16.7%
68.8%
50.0%
44.1%

Πρωταθλητές για το Summer League 2021 αναδείχθηκαν οι War Gamers B.C. κερδίζοντας τους Phoenix Bums με 67-85, σε ένα ματς όπου οι παίχτες του Σπύρου Σκλαβενίτη έκαναν τρομερή εμφάνιση έξω από τα 6,75 και δεν έδωσαν ελπίδες νίκης σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στον αντίπαλο τους. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι για αρκετή ώρα, όμως προς το τέλος ήρθε ένα ξέσπασμα από τους War Gamers, το οποίο τους έδωσε διψήφια διαφορά. Ο Χαλκιόπουλος άνοιξε το σκορ με ένα σουτακι από μέση απόσταση, ο Βεσκούκης ισοφάρισε σε 2-2, 4-2 από τον Καπετανάκη, 4-4 ο Καραγιάννης, 6-4 ο Μοσκόφογλου, 6-7 ο Φωστέρης, 8-7 ο Μοσκόφογλου ξανά, 8-12 με ένα 0-5 σερί δια χειρός Φωστέρη, 10-12 ο Χαλκιόπουλος, 10-15 ο Καραγιάννης, 11-15 ο Χαλκιόπουλος ξανά, 11-17 ο Χαλούδης, 14-17 ο Χαλκιόπουλος και πάλι με γκολ φάουλ, 14-20 ο Χαλούδης, 17-20 ο μοίρας, 17-25 οι Φωστέρης και Καραγιάννης, 19-25 ο Αξαμπανόπουλος, 19-31 ο Βεσκούκης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και μια βολή από τον Κοβάτσο για το τελικό 20-31 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι War Gamers συνέχισαν τόσο δυνατά όσο στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως στο δεύτερο μισό της περιόδου οι Bums ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μην μείνουν πολύ πίσω στο σκορ. Βεσκούκης και Βεργόπουλος έβαλαν από ένα τρίποντο για το 20-37, 22-37 ο Μοσκόφογλου, 22-40 οι Βεσκούκης και Χαλούδης, 26-40 από τους Λάσπα και Μοσκόφογλου, 26-42 ο Φωστέρης, 33-42 με ένα 7-0 σερί οι Λάσπας, Καπετανάκης και Παπαντωνίου, 33-49 οι Βεργόπουλος και Καραγιάννης, 35-49 ο Κοβάτσος με δύο βολές, 35-52 ο Φωστέρης με τρεις δικές του ελεύθερες βολές, 37-52 ο Μοίρας, 37-53 ο Φωστέρης και 39-53 από τον Χαλκιόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι επιθέσεις οι Phoenix Bums είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, κάτι το οποίο το πλήρωσαν, καθώς η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους. Βεσκουκης και Καραγιάννης έγραψαν το 39-61, 42-61 ο Λάσπας, 42-66 οι Χαλούδης και Καραγιάννης, 47-66 οι Αξαμπανόπουλος και Χαλκιόπουλος, 47-69 οι Χαλούδης και Βεσκούκης ξανά και καλάθι από τον Καπετανάκη για το τελικό 49-69 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι War Gamers, με μπροστάρη τον on fire Χαλούδη, ανέβασαν τη διαφορά στους 30 και στη συνέχεια ο τελικός έγινε καθαρά διαδικαστικός,αφου το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Ο Χαλούδης έβαλε 8 πόντους σερί για το 49-77, 51-77 ο Καπετανάκης, 51-81 οι Χαλούδης και Φωστέρης, 53-81 ο Καπετανάκης ξανά, 53-83 ο Χαλούδης, 55-83 ο καπετανάκης, 55-85 ο Χαλούδης και 12-0 σερί από τους Μοίρα και Μοσκόφογλου για το τελικό 67-85 του αγώνα.

Για τους War Gamers, πέρα από τον Καραγιάννη, σε τρομερή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Φωστέρης, Χαλούδης και Βεσκούκης. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Μοσκόφογλου, Μοίρας, Χαλκιόπουλος και Καπετανάκης.