντωνίου, 11-8 με καλάθι και φάουλ του Θεοδώρου, 13-8 με βολές του Χαριτόπουλου, 13-9 από τον Τσαπέπα, 14-9 ο Μοσκόφογλου, 14-12 με τρίποντο του Θεοδώρου και καλάθι από τον Χαριτόπουλο για το τελικό 16-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Χαριτόπουλος, Φωτόπουλος και Παπαντωνίου ξεκίνησαν και αυτήν τη περίοδο με 8-0 για τους Bums για να γράψουν το 24-12, ο Θεοδώρου μείωσε σε 24-15, 28-15 οι Μοσκόφογλου και Χαριτόπουλος, 28-17 με καλάθι του Τσουκαλά, 30-17 ο Χαλκιόπουλος, 30-23 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Θεοδώρου, 32-23 ο Μπαλτζόγλου, 32-26 ξανά με τρίποντο του Θεοδώρου, 35-26 με μια βολή του Λάσπα και ένα καλάθι του Φωτόπουλου και νέο καλάθι του Τσουκαλά για το τελικό 35-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μοίρας με γκολ φάουλ ανέβασε στο 38-28, οι Κάτρης και Τσαπέπας απάντησαν με 0-5 σερί για το 38-33, 41-33 από τον Χαλκιόπουλο, 41-35 ο Τσαπέπας, 43-35 και πάλι δια χειρός Μάρκου Χαλκιόπουλου, 43-39 με ένα καλάθι του Καλαντζάκη και ένα του Μαραγιάννη, 45-39 ο Χαλκιόπουλος, 45-41 ο Θεοδώρου, 47-41 με δύο βολές του Χαλκιόπουλου, 47-44 με καλάθι και φάουλ του Κάτρη, 49-44 ο Χαριτόπουλος, 49-45 με δύο βολές του Θεοδώρου και 5-0 σερί οι Χαριτόπουλος, Μοσκόφογλου και Χαλκιόπουλος για το τελικό 54-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Χαλκιόπουλος ανέβασε ξανά σε διψήφιο τη διαφορά με το 56-46, ο Θεοδώρου μείωσε σε 56-49, 59-49 από τον Κοβάτσο, 59-51 με δύο βολές του Θεοδώρου, 64-51 με 5 πόντους σερί από τον Λάσπα, 64-53 ο Τσαπέπας, 67-53 με μια βολή του Φωτόπουλου και ένα καλάθι του Χαλκιόπουλου, 67-54 ο Θεοδώρου ξανά, 78-54 με 11-0 σερί οι Χαριτόπουλος, Μοίρας και Χαλκιόπουλος και τρίποντο από τον Λάτση για το τελικό 78-57 του τελικού της Division 1 του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαλκιόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Χαριτόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Hotzone Smurfs ξεχώρισε κ Θεοδώρου με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.