11.5%
38.9%
25.0%
12.5%

Νίκη δια πυρός και σιδήρου πέτυχαν οι Pick ‘n’ Troll απέναντι στους ελλιπείς Los Mambas με τελικό σκορ 49-42. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι με τους νικητές να είναι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού μπροστά αλλά με πολύ μικρές διαφορές (3-5 πόντων) αφού οι Los Mambas παρά τη λειψανδρεία τους δε παράτησαν ποτέ το ματς. Εν τέλει να γνώρισαν την ήττα αφού προς το τέλος έμειναν από δυνάμεις, ήταν άστοχοι και οι Pick ‘n’ Troll εκμεταλλευόμενοι αυτές τις συνθήκες διένυσαν ένα σερί 7-0 που ήταν αρκετό για να τους εξασφαλίσει τη πέμπτη τους νίκη.

Κλειστό ήταν το ματς στο 1ο δεκάλεπτο με τον Ραφιά και τον Χουλιάρα να κάνουν γρήγορα το 4-0 των Pick και τους Los Mambas να απαντάνε με τον Τσομπάνογλου για το 4-2.Ο  Αγγελόπουλος με δίποντο έκανε το 6-2, ο Βασιλικός και ο Τσομπάνογλου με βολές μείωσαν σε 6-4 και ο Καραμήτρος έπειτα ισοφάρισε σε 6-6 και ο Γεώργαρος χαμηλά σκόραρε τότε για το 8-6. Ο Κοντοζανής ισοφάρισε ξανά σε 8-8 και το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Χιουτακάκου στο 11-8.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Κοντοζανής μείωσε σε 11-10, ο Γαλατιανός έκανε το 13-10, ο Φεργαδιώτης το 13-12 και ο Χιουτακάκος με 2/2 βολές το 15-12. Ισοφάριση για άλλη μία φορά από τον Σιγάλα με τρίποντο για το 15-15 και απάντηση από τον Παυλή για το 17-15 για να έρθουν τότε οι Τσομπάνογλου και Καραμήτρος να βάλουν μπροστά την ομάδα τους με 17-18. Ακολουθεί ένα μεγάλο ξέσπασμα από τους ‘PNT’ που διένυσαν ένα σερί 8-0 με τους Τσοπανάκη Γιώργο, Ραφιά και Χιουτακάκο να κάνουν το σκορ 25-18 και τον Φεργαδιώτη σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου να ευστοχεί σε ένα απίθανο τρίποντο για το 25-21 της ανάπαυλας.

Με το καλημέρα του 2ου ημιχρόνου ο Αγγελόπουλλος έκανε το 27-21, ο Καραμήτρος απάντησε για το 27-23 και τότε Αγγελόπουλος με 2/2 βολές μαζί με ένα δίποντο του Χιουτακάκου έκαναν το σκορ 31-23. Ο Βασιλικός με 4 συνεχόμενους πόντους κράτησε κοντά την ομάδα του για το 31-26, ο Αγγελόπουλος με τρίποντο αύξησε ξανά τη διαφορά στο 34-26, ο Καραμήτρος μείωσε στο 34-28 και οι Χιουτακάκος και Χουλιαράς έκαναν τη διαφορά για πρώτη φορά διψήφια για το 38-28. Ο Βασιλικός σκόραρε τότε ξανά για το 38-30, η απάντηση ήρθε δια χειρός Γαλατιανού για το 40-30 και το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σιγάλα στο 40-33.

Οι Los Mambas με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έβαλαν φωτιά στο ματς με τους Βασιλικό και Φεργαδιώτη να μειώνουν σε 40-37. Ο Γαλατιανός απάντησε για το 42-37 κα ο Καπερώνης δυναμικά μείωσε εκ νέου στο 42-39. Σε εκείνο το σημείο οι Pick αποφασισμένοι να πάρουν το ματς διένυσαν σερί 7-0 με σκόρερ τους Παυλή, Χιουτακάκο και Τσοπανάκη Νίκο φτιάχνοντας με αυτό το τρόπο μια διαφορά ασφαλείας για το 49-41. Η κατάσταση πλεόν ήταν μη αναστρέψιμη και με τον χρόνο να πιέζει οι Los Mambas απλά μείωσαν με δύο βολές του Βασιλικού για το τελικό 49-42.

Ο Πέτρος Χιουτακάκος ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα με 15 πότους, 9 ριμπάοντ, 1 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραμήτρος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.