25.0%
55.6%
42.9%
6.7%

Έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση, οι Pick ‘n’ Troll κατάφεραν να βγουν νικητές, απέναντι στους μαχητικούς Walkers, σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Pick ‘n’ Troll να έχουν ένα οριακό προβάδισμα στην ανάπαυλα (27-26). Στην τρίτη περίοδο, οι νικητές πήραν ένα λίγο μεγαλύτερο προβάδισμα, για να φτάσουν μέχρι και το +8 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Από το σημείο εκείνο, οι Walkers προσπάθησαν να κάνουν το comeback, όμως οι Pick ‘n’ Troll δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο σκορ και έτσι έφτασαν στην 3η τους νίκη για τη φετινή Rising.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαργαρίτη Γ. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Χατζηκωνσταντίνου να απαντά με τον ίδιο τρόπο και το 2-2 του ματς. Ένα ακόμα καλάθι του Μαργαρίτη Γ. θα διαμορφώσει το 2-4 των Walkers, ο Ρούσσος με δίποντο θα φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσα για το 4-4, με τον Αναστασόπουλο να βάζει ξανά σε θέση οδηγού τους Walkers με καλάθι για το 4-6. Στη συνέχεια, οι Pick ‘n’ Troll με τρίποντο του Ρούσσου από τη γωνία και βολή του Παγάνη θα γράψουν το 8-6, ο Μαργαρίτης Ι. και ο Μαργαρίτης Γ. με 2 βολές και 1 δίποντο θα επαναφέρουν το προβάδισμα για τους Walkers με το σκορ στο 8-10, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τους Pick ‘n’ Troll να τρέχουν ένα 6-1 από τον Γιώργο Τσοπανάκη, ο οποίος και θα σφραγίσει την περίοδο στο +3 και το 14-11 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σιώτας θα μειώσει στον πόντο με δίποντο για το 14-13, ο Τσοπανάκης Γ. με εύστοχο τρίποντο θα γράψει το 17-13 των Pick ‘n’ Troll, ενώ ο Μαργαρίτης Ι. με δικό του καλάθι, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 2 πόντους και το 17-15 του ματς. Στη συνέχεια, ο Ρούσσος με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα κάνει το 19-15, ο Λουκάς θα απαντήσει με δικό του καλάθι για το 19-17, ενώ ο Ραφιάς με βολή και ο Παγάνης με δίποντο, θα στείλουν τη διαφορά στους 5 για πρώτη φορά στο ματς, με το σκορ να γράφει 22-17 για τους Pick ‘n’ Troll. Εκεί, οι Walkers θα μειώσουν στον πόντο με 2 απανωτά δίποντα των Μαργαρίτη Γ. και Φουρνάρη που θα κάνουν το 22-21, ο Ραφιάς θα ξεκολλήσει επιθετικά τους Pick ‘n’ Troll με δικό του δίποντο για το 24-21, με τον Φουρνάρη να ευστοχεί σε τρίποντο και να φέρνει το ματς στα ίσα για το 24-24 του παιχνιδιού. Το προβάδισμα δεν θα αργήσουν να πάρουν ξανά οι Pick ‘n’ Troll, αφού ο Χιουτακάκος με γκολ-φάουλ θα γράψει το 27-24, όμως το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Φουρνάρης, το οποίο και θα μειώσει τη διαφορά στον πόντο για το 27-26 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαργαρίτης Ι. με δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Walkers για το 27-28, ο Παγάνης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 29-28, ενώ ο Μαργαρίτης Ι. με νέο καλάθι, θα γράψει το 29-30 για τους Walkers. Στη συνέχεια, ένα σερί 10-2 από τους Pick ‘n’ Troll με τρίποντο του Αγγελόπουλου, 2 δίποντα των Χατζηκωνσταντίνου, Χιουτακάκο, 2/2 βολές του Παγάνη και 1/2 του Τσοπανάκη Γ., θα τους δώσει το προβάδισμα και την διαφορά των 7 πόντων με το σκορ στο 39-32, για να μειώσουν οι Walkers με 2/2 βολές του Μαργαρίτη Ι. για το 39-34 της αναμέτρησης. Με βολή του Παγάνη, οι Pick ‘n’ Troll θα κάνουν το 40-34, ο Μαργαρίτης Ι. και ο Λουκάς με 2 δίποντα θα ρίξουν τη διαφορά στο καλάθι και το 40-38, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Παγάνης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 42-38 για τους Pick ‘n’ Troll.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σιώτας με εύστοχη βολή θα μειώσει στους 3 και το 42-39, ο Χιουτακάκος με δίποντο και τρίποντο θα στείλει το παιχνίδι στους 8 πόντους και το 47-39, ενώ ο Φουρνάρης και ο Σιώτας με βολή και δίποντο αντίστοιχα, θα μειώσουν στο 47-42 του ματς. Εκεί, ο Χιουτακάκος με 2/2 βολές θα γράψει το 49-42, ο Μαργαρίτης Γ. με βολή θα μειώσει στο 49-43, ενώ ο Χατζηκωνσταντίνου με όμορφο δίποντο στο ζωγραφιστό, θα κάνει το 51-43 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Walkers θα ροκανίσυν τη διαφορά στους 4 πόντους και το 51-47, ύστερα από 2 δίποντα των Σιώτα και Μαργαρίτη Γ., όμως οι Pick ‘n’ Troll με 2/2 βολές από τον Παγάνη ξανά, θα κάνουν το 53-47. Με ένα σερί 3-6 από τους Walkers, η διαφορά θα πέσει στην κατοχή και τους 3 πόντους για το 56-53, ο Χατζηκωνσταντίνου με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα θα γράψει το 58-53, ενώ ο Σιώτας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 58-55 του ματς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Παγάνης με 2 βολές θα γράψει το τελικό 60-55.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Χατζηκωνσταντίνου και Αγγελόπουλος, ενώ από τους Walkers ξεχώρισε η προσπάθεια των Σιώτα και Μαργαρίτης Ι..