16.0%
40.0%
32.0%
0.0%

Τρομερή η εξέλιξη του ματς στο κλειστό της Νήαρ ηστ μεταξύ των Pick ‘n’ Troll και των Μπίρι Μπίρι. Οι Pick n Troll κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και από το -7 να κερδίσουμε 44-40. Η πιο σκληρή άμυνα που έπαιξαν αλλά και οι επιθετικές λύσεις από το τρίποντο οδήγησαν στη νίκη της πρεμιέρας.

Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ με καμία από τις δύο να καταφέρνει να ξεφύγει. Το σκορ άνοιξε για τους Pick n Troll ο Χατζηκυριάκος. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Τάτσης για να έρθει και πάλι ο Χατζηκυριάκος με τρίποντο και νέο προβάδισμα 5-2. Ο Τάτσης και Πετάκος για τους Μπίρι Μπίρι και ο Παυλής για τους Pick n Troll με δίποντα έκαναν το σκορ 6-8.  Ο Πετάκος με μία βολή ακόμη μείωσε με τον Νίνο να βρίσκει σκορ από βολές για το 7-9. Από ένα δίποντο πέτυχαν ο Πετάκος και ο Μαρκόπουλος για να δώσουν το προβάδισμα στους Μπίρι Μπίρι και το 11-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τάτση να αυξάνει κι άλλο τη διαφορά με δίποντο. Ο  Τσοπανάκης Γ. μείωσε με το καλημέρα στο 13-11. Μία βολή του Μαρκόπουλου και ένα δίποντο του Τζανετάκη ανέβασαν την διαφορά με τον Παυλή να πετυχαίνει 2 δίποντα σερί για το 16-13. Ένα σερί 5-0 έτρεξαν οι  Μπίρι Μπίρι με τον Σπυράκο να πετυχαίνει τρεις πόντους και από μία βολή ο Μαρκόπουλος και ο Πετάκος και το 21-13. Τρεις πόντους σημείωσε ο Βρυώνης οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί καθώς ο Κοσμάς ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για να τελειώσει το ημίχρονο στο +7.

Η τρίτη περίοδος ήταν η αρχή της ανατροπής για τους Pick n Troll με τον Φιλιππίδη και τον Παυλή να πετυχαίνουν από δύο δίποντα για να μειώσουν στο -3 την διαφορά. Για τους Μπίρι Μπίρι μία βολή και ένα εύστοχο δίποντο πέτυχε ο Σπυράκοος αλλά ο Παπαγεωργίου με lay up στον αιφνιδιασμό μείωσε και έκανε το σκορ 26-24. Από ένα δίποντο εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες από τον Τσοπανάκη Γ. και τον Κοσμά ο οποίος στην επόμενη φάση μετά από προσωπικό επιθετικό ριμπάουντ ξαναπέτυχε καλάθι για τον 30-26. Ο Παυλής με δύο βολές μείωσε στον πόντο. Ένα καλάθι του Γεωργέλου και άλλη μία βολή για την ομάδα των Μπίρι Μπίρι μείωσαν την διάφορα αλλά ο Παπαγεωργίου δεν το άφησε να περάσει έτσι και πέτυχε τρίποντο λίγο πριν τη λήξη για τα 33-31.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος στο ματς με τον Παυλή να πετυχαίνει μία βολή με το καλημέρα και τον Νίνο με δύσκολο lay up να βάζει σε θέση οδηγού τους Pick n Troll. Ο Πετράκος σγμείωσε 2 δίποντα για να δώσει το προβάδισμα στους μπίρι μπίρι. Ο Παυλής με ένα  δύσκολο τρίποντο και στη συνέχεια ο Χατζηκυριάκος με ένα ακόμη στη λήξη του χρόνου ανέβασαν την διαφορά στο συν 6 και το 35-41. Ωραία επίθεση από τους Μπλιρι Μπίρι με τον Πετάκο να ειναι ο τελικός εκτελεστής και στη συνέχεια Μανιάτης και Σπυράκος με 1 δίποντο και μία βολή αντίστοιχα μείωσαν στον πόντο. Το δύσκολο όμως lay up του Παυλή και στη συνέχεια μία στις δύο βολές του Χατζηκυριάκου ανέβασαν την διαφορά στους τέσσερις με το χρόνο να μη φτάνει για τους Μπίρι Μπίρι ώστε να πετύχουν την ανατροπή.

MVP με διάφορα  δεν ήταν άλλος από τον Παυλή ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και έκανε και 2 κλεψίματα. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Φιλιππίδη με πέντε πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα μπλοκ. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισε ο Μανιάτης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα καθώς και ο Σπυράκος με 5 πόντους 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.