26.3%
36.8%
43.5%
23.5%

Σε ένα τρομερό ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση των Pick ‘n’ Troll κόντρα στα Σφυριά με τους δεύτερους να παίρνουν το ροζ φυλλό αγώνα με 58-59 χάρη σε ένα τρομερό τρίποντο και φάουλ του Κοτσαμπά στην τελευταία τους κατοχή, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σαμέρα να παίρνει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και να χτίζει πέρα απο σερί και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια στη λίγκα. Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Κοτσαμπάς με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Πέτροβας και Κοτσαμπάς ξεκίνησαν το ματς με 0-3 για τα Σφυριά, ο Γαλατιανός μείωσε σε 2-3 για τους Pick ‘n’ Troll, 2-7 με ένα καλάθι του Σαμέρα και ένα του Φράγκου, 4-7 με δύο βολές του Τσοπανάκη, 4-10 με ακόμη ένα καλάθι του Πέτροβα και μια βολή του Φράγκου, 9-10 με ένα τρίποντο του Χιουτακάκου και ενα δίποντο του Ραφιά, 9-12 με νέο καλάθι του Κοτσαμπά, 16-12 με 7-0 σερί οι Τσοπανάκης, Ραφιάς και Παγάνης και καλάθι του Φράγκου για το τελικό 16-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κοτσαμπάς συνέχισε με καλάθι και ισοφάρισε σε 16-16, 27-16 με 11-0 σερί οι Ραφιάς, Παγάνης και Χιουτακάκος, 27-20 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κοτσαμπά, 30-20 με νέο τρίποντο του Χιουτακάκου και απάντηση με 0-5 σερί οι Σαμέρας και Κοτσαμπάς για το τελικό 30-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τσούκας με τρίποντο μείωσε σε 30-28, ο Χιουτακάκος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 33-28, 33-30 από τον Φούντα, 37-30 με δύο βολές του Παγάνη και ένα καλάθι του Ραφιά, 37-31 με βολή του Κοτσαμπά, 38-31 ο Παγάνης, 38-33 με καλάθι του Φούντα, 42-33 με 4-0 σερί οι Γαλατιανός και Παγάνης, 42-35 απο τον Τσούκα, 44-35 ξανά ο Παγάνης και 0-5 σερί οι Κοτσαμπάς και Φράγκος για το τελικό 44-40 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Φούντας και Τσούκας μείωσαν σε 44-43, οι Χιουτακάκος και Παγάνης απάντησαν με 4-0 σερί για το 48-43, 48-44 με μια βολή του Κοτσαμπά, 49-44 από τον Παγάνη, 49-48 με τους Φούντα και Φράγκο να βάζουν από ένα καλάθι ο καθένας, 50-48 ο Παγάνης με βολή, 50-52 τα Σφυριά με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κοτσαμπά, 56-52 με 6 συνεχόμενους πόντους του Χιουτακάκου, 56-55 με τρίποντο ο Κοτσαμπάς και βολές του Χιουτακάκου για το 58-55. Στη συνέχεια ο Κοτσαμπάς με τρίποντο και φάουλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του γράφοντας το 58-59, σκορ που χάρισε τη νίκη στα Σφυριά, καθώς έβγαλαν και την τελευταία άμυνα της βραδιάς.

Για τα Σφυριά, πέρα από τον Κοτσαμπά, πολύ μεγάλο ματς έκανε και ο Φράγκος με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισε ο Χιουτακάκος με 24 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 τάπες.