22.2%
66.7%
40.0%
14.3%

Oklaχωμα Thunders και Phoenix Bums άνοιξαν την αυλαία του καλοκαιρινού πρωταθλήματος με ένα εξαιρετικής ομορφιάς παιχνίδι, με τους Bums να καταφέρνουν να φύγουν με το ροζ φύλλο χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα σε κομβικά σημεία του αγώνα με σκορ 48-53. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Λάσπας με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τσάπαλος άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 2-2, 6-2 οι Παπαναστασίου και Ανδρικόπουλος, 6-5 ο Λάσπας με τρίποντο, 8-5 ο Τσάπαλος ξανά, 8-7 ο Λάσπας, 14-7 με ένα 6-0 οι Γεώργας, Μάνδυλας και Παπαναστασίου, απάντηση με το ίδιο σερί οι Λάσπας και Καδάς, 17-13 οι Ανδρικόπουλος και Χριστιάς και καλάθι του Κοβάτσου για το τελικό 17-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαναστασίου έβαλε καλάθι για το 19-15, 19-19 οι Βοντετσιάνος και Μοσκόφογλου, 24-19 με 5-0 οι Χριστιάς, Γεώργας και Καμούζης, 24-21 ο Μοσκόφογλου, 27-21 με τρίποντο του Τσάπαλου και 0-6 σερί οι Κοβάτσος και Μπαλτζόγλου για το τελικό 27-27 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάσπας έβαλε 5 πόντους και ο Παπαντωνίου συμπλήρωσε ένα καλάθι για το 27-34, 29-34 ο Μάνδυλας, 29-36 με απάντηση του Μοσκόφογλου, 31-36 ο Λυμπερόπουλος με δύο ελεύθερες βολές, 31-39 οι Μπαλτζόγλου και Λάσπας και καλάθι από τον Καμούζη λίγο πριν τη λήξη της περιόδου για το τελικό 33-39 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο Μάνδυλας και Παπαναστασίου έβαλαν 7 πόντους και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 40-39, 40-48 με απάντηση με 0-9 σερί οι Μοσκόφογλου, Παπαντωνίου και Βοντετσιάνος, 43-48 ο Τσάπαλος με γκολ φάουλ, 43-51 ο Παπαντωνίου, 48-51 με 5 σερί πόντους από τον Καράλη και δύο βολές του Παπαντωνίου για το τελικό 48-53 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Λάσπα, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης ο Βοντετσιάνος με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, καθώς επίσης και ο Παπαντωνίου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Oklaχώμα Thunders πολύ καλός ήταν ο Τσάπαλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα.