17.9%
50.0%
36.5%
20.8%

Σε ένα πολύ ωραίο ματς, ο Άρειος Πάγκος κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 48-62 και πλέον βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην αυλαία του πρώτου γύρου. Το ματς ήταν κλειστό, με τους Pick n’ Troll να ξεκινούν πολύ δυναμικά το ματς και τον Άρειο Πάγκο να μειώνει στο 2ο δεκάλεπτο. Στο 3ο, ο Άρειος Πάγκος πήρε μία μικρή διαφορά την οποία μεγάλωσε στο 4ο δεκάλεπτο, όπου οι Pick n’ Troll είχαν ξεμείνει από δυνάμεις.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Pick n’ Troll να ανοίγουν το σκορ του ματς με τους Παυλή και Κυριακόπουλο να ανοίγουν το σκορ με 1 τρίποντο, 1 δίποντο και 2 βολές για το 7-0, ο Μαυρόπουλος με 2/2 βολές θα μειώσει σε 7-2 και ο Παυλής με δίποντο θα κάνει το 9-2. Με τον Αθανασόπουλο να ευστοχεί σε δίποντο, ο Άρειος Πάγκος θα κάνει το 9-4, ενώ ο Παυλής με τρίποντο και ο Τσοπανάκης Γ. με δίποντο θα διαμορφώσουν το 14-4. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα σερί του Άρειου Πάγκου 0-9, το οποίο θα μειώσει τη διαφορά στον πόντο για το 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σαμοΐλης με δίποντο θα κάνει το 14-15, ο Τσοπανάκης Ν. με τον ίδιο τρόπο το 16-15 και ο Άρειος Πάγκος με τους Σταυριανό και Σαμοΐλη το 16-20 με τρίποντο και 2/2 βολές. Στη συνέχεια, ο Παυλής με δίποντο θα μειώσει σε 18-20, ο Άρειος Πάγκος με ένα μίνι σερί 2-5 θα πάρει αέρα 5 πόντων στο ματς (20-25), με τους Pick n’ Troll να ισοφαρίζουν με δικό τους σερί 7-2 για το 27-27. Με δίποντο από τον Σαμοΐλη θα απαντήσει ο Άρειος Πάγκος για το 27-29, ο Παυλής με τον Τσοπανάκη Γ. θα πετύχουν 2 απανωτά δίποντα για να πάρουν προβάδισμα 2 πόντων (31-29), ενώ ο Κρεμαστός με δύσκολο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 31-31. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο του Παυλή για το 34-31.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Άρειος Πάγκος θα πάρει προβάδισμα έπειτα από δίποντο του Σταυριανού και βολή του Μαυρόπουλου για το 34-35, οι Pick n’ Troll θα απαντήσουν με τους Παυλή και Τσοπανάκη Γ. για το 39-35, με τον Άρειο Πάγκο να τρέχει ένα σερί στη συνέχεια 2-14 και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων για το 41-19. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Παυλή για το 43-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος, με σπασμένα τα φρένα, θα τρέξει νέο σερί 0-11 και θα πάρει μεγάλο προβάδισμα 17 πόντων (το μεγαλύτερο του παιχνιδιού), οι Pick n’ Troll θα μειώσουν με δίποντο του Τσοπανάκη Γ. και τρίποντο του Χατζηκυριάκου για το 48-60, ενώ το τελικό 48-62 θα διαμορφώσει ο Σαμοΐλης με εύστοχο δίποντο.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Κώστας Μαυρόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 14 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 1 κλέψιμο , φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μαυρόπουλου από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε και ο Αργύρης, με τον Σαμοΐλη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Pick n’ Troll σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παυλής και ο Βρυώνης.