30.0%
30.0%
37.8%
17.4%

Οι Phoenix Bums αντιμετώπισαν τους Lavrio Miners στη Ριζούπολη, με τους πρώτους να φεύγουν με το ροζ φυλλο. Το ματς ξεκίνησε πολύ δυναμικά ωστόσο για τους Miners, οι οποίοι με ένα 0-11 στα πρώτα λεπτά πήραν από νωρίς ένα διψήφιο προβάδισμα. Οι Phoenix μείωσαν αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ακολούθησε μια ονειρική τριτη περίοδος για τους ίδιους με ένα 25-7 να τους βάζει για πρώτη φορά και για τα καλά μπροστά. Στην τελευταία περίοδο οι Lavrio Miners προσπάθησαν να επιστρέψουν σε θέση οδηγού, όμως οι Phoenix διαχειρίστηκαν πολύ καλά το μαξιλαράκι ασφαλείας τους και πήραν τη νίκη με το τελικό 62-43.

Η αναμέτρηση ξεκινά με Μηλιώνη, Β. Λουκά, Πούγκα, Μπάτρη για ένα 0-11 σερί, Κουναλάκης, Φωτόπουλος, Πανδής για ένα 7-0 σερί και το 7-11, ενώ οι Β. Λουκάς και Μηλιώνης διαμορφώνουν το 7-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Φρέρης για το 9-15 με δυο βολές, Μπάτρης και Πούγκας για το 9-20, Γαδ κάνει το 11-20, Μπάτρης και 11-22, Πανδής, Ζερντίνσκι μειώνουν σε 17-22, Μηλιώνης, ενώ οι Πανδής και Κοβάτσος μειώνουν σε 22-24 για το ημίχρονο.

Τρίτο δεκάλεπτο και Κουναλάκης για το 24-24, Μηλιώνης για το 24-26, Φρέρης, Κουναλάκης, Ζερντίνσκι για ένα 16-0 σερί και το 40-26, Μηλιώνης και 40-28, Φωτόπουλος για το 42-28, 42-29 ο Νίνος, Φωτόπουλος με 5 πόντους για το 47-29, ενώ ο Μπάτρης κάνει το 47-31.

Τελευταία περίοδος και Μηλιώνης, Μπάτρης για το 47-35, Ζερντίνσκι για το 49-35, Μηλιώνης, Β. Λουκάς και 49-40, Ζερντίνσκι για το 52-50, Μηλιώνης και 52-41, Ζερντίνσκι, Κοβάτσος, Μοίρας και 60-41, Μπάτρης για το 60-43, ενώ το τελικό 62-43 γράφει ο Ζερντίνσκι.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ζερντίνσκι, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ζερντίνσκι Αλέξανδρος από τους Phoenix Bums ξεχώρισε και ο Φωτόπουλος, με τον Πανδή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Lavrio Miners σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μπάτρης και ο Μηλιώνης.