25.0%
72.2%
45.5%
28.6%

Οι Phoenix Bums, που προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, υποδέχθηκαν τους Nothing But Net, που πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς την προηγούμενη αγωνιστική και το κίνητρο των δύο ομάδων για τη νίκη ήταν ιδιαίτερα υψηλό, μιας και οι μεν ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες, ενώ οι δε να δώσουν συνέχεια στην προηγούμενη καλή τους εμφάνιση. Έτσι και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη με τους Nothing But Net να επικρατούν τελικά με 61-69.

Στην πρώτη περίοδο οι Nothing But Net μπήκαν αποφασισμένοι να δείξουν τα δόντια τους εξαρχής στους αντιπάλους τους, γνωρίζοντας ότι μειονεκτούν αριθμητικά, μιας και ήταν μόλις 7 έναντι 11 των Phoenix Bums. Οι Bums προηγήθηκαν δύο φορές με 3-0 και 4-2, με τον Καδά να σκοράρει στο ξεκίνημα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Nothing But Net, που έτρεξαν ένα σερί 2-10 και κατάφεραν να προηγηθούν με double score 6-12 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά μέχρι στους 11 (10-21), με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους, τον Δημητρίου Α.. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 13-21, έπειτα από όμορφο καλάθι του Κουνάδη, που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι Nothing But Net έδειχναν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και μέσα σε ένα τρίλεπτο προηγήθηκαν και πάλι με double score (15-30), με τρίποντο του Κοτσιώτα, 4 πόντους από τον Δημητρίου Α. και δύο βολές από τον Ζαχαρόπουλο. Στη συνέχεια η άμυνα των Phoenix Bums έσφιξε και τους έδωσε το δικαίωμα για ένα δικό τους 10-0, μειώνοντας σε 25-30, 3.40’ πριν το ημίχρονο. Στο υπόλοιπο διάστημα οι nothing But Net βρήκαν 5 πόντους που τους ήταν αρκετοί, προκειμένου να διατηρήσουν ένα προβάδισμα, έστω και βραχείας κεφαλής, στο δρόμο για τα αποδυτήρια (32-35).

Στην τρίτη περίοδο όλα έδειχναν πως μετά την επιστροφή των Phoenix Bums θα είχαμε ένα derby και πράγματι αυτό έγινε. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα, με καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να ξεχωρίσει στο σκορ και τους Nothing But Net ουσιαστικά να καταφέρνουν να αυξήσουν στο ελάχιστο, το μικρό τους προβάδισμα, ενόψει της τέταρτης περιόδου (47-51). Κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των Nothing But Net σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν οι Καραμανής και Δημητρίου Α., ενώ αντίθετα για τους Phoenix Bums υπήρξε σημαντικός πλουραλισμός επιθετικά με πέντε παίκτες να σκοράρουν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ενώ όλα έδειχναν πως το derby θα κρατούσε ως το φινάλε, οι Nothing But Net, με ένα μικρό 0-6, έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο, πριν καλά καλά συμπληρωθούν τα δύο πρώτα λεπτά της περιόδου. Στη συνέχεια το μόνο που κατάφεραν οι Phoenix Bums ήταν να μειώσουν μέχρι και τους 5 (55-60), με δίποντο του Λάσπα, στα μισά του δεκαλέπτου. Το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στον Δημητρίου Α., που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη πετυχαίνοντας τους 6 από τους 9 πόντους, που έγραψαν το τελικό 60-69.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημητρίου Αλέξανδρος με 30 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τον Καραμανή με 15 πόντους και τον Ζαχαρόπουλο, που έκανε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους Phoenix Bums ξεχώρισε ο Καδάς με 15 πόντους και ο Μοσκόφογλου με 11.