22.2%
57.1%
30.6%
14.7%

Ένα δεκάλεπτο κράτησε η κυριαρχία των Έμπυρων. Από κει και πέρα οι Pigs με πάθος, ομαδική δουλειά και κυρίως τρομερή ζώνη πήραν μία δίκαιη νίκη με 57-66.

Το ματς ξεκίνησε με τον Κολοβό να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει από κοντά και τον Γυφτόπουλο να ακολουθεί το μοτίβο γράφοντας το 4-1.(Βολή ο Δημητριάδης Δ.) Ο Δημητριάδης Β. με τρομερό ντράιβ έγραψε το 4-3 και λίγο αργότερα ο Γεωργίου με ωραίο σουτ έκανε το 5-6. Ο ίδιος έκανε και ένα μπλοκ 34 δευτερόλεπτα πριν λήξει το δεκάλεπτο 7-6.

Το ματς ξεκίνησε με τάπα του Θεοχαρόπουλου και τρίποντο του Καλτσή(10-6). Οι Pigs έκαναν ένα σερί 10-0  και στο διάστημα αυτό είδαμε την αρχή μίας συνεργασίας που απέδωσε καρπούς.  Ο Παπασημακόπουλος πάσαρε και ο Τονιτέλι σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 10-12, και μετά το τρίποντο του Γκιουζέλη, η συνεργασία επαναλήφθηκε. Ο Καλτσής σκόραρε και πάλι από τα 6.75 για να πάει το σκορ 15-19, προ του Βιτωράτου που έκανε το -2 με καλάθι ύστερα από baseball pass του Καλτσή! Το δεκάλεπτο έκλεισε 18-23 με την προαναφερθείσα συνεργασία.

Ο Βιτωράτος σκόραρε έμμεσο τρίποντο(δίποντο και 1/1 βολή), ωστόσο απάντησε άμεσα  Δημητριάδης Δ.  πηγαίνοντας το ματς στο +7 με τρίποντο(21-28). Το κλέψιμο και αιφνιδιασμός του Γεωργίου καθώς και οι δύο πόντοι του Παπασημακόπουλου έκαναν το σκορ 21-32. Ωραίο ποστ και καλάθι από τον Δημητριάδη Β. (24-34) και από την άλλη πλευρά τρίποντο του Γυφτόπουλου μάζεψε και πάλι την διαφορά(28-38). Τρομερό σου του Πανταζή για το 32-41, όμως οι Pigs σκόραραν με buzzer beater ριμπάουντ και καλάθι του Παπασημακόπουλου.(34-43)

H 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Βιτωράτο στην γραμμή της φιλανθρωπίας να σκοράρει 1/3 βολές, μετά όμως από έναν αιφνιδιασμό του Δημητριάδη Β., σκόραρε από τα 6.75 για το 38-45. Με Καλτσή-τρίποντο- και Κολοβό οι Έμπυροι έφτασαν στο -2(45-47) αλλά ένα σερί 9 πόντων από τους Pigs τους χάρισε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να μην χάσουν την νίκη. Στο διάστημα αυτό ο Δημητριάδης Δ. έβαλε τρίποντο, ο Τονινέλι σκόραρε σε αιφνιδιασμό και ο Δημητριάδης Β. έβαλε τρίποντο(45-56). Οι Έμπυροι το πάλεψαν και πάλι με ένα νέο σερί 8 πόντων για το 53-56. Κυρίως οι βολές έδωσαν σκορ και μία τρομερή συνεργασία Θεοχαρόπουλου-ασίστ- και Κολοβού-τελείωμα στον αέρα-. Ο Δημητριάδης Β. έβγαλε ωραία ασίστ στον Γεωργίου για το 53-58 και η συνέχεια είχε βολές για τους Pigs οι οποίοι έφτασαν το σκορ 55-63. Ένα δυναμικό ντράιβ ήταν το τελευταίο καλάθι του Βιτωτάτου στο ματς και οι συνεχόμενες βολές των Pigs έγραψαν το τελικό 57-66.

MVP του αγώνα ο Δημητριάδης Β. με 18 πόντους, 20 ριμπάουντς 4 ασίστ και 3 κλεψίματα! Για τους ηττημένους ο Βιτωράτος έβαλε 20 πόντους με άσχημα όμως ποσοστά, ενώ ο Κολοβός είχε 16 πόντους με 16 ριμπάουντς!