25.0%
57.1%
38.3%
42.1%

Ντέρμπι για τρεις περιόδους είχαμε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό της Ριζούπολης. Οι Mafia Ballers κατάφεραν να κερδίσουν τους Pick ‘n’ Troll στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 5-20 και τελικό σκορ ματς 51-67.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Πρασσά να βάζει δύο σερί ΄δίποντα. Σερί 5-0 έτρεξαν οι Pick ‘n’ Troll με τρίποντο του Παυλή και δίποντο του Τσοπανάκη Γ. Το 5-4 έκανε με νέο δίποντο ο Πατεράκης. Οι Pick ‘n’ Troll αντέδρασαν με σερί 7-0 με βολές του Τσοπανάκη και του Φιλιππίδη καθώς και με ένα δίποντο του Παυλή έκαναν το 12-4. Με τρίποντο ο Πρασσάς μείωσε και ο Πατεράκης συμπλήρωσε για να κατέβει η διαφορά στο -3 και το 12-9. Το δίποντο του Παυλή που ήταν ασταμάτητος γενικά σε όλο τα ματς για το 14-9 και η απάντηση ήρθε από τον Πρασσά για να μειώσει στους 3. Δύο στις δύο βολές και ένα τρίποντο ακόμα του Παυλή ανέβασαν πάλι διαφορά στο συν 6 με το τρίποντο του Πατεράκη να έρχεται για το 18-15. Με τον ίδιο τρόπο όμως απάντησαν οι Pick ‘n’ Troll δια χειρός Παπαγεωργίου και το τελικό σκορ της περιόδου ήταν 21-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παυλή να σκοράρει για δύο και να κάνει το σκορ 23-15. Οι Mafia Ballers έτρεξαν ένα σερί 8-0 με δίποντα από τον Ιγνατιάδη, τον Δούση, τον Πράσσα και τον Γρούντα για το 23 όλα. Το σερί ανέκοψε το τρίποντο του Κυβρικοσαίου αλλά απάντησε άμεσα ο Πρασσάς με 2 πόντους για το 26-25. Νέο τρίποντο του Τσοπανάκη που συνοδεύτηκε και με μία εύστοχη βολή καθώς έγινε φάουλ από τους Mafia Ballers για το 30-25. Μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου οι μόνοι που σκόραραν ήταν οι Mafia Ballers αφού οι Pick ‘n’ Trollι δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις που τόσο χρειαζόντουσαν. Οι Mafia Ballers έκαναν 0-14, σερι που κράτησε μέχρι τις αρχές της 3ης περιοδου, με δύο βολές του Γρούντα και ένα τρίποντο του, δύο δίποντα του Πατεράκη και ακόμη ένα τρίποντο του Πρασσά για το σκορ ημιχρόνου 30-37 υπέρ τους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Mafia Ballers σκοράρουν για 2 και τον 30 -39. Ο Παυλής πέτυχε δίποντο για να ανακόψει το σερί των Mafia Ballers αλλά εκείνοι είχαν άλλη άποψη. Με δίποντο του Παπαδιά και  μία βολή του Πατεράκη ανέβασαν τη διαφορά στο συν 10 και το 32-42. Μία βολή του Παυλή ακολούθησε για τους Pick ‘n’ Troll αλλά ο Γρούντας συνέχισε με ακόμη ένα δίποντο για το 33- 44. Ήταν η σειρά των Pick ‘n’ Troll να τρέξουν το δικό τους σερί 13-0 με τον Παυλή να πετυχαίνει έξι πόντους με ένα τρίποντο και τον Παπαγεωργίου πέντε πόντους με ένα τρίποντο και αυτός για το 46-44 και την προσπέραση. Οι Mafia Ballers κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και όλα ήρθαν με τρεις στις τρεις βολές από τον Πρασσά.

Το νέο σερί των Mafia Ballers ήταν και αυτό 13-0 με τον Πρασσά να το ξεκινάει στο τέλος της περιόδου και τον Πατεράκη με πέντε πόντους, τον Πρασσά πάλι με ένα τρίποντο και τον Παπαδιά να κάνουν το 46-57. Ο Παυλής με ακόμα έναν δίποντο προσπάθησε να ανακόψει το ρυθμό των Mafia Ballers αλλά ο Γρούντας με δίποντο και ο Παπαδιάς με δίποντο και δύο βολές ανέβασαν κι άλλο η διαφορά στο 48-63. Μία βολή του Φιλιππίδη δεν άλλαξε κάτι στο σκορ αφού ο χρόνος όλο και λιγόστευε. Το δίποντο του Πρασσά έκανε το 49-65 για να απαντήσει πάλι ο Φιλιππίδη για το 51-65. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γρούντας με ακόμη ένα δίποντο για το 51-67.

MVP του ματς δεν ήταν άλλος από τον Πρασσά ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα. Δέχτηκε μεγάλη βοήθεια από τον Πατεράκη ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ καιμοίρασε 3 ασσιστ. Από τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισε ο Παυλής με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ.