24.1%
73.9%
40.5%
0.0%

Το ματς μεταξύ Xavalencia και Phoenix Bums ξεκίνησε Γενάρη και τελείωσε ..Μάρτη ! Ο αγώνας ξεκίνησε νωχελικά και από τις δύο ομάδες , σε αναγνωριστικό ύφος και σε χαμηλό τέμπο, στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως όλα άλλαξαν.Οι Phoenix Bums έκαναν τελικά μεγάλη νίκη με τρομερό Φωτόπουλο, τη στιγμή που οι αντίπαλοι δεν έβαλαν ούτε ένα τρίποντο!

Ο Μοίρας άνοιξε το σκορ και ο Λάσπας με τρίποντο έκανε το 0-5, πριν ο 1ος βάλει ½ βολή για το 0-6. Στο 7ο λεπτό ο Χριστοφορίδης έκανε το 2-6, για να κάνει με coast to coast ο πολύ καλός Λάσπας το 2-8. Ωστόσο δύο βολές του Κοντοπυράκη, ένα δικό του follow και καλάθι του Βασιλόπουλου έφεραν το ματς στο 8-8. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σουτ του Μοσκόφογλου. (8-10)

Μπαλτζόγλου και Καπετανάκης-μετά από επιθετικό ριμπάουντ- έκαναν το 8-14, ωστόσο ο Κοντοπυράκης από κοντά και ο Γκουβέλος με δυναμικό ντράιβ πήγαν το ματς στο 12-17. Δίποντο και βολές από τον Μοσκόφογλου για το 12-21, εντούτοις ο Βλασταρίδης έβαλε δυναμικό ντράιβ και ο Δρελιόζης έμμεσο τρίποντο για το 16-21. Ο Μοσκόφογλου είδε ωραία τον Μοίρα για το 17-25, και ο πρώτος με σουτ έκανε λίγο αργότερα το 21-26. Σερί 5-0 για τη Xavalencia με τον Γκουβέλο να βάζει απίθανο ντράιβ γράφοντας το 26-26 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά τον τελευταίο λόγο είχε ο Λάσπας που με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-29.

4 πόντοι του Χριστοφορίδη από τη μία και 4 αντίστοιχα από τους Phoenix Bums (Μοίρας-Λάσπας) για το 30-33. Ο Κανταρτζής έβαλε το πρώτο του καλάθι και ο Βλασταρίδης 4 σχεδόν συνεχόμενους πόντους για το 36-33. Η απάντηση ήρθε από τον Μοίρα που ισοφάρισε με τρίποντο, ενώ μέσω βολών η ομάδα του έκανε το 36-39. Ωραίο ντράιβ και πάλι του Βλασταρίδη, και απάντηση από Καπετανάκη-Μοίρα για το 38-43. Τα τελευταία λεπτά όμως ανήκαν στη Xavalencia. Χριστοφορίδης, Κανταρτζής και Βλασταρίδης έκαναν το 44-43 του 3ου δεκαλέπτου.

+1 για τους Phoenix Bums με τον Λάσπα να πασάρει ωραία στον Κουζοβουνά. Ο Κανταρτζής με 2/2 βολές έκανε το 46-45 στα πρώτα 2 λεπτά της τελευταία περιόδου.

Λίγο.. αργότερα ο Κοβάτσος εκτέλεσε βολές σκοράροντας τη 1 στις 2, ενώ ο Φωτόπουλος μπήκε σεληνιασμένος στο ματς βάζοντας 2/2 τρίποντα για το 47-52. Μία βολή από τον Κοντοπυράκη και εκ νέου τρίποντο από τον Κουζοβουνά αυτή τη φορά για το 48-55. Follow από τον Χριστοφορίδη για το 50-55, ωστόσο ο Φωτόπουλος βρήκε πάλι στόχο από τα 6,75. Από βολή ο Βασιλόπουλος έκανε το 51-58, πριν ο Κοβάτσος σκοράρει μετά από πάσα του Φωτόπουλου για το τελικό 51-60.

Πολύ καλός ο Μοίρας με 13 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ακολούθησε ο Λάσπας με 10 πόντους και  Μοσκόφογλου-Φωτόπουλος από 9. Ο τελευταίος σκόραρε μόνο στα τελευταία 8.11! Από την άλλη ο Βλασταρίδης είχε 13 πόντους και ο Χριστοφορίδης έκανε double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.