0.0%
38.5%
41.2%
9.1%

Οι String Raftors ήταν οδηγοί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στους Pick ‘n’ Troll, έχοντας μάλιστα και τη διαφορά των 8 πόντων του πρώτου παιχνιδιού, όμως στο τέλος ο Τσοπανάκης και η παρέα του έκαναν την αντεπίθεση τους, μείωσαν στο καλάθι με μισό λεπτό για λήξη και έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά στην τελευταία τους επίθεση ο Κουταλίδης έκλεψε την μπάλα και με αυτή του την άμυνα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 55-53. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Δημητρακόπουλος με 23 πόντους, 25 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι String Raftors, κυρίως χάρη στον MVP έβρισκαν πόντους σχετικά εύκολα με αποτέλεσμα να βάλουν τον αντίπαλο από νωρίς στο κυνήγι. Ο Δημητρακόπουλος ξεκίνησε το ματς με 4-0, 4-2 από τον Χασάπη, 8-2 οι Δημητρακόπουλος και Βάκκας, 8-5 με γκολ φάουλ ο Χασάπης, 9-5 ο Δημητρακόπουλος, 9-7 ο Παπαγεωργίου, 13-7 οι Παπαδόπουλος και Δημητρακόπουλος, 13-9 ο Γιώργος Τσοπανάκης και 15-9 από τον Βλυσσίδη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pick n Troll κρατούσαν για αρκετή ώρα καλά στα μετοπισθεν, όμως οι String Raftors άρχισαν να βρίσκουν ξανά τρύπες με διαφορετικούς τρόπους ανάπτυξης και πήραν πόντους και ψυχολογία. Παπαγεωργίου και Χασάπης μείωσαν σε 15-13, 23-13 οι Δημητρακόπουλος και Θεοχάρης, 23-17 οι Κυριακόπουλος και Χασάπης, 28-17 με ένα 5-0 οι Κούβαρης, Παπαδόπουλος και Δημητρακόπουλος και 28-20 από τους Χασάπη και Κυριακόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να πηγαίνει γύρω γύρω από την διαφορά του πρώτου, με τους String Raftors να δείχνουν πως μπορούν να κρατήσουν. Βλυσσίδης και Βάκκας ανέβασαν στο 32-20, 32-22 ο Κυβρικοσαίος, 35-22 με τρίποντο ο Βάκκας, 35-27 οι Παπαγεωργίου και Χασάπης, 38-27 με ένα καλάθι του Δημητρακόπουλου και μια βολή του Κουταλίδη, 38-30 από τους Χασάπη, Παπαγεωργίου και Κυβρικοσαίο και 39-30 με μια βολή του Δημητρακόπουλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Pick n troll έκαναν την αντεπίθεση τους, όπως άλλωστε αναμενόταν, αλλά οι String Raftors έβγαλαν την τελευταία άμυνα και πήραν το ροζ φύλλο. Ο Κυριακόπουλος μείωσε σε 39-32, 43-32 οι Θεοχάρης και Δημητρακόπουλος, 43-34 ο Κυριακόπουλος ξανά, 47-34 ο Βάκκας, 47-38 με δύο βολές και ένα καλάθι ο Τσοπανάκης 49-38 ο Βάκκας ξανά, 49-40 ο Κυριακόπουλος, 51-40 ο Παπαδόπουλος, 51-42 ο Παπαγεωργίου, 53-42 ο Δημητρακόπουλος, 53-44 ο Παπαγεωργίου ξανά, 55-44 ο Βλυσσίδης και ενώ εμέναν τρία λεπτά μετά από αυτό το καλάθι οι String Raftors δεν σκοραραν ξανά. Τσοπανάκης, Χασάπης και Παπαγεωργίου μείωσαν σε 55-53 με ένα 0-9 σερί και με 27″ να μένουν έστειλαν για βολές τους Raftors, οι οποίες όμως ήταν αστοχες. Άστοχη και η επίθεση όμως από τους Pick n troll με 21″ για λήξη και γρήγορο φάουλ ξανά, με τις βολές να είναι και πάλι αστοχες. Ξανά άστοχη προσπάθεια από τους Troll, αλλά μετά το ριμπάουντ είχαμε βήματα από τους String Raftors και 5″ να μένουν. Επαναφορά για τους Troll, με τον Κουταλίδη να βγάζει τρομερή άμυνα, κλεβοντας την μπάλα και το ματς να τελειώνει με τους String Raftors να κερδίζουν έτσι με 55-53.

Για τους String Raftors, πέρα από τον Δημητρακόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Βάκκας και Κούβαρης. Για τους Pick n Troll ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου και Χασάπης.