25.0%
47.8%
51.1%
26.1%

Ένας αγώνας της Golden league που τα είχε όλα. Ανατροπές, μάχες σώμα με σώμα, πάθος, ένταση και πλούσιο θέαμα το οποίο δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Οι Phoenix bums περασαν μπροστά στην τρίτη περίοδο ύστερα από την πρώτη και έχασαν πάλι το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Mvp του αγώνα ο καταπληκτικός Ορφανός ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοιρασε 5 ασσίστ και έκανα 4 κλεψίματα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε απόλυτα ισορροπημένα. Ένα 4-0 δια χειρός Παπαγιάννη και Ορφανού από την πλευρά των Undertakers. Oι Phoenix bums μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 6-0. Δίποντο του Κουζοβουνά και 2/2 βολές του Κοβάτσου , ο οποίος πέτυχε ακόμη ένα δίποντο.  Απάντηση απτούς Undertakers με 5 προσωπικούς πόντους του Ορφανού. Νέο 4-0 από τον Καδά και τον Κοβάτσο για το 10-9. Τρίποντο του Αντωνόπουλου και απάντηση για την ισοφάριση από τον Καδά. Με τρίποντο απάντησαν οι Undertakers από τον Καρνέση. Η περίοδος έκλεισε με δίποντο του Φωτόπουλου για το 14-15.

Έναρξη δεύτερης περιόδου με τις ομάδες να ξεσπάνε επιθετικά 51 πόντους μαζί. Οι Undertakers πέτυχαν 4 πόντους με τους Κιτσαντά και Ορφανό.Απάντησε ο Κοβάτσος με δίποντο, για να ακολουθήσει 2ποντο του Κιτσαντά. Ξανά δίποντο του Κουζοβούνα για να απαντήσει ο Καρνέσης με τον ίδιο τρόπο. Σερί 4-0 με τον Καδά και τον Κουνάβη. Με τρίποντο συνέχισε ο Ορφανός για το 21-26.Νέο σερι 4-0 για τους Phoenix από τον Κουνάβη που πέτυχε 2/2 βολές και τον Μοσκοφόγλου που πέτυχε το πρώτο του δίποντο στο ματς. Δύο στις δύο βολές σημείωσε ο Κιτσαντάς. Τρίποντη βόμβα από τον Κουζοβούνα, με το οποίο έφερε στα ίσα το ματς. Ο Αντωνόπουλος έκανε το 28-30 για να ισοφαρίσει πάλι ο Κουζοβουνας. Ένα 8-0 των Undertakers τα πάνω κάτω στο ματς. Ο Ορφανός πέτυχε τους 4 από αυτούς, και ο Stermasi τους άλλους 4. Ο Καδάς πέτυχε τρίποντο για να μειώσει στο 33-38. Ο Συριανός σημείωσε μια στις 2 βολές. Ο Μοίρας μείωσε στο 35-39 για να πετύχει άλλο ένα δίποντο ο Συριανός. Με 2/2 βολές απάντησε ο Κοβάτσος. Την περίοδο έκλεισε ο Ορφανός με δίποντο πάνω στην κόρνα της λήξης για το 37-43.

Αρχή δεύτερου ημιχρόνουμε τους Phoenix Bums να σκοράρουν με τρίποντο του Μοσκοφόγλου για το 40-43. Με μία βολή του Αντωνόπουλου και ένα δίποντο του Ορφανού ανέβασαν την διαφορά στο +6. Ο Λάσπας μείωσε στο 42-46. Ένα 5-0 έκανε ο Αντωνόπουλος και ο Καρνέσης με τρίποντο. Δύσκολο δίποντο πέτυχε ο Μοσκοφόγλου για να απαντήσει ο Παπαγιάννης με δικό του δίποντο. Ένα 4- 0 έτρεξαν οι Bums με τον Μοσκοφόγλου και τον Κουνάδη. Με μια βολή απάντησε ο Συριανός. Σε εκείνο το σημείο έκαναν ένα ξέσπασμα οι Phoenix για να κλείσουν την 3ή περίοδο. Κουνάβης και Καδάς με ένα δίποντο και ο Κοβάτσας με 2 δίποντα.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παπαγιάννη να σημειώνει δίποντο και τον Ορφανό να συμπληρώνει με μια βολή.Με δίποντα απάντησαν ο Κοβάτσας και ο Κουνάδης. Με μία βολή και ένα δίποντο απάντησαν ο Καρνεσης και ο Παπαγιάννης αντίστοιχα. Ο καυτός Μοσχοφόγλου έκανε με τρίποντο το 63-60. Το ματς είχε πάρει φωτιά. Με μια βολή του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Καρνέση οι Undertakers προσπέρασαν. Ο Λάσπας έβαλε πάλι μπροστα τους Phoenix Bums me to 65-64. Με μια βολή απάντησε ο Παπαγιάννης για το 65 όλα. Ο Καδάς έκανε το 67-65. Με μια βολή μείωσε ο Ορφανός. Ο Λάσπας έκανε το 69-66 για να απαντήσει με δίποντο ο Συριανός. Ξανά ο Λάσπας πέτυχε δύσκολο τρίποντο με 1,30 λεπτο να απομένει. Πολλοί πίστεψαν οτι αυτό ήταν αρκετό. Οι Undertakers είχαν άλλη άποψη. Με μια βολή του Ορφανού και ένα δίποντο του Συριανού μείωσαν στον πόντο. Οι Phoenix ήταν άστοχοι όσο πλησίαζε το τέλος του αγώνα. Και τότε ήρθε ο Καρνέσης με τρίποντο που ξέρανε τους αντιπάλους του.72-74. Στην επίθεση οι phoenix δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Ορφανός μεγάλωσε και άλλο την διαφορά με lay-up και στην επόμενη φάση του έκαναν φάουλ και πέτυχε 1/2 βολές.

Τρομερό ματς, αντιπροσωπευτικό της κατηγορίας και του επιπέδου των ομάδων. Εκτός από τον Mvp Ορφανό,  για τους νικητές ξεχώρισε ο Καρνέσης με 15 πόντους και 8 ασσίστ (που έβαλε το τρίποντο της προσπέρασης στο τελευταίο λεπτό) και ο Αντωνόπουλος με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Phoenix bums ξεχώρισαν ο Μοσκοφόγλου με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοβάτσος με 15 πόντους και ο Λάσπας με 9 πόντους και 8 ασσιστ.