31.8%
26.7%
38.2%
39.1%

Με νίκη κατάφεραν να κλείσουν οι Lasson BC απάνεναντι στους Pick ‘n’ Troll με σκορ 51-57 σε ένα αμφίρροπο και ενδιαφέρον ντέρμπι αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν με 1 πόντο στο τέταρτο δεκάλεπτο , ενώ ήταν πίσω στο σκόρ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο οι Lasson ήταν πιο ψύχραιμοι και με μπροστάρη τον MVP Ντίσιο(15 πόντοι,16 ριμπάουντ) βρήκαν ορθολογικές επιλογές στα κρίσιμα  και όντας πιο εύστοχοι στις βολές πήραν το ρόζ φύλλο για να πάνε με τον καλύτερο τρόπο για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε ο Αγγελόπουλος με τρίποντο για το 3-0, 3-8 με τρίποντα απο τους Νικηταΐδη, Σκαρμέα και δίποντο του Κρητικού, τρίποντο ξανά απο τον Αγγελόπουλο για το 6-8, Νικηταΐδης ξανά για τρείς και 6-11, με δύο βολές του Παγάνη να κλείνουν το δεκάλεπτο με σκορ 8-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ντίσιος ευστόχησε σε δίποντο για το 8-13, 11-13 απο τους Παγάνη και Αγγελόπουλο, 11-17 με δίποντα του Κοντονάτσιουτ και του Κρητικού, τρίποντη απάντηση του Αγγελόπουλου για το 14-17, 14-19 απο τον Ντίσιο, 6-0 σερί και προσπέρασαμ για το 20-19 απο τους Παγάνη,Κάτσα και Αγγελόπουλο, απάντηση με 0-8 σερί με τρίποντα απο τους  Κοντονάτσιο,Τσουπαρόπουλο και δίποντο του Καραμπά για το 20-27 με τρίποντο του Αγγελόπουλου στο buzzer για το 23-27 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα , ο Κάτσας ευστόχησε σε τρίποντο για το 26-27, απάντηση του Κρητικού και 26-30, δίποντο του Γρηγορίου και 28-30, 0-10 σερί απο τους Lasson με σκορ απο τους Ντίσιο,Κοντονάτσιο,Κρητικό για το 28-40, δύο δίποντα απο τον Γρηγορίου και μία βολή του Γαλατιανού για το 33-40 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο μέρος του μάτς, ο Νικηταΐδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-43, με τους Pick n Troll να δείχνουν εξαιρετική μαχητικότητα και να κάνουν 7-0 σερί με τους Γαλατιανό και Γρηγορίου για το 40-43, απάντηση του Ντίσιου και 40-45, 42-45 με δίποντο του Κάτσα, τρίποντο του Σκαρμέα και 42-48, Κάτσας ξανά για το 44-48, Ντίσιο με δίποντο για το 44-50, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα ακόμα 7-0 σερί περνώντας μπροστά με 51-50 με σκορ 2 τρίποντα του Αγγελόπουλου και βολή του Γρηγορίου. Σε εκείνο το σημείο οι Lasson συγκεντρώθηκαν και έκαναν το τελειωτικό 0-7 σερί απο την μεριά τους , χωρίς να δέχονται άλλο πόντο, με σκορ απο τους Ντίσιο,Σκαρμέα και Καραμπά για το τελικό 51-57 της αναμέτρησης .

Εκτός του MVP Ντίσιου σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε ο  Νικηταΐδης , ενώ για τους Pick n Troll ξεχώρισε ο Αγγελόπουλος με 19 πόντους (6/9 τρίποντα).