33.3%
50.0%
34.0%
21.4%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Be the bee κατάφεραν να πάρουν ακόμα μία νίκη για φέτος, αυτή τη φορά επικρατώντας των πολύ μαχητικών Pick ‘n’ Troll με το τελικό 49-56. Οι Be the bee είχαν χτίσει διαφορά 9 πόντων 3 φορές στο παιχνίδι, όμως και τις 3 οι Pick είχαν καταφέρει να ροκανίσουν την ψαλίδα και μάλιστα να πάρουν και το προβάδισμα στο 48-45, λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, οι Be the bee έδειξαν χαρακτήρα και με ένα σερί 1-11 κατάφεραν να πάρουν την 4η συνεχόμενη και την 5η συνολικά νίκη τους στη φετινή Rising.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σύρμο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Χρονόπουλο να απαντά αμέσως μετά από μέση απόσταση για το 2-2. Οι Pick ‘n’ Troll θα κάνουν το 7-2 με δίποντο του Γεώργαρου και τρίποντο του Λαγού, ενώ οι Be the bee θα απαντήσουν με ένα σερί 2-5 και θα μειώσουν σε 9-7 το ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Γεώργαρου θα κάνει το 11-7, ο Χρονόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 11-9, ενώ ο Αγγελόπουλος με τρίποντο για τους Pick θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 πόντους για το 14-9. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Παλαμιδάς για να μειώσει το σκορ σε 14-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Be the bee θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από δίποντο του Νικολάου και βολή του Χρονόπουλου για το 14-15, ο Γαλατιανός με γκολ-φάουλ θα περάσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ για το 17-15, με τους Be the bee να ευστοχούν σε δίποντα των Κατσαϊδώνη και Παλαμιδά, με το σκορ να πηγαίνει στο 17-19 υπέρ των μελισσών. Στη συνέχεια, ο Χιουτακάκος με ένα δυναμικό drive θα ισοφαρίσει σε 19-19, με τον Παλαμιδά να απαντά με βολή για το 19-20. Εκεί, ο Ραφιάς με βολή και ο Χιουτακάκος με δίποντο και βολή θα κάνουν το 23-20, με το ημίχρονο να σφραγίζουν οι 2 εύστοχες βολές του Παλαμιδά που μείωσε σε 23-22, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Be the bee θα πάρουν πολύ γρήγορα το προβάδισμα με ένα γρήγορο 0-8 για να πάρουν και μία διαφορά 7 πόντων στο παιχνίδι (23-30), όμως οι Pick ‘n’ Troll θα βρουν λύσεις στην επίθεσή τους και με τρίποντο του Χιουτακάκου, δίποντο του Χουλιαρά και τρίποντο του Αγγελόπουλου θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ για το 31-30. Μία νέα αντίδραση των Be the bee θα τους επιστρέψει το προβάδισμα, χτίζοντας παράλληλα και μία διαφορά ασφαλείας στους 9 πόντους για το 31-40, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο στη λήξη ο Αγγελόπουλος, μειώνοντας το ματς σε 34-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσοπανάκης θα μειώσει στους 4 πόντους έπειτα από σουτ μέσης απόστασης για το 36-40, όμως οι Be the bee με δίποντο του Γρηγόρα και μακρινό τρίποντο του Παλαμιδά θα κάνουν το 36-45. Στη συνέχεια, οι Pick ‘n’ Troll θα καταφέρουν να μπουν και πάλι στο ματς και με ένα σερί 12-0 (!) θα πάρουν το προβάδισμα και μία μικρή διαφορά 3 πόντων για το 48-45 με ηγέτες τους Τσοπανάκη και Χιουτακάκο. Στη συνέχεια, οι Be the bee θα επαναφέρουν στα μέτρα τους το ματς με βολή του Παλαμιδά, 2/2 βολές του Χρονόπουλου και δίποντο του Τσόγκα για το 48-50. Με 1:19 να απομένει για τη λήξη και την μπάλα να καίει, ο Ρουσσόπουλος θα πάει για πρώτη φορά στη γραμμή της φιλανθρωπίας και σε μία κρίσιμη καμπή θα ευστοχήσει σε 3 από τις 4 για το 48-55, ο Χιουτακάκος με δική του βολή θα μειώσει σε 49-55, ενώ ο Πολυχρόνης με την τελευταία βολή του παιχνιδιού θα διαμορφώσει το τελικό 49-56.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χαράλαμπος Χρονόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 5 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Be the bee ξεχώρισε επιπλέον ο Τσόγκας, με τον Παλαμιδά να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Pick ‘n’ Troll σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χιουτακάκος και ο Αγγελόπουλος.