16.7%
38.5%
35.7%
26.9%

Πολύ όμορφο παιχνίδι στην Καλλιθέα μεταξύ των ομάδων Pick n Troll και Pigs για την 9η αγωνιστική της Bronze League με τους πρώτους να παίρνουν την 4η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας τους Pigs στο 2-7. Παραγωγική ακόμα μία βραδιά για τον Τσόλα με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Δημητριάδη Β. να ανοίγει το σκορ για Pigs με εύστοχο δίποντο και τον Παπαδόπουλο να απαντάει για το 2-2. Ο Δημητριάδης Β. με δύσκολο τρόπο θα κάνει το 4-2 για να απαντήσει ο Βρυώνης αυτή τη φορά με εύστοχο lay up για το 4-4. Στη συνέχεια, ο Δημητριάδης Β. θα πάρει το όπλο του και θα «πυροβολήσει» την αντίπαλη άμυνα με 7 σερί δικούς του πόντους για το 4-11 με τον Τσόλα να συμμαζεύει το παιχνίδι με 4 δικούς του σερί πόντους για το 8-11. Ο Σπάχος με 1/2 βολές θα κάνει το 8-12 με τον Τσόλα να ευστοχεί σε δίποντο για το 10-12 και τον Σπάχο να απαντάει αμέσως μετά με τρίποντο για το 10-15. Το 12-15 θα κάνει ο Τσοπανάκης Γ. για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με εύστοχο δίποντο του Δημητριάδη Β. και το 1ο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κυριακόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει την διαφορά στους 3 πόντους για το 14-17 με τον Δημητριάδη Δ. να απαντάει μετά από ασιστ του Δημητριάδη Β. για το 14-19. Ο Κυριακόπουλος θα τιμωρήσει ξανά την άμυνα των Pigs για το 16-19 και ο Δημητριάδης Δ. θα οπλίσει από τα 6.75 για το 16-22 και τον Γεωργίου να προσθέτει δύο πόντους για το 16-24. Στη συνέχεια ένα σερί 8-0 των Pick n Troll θα ισοφαρίσει το ματς για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 24-24.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Δημητριάδης θα πετύχει ένα γκολ φάουλ για το 24-27 και ο Παπαδόπουλος θα μειώσει ξανά την διαφορά στον πόντο για το 26-27. Το 26-30 θα διαμορφώσει ο Σκουφής με νέο τρίποντο για να απαντήσει ο Τσόλας με τον ίδιο τρόπο για το 29-30. Στη συνέχεια ένας πολύ ωραίος αιφνιδιασμός των Pigs θα ανοίξει την διαφορά στους 3 πόντους για να μειώσει ξανά ο Παπαδόπουλο στον πόντο με τον πίνακα να γράφει 31-32. Ο Δημητριάδης Δ. με ακόμα ένα τρίποντο θα γράψει το 31-35 και ο Παπαδόπουλος θα απαντήσει με εύστοχο δίποντο για το 33-35. Νέο τρίποντο του Δημητριάδη Δ. για το 33-38 με τον Κυριακόπουλο να απαντάει με σουτ μέσης απόστασης για το 35-38. Στη συνέχεια, ο Αρνής θα ευστοχήσει σε δύσκολο δίποντο για το 35-40 με τον Κυβρικοσαίο να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις για το 39-40. Ο Δημητριάδης θα κάνει το 39-42 με τους Κυριακόπουλο, Γκοβάτσο να δίνουν προβάδισμα στους Pick n Troll για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 44-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pick n Troll θα πατήσουν γκάζι με τον Γκοβάτσο και τον Τσόλα να πετυχαίνουν 10 σερί πόντους για το 54-42, σημειώνοντας την μεγαλύτερη έως τώρα διαφορά του παιχνιδιού. Ο Δημητριάδης με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 54-44 και ο Γεωργίου το 54-46. Στη συνέχεια ο Γκοβάτσος θα πετύχει γκολ φάουλ για το 57-46 με τον Γεωργίου να απαντάει με τρίποντο για το 57-49. Ακόμα ένα σερί των Pick n Troll 5-0 θα ανοίξει κι άλλο την διαφορά για το 62-49 με τους Γεωργίου, Δημητριάδη Β. να ευστοχούν σε 1/2 και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 62-53 και τους Pick n Troll να δίνουν τέλος στο παιχνίδι με νέο σερί 6-0 από τους Κυριακόπουλο, Γκοβάτσο και Παπαδόπουλο με το παιχνίδι να τελειώνει με μακρινό τρίποντο του Δημητριάδη Β. και εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης του Γκοβάτσου για το 70-56.

MVP του παιχνιδιού το πολυεργαλείο ονόματι Σεραφείμ Τσόλας. Με τους 15 πόντους και τα 16 ριμπάουντ που πέτυχε, αλλά και με τις 7 ασίστ και τα 6 κλεψίματα, αποτέλεσε αρωγό στην νίκη των κόκκινων έναντι των Pigs. Άξιοι σύμμαχοι της προσπάθειας αυτής ήταν οι Γκοβάτσος (23 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Παπαδόπουλος (12 πόντους, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημητριάδης Β. με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ!