7.7%
54.5%
40.0%
17.9%

Η Μ.Κ.Ο. πέτυχε την πρώτη νίκη της στη σεζόν, επικρατώντας με 48-51 των Phoenix Bums, αναγκάζοντάς τους ταυτόχρονα στην πρώτη ήττα της σεζόν. Τρομερό ντέρμπι και στα 40 λεπτά το ματς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά στο τέλος η Μ.Κ.Ο. ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το ροζ φύλλο με Βιδάλη, Μάινα, Ασπιώτη και Ζυγούρη να ξεχωρίζουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τη Μ.Κ.Ο. με τον Βιδάλη και τον Ασπιώτη, για να σκοράρουν ξανά οι δυο τους για το 1-8. Οι Phoenix Bums απάντησαν με τον Φωτόπουλο να γράφει τρίποντο, για να τον μιμηθεί ο Μάινας για το 4-11. Ένα 8-0 ως το τέλος της περιόδου από τον Κουζοβουνά, τον Καδά, τον Κοβάτσο και τον Κουνάδη έβαλε μπροστά τους Phoenix Bums με 12-11 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Ασπιώτης με τον Σωτηρόπουλο σκόραραν για το 12-15 για να ισοφαρίσει ο Μοίρας. Ο Ζυγούρης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 15-19, με τον Κοβάτσο και τον Κουνάδη να απαντούν για το 21-19. Με βολές του Σωτηρόπουλου η Μ.Κ.Ο. ισοφάρισε, για να γράψει ο Κουνάδης κι εκείνος από τη γραμμή για το 23-21, πριν κλείσει ο Μαρσέλος με τρίποντο το ημίχρονο στο 23-24.

Στην επανάληψη ο Ζυγούρης τον μιμήθηκε για το 23-27, με τον Κουνάδη και τον Μοίρα να ισοφαρίζουν τον αγώνα. Νέα ισοπαλία με τρίποντα από Ζυγούρη και Κουζοβουνά στο 30-30, με τον Ζυγούρη να έχει βολές και τον Μαρσέλο να σκοράρει για το 31-34. Ο Καδάς με τον Λάσπα και τον Κοβάτσο έβαλαν μπροστά τους Phoenix Bums, 36-34, αλλά ο Μάινας ισοφάρισε για το 36-36 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μάινας με τον Ασπιώτη και τον Βιδάλη σκόραραν για το 36-43 της Μ.Κ.Ο., αλλά ο Καουζοβουνάς με τον Μοίρα μείωσαν σε 40-43. Ο Μάινας έφερε την ομάδα του στους 5 πόντους, με τον Μοίρα να απαντά, ενώ μετά από μία βολή των Μ.Κ.Ο. ο Μοίρας με καλάθι και φάουλ στα 2:30 έφερε το ματς στο 45-46. Ο Καπετανάκης στο 1:55 σκόραρε για το 47-46 των Phoenix Bums, με τον Βιδάλη να βάζει μια βολή για το 47-47 και μετά το λάθος των Phoenix Bums να σκοράρει στα 42 δευτερόλεπτα για το 47-49. Οι Phoenix Bums πάλι δεν βρήκαν στόχο και έκαναν φάουλ στα 15 δευτερόλεπτα για το 47-50 με 1/2 βολές του Βιδάλη. Ο Βερώνης τον μιμήθηκε στα 14 δευτερόλεπτα, με τους Phoenix Bums να κάνουν και πάλι φάουλ, ξανά 1/2 ο Βιδάλης και 48-51 στα 12 δευτερόλεπτα, με τους Phoenix Bums να αστοχούν σε τρίποντο ισοφάρισης στο τέλος του αγώνα για να πάρει η Μ.Κ.Ο. το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Βιδάλης είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μάινας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Ζυγούρης 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Ασπιώτης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Phoenix Bums ο Κουνάδης είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μοίρας 11 πόντους, ο Κουζοβουνάς 7 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.