18.2%
64.3%
33.3%
27.6%

Οι Aigaleo Kings έπειτα από ένα απίστευτο σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο κόντρα στους Pigs με 57-42 και να ανέβουν στο 2-1. MVP του αγώνα ήταν ο Άγγελος Λιακόπουλος με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς φάνηκε πως θα είναι σκληρό και πως δύσκολα θα μπορέσει να ξεφύγει κάποιος στο σκορ, αφού και οι δύο ομάδες είχαν διαβάσει καλά τις επιθέσεις του αντιπάλου. Ο Βαγγέλης άνοιξε λογαριασμό στο παιχνίδι, για να απαντήσουν τα αδέρφια Δημητριάδη με ένα 0-5 για το 2-5. Απαντηση με 5-0 δια χειρός Αντωνόπουλου από τους Aigaleo Kings για το 7-5, ισοφάριση από τον Τσιτούρα και μια βολή του Βαγγέλη μαζί με ένα καλάθι του Τσιακατούρα για το 10-7. Το τελικό 10-9 της περιόδου το έγραψε ο Βασίλης Δημητριάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κάπως πιο ευστοχες, με τους Pigs να καταφέρνουν να πάρουν θέση οδηγού, αλλά όχι για πολύ. Ο Νίκου έγραψε το 12-9, για να ακολουθήσει ένα 0-7 από τους Δημητριάδη, Ζαφειράτη, Κλάδη και Σπάχο για το 12-16. Ο Αντωνόπουλος μείωσε σε 14-16, ο Δριβάκος απάντησε και οι Aigaleo Kings έτρεξαν ένα 9-0 με τους Μαλάκη και Αντωνόπουλο για το 23-18. Ο Δημητριάδης μείωσε σε 23-21, για να γράψει κάποιες στιγμές αργότερα ο Αντωνόπουλος το τελικό 25-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Pigs μπήκαν δυνατά, όμως όταν οι Aigaleo Kings είδαν ότι έμειναν πίσω στο σκορ έδωσαν ξανά απάντηση. Δημητριάδης και Τσιτούρας έβαλαν 7 πόντους για το 25-28, ο Λιακόπουλος μείωσε σε 27-28 και 27-30 από τον Δριβάκο. Βαγγέλης, Χρηστίδης και Αντωνόπουλος απάντησαν με 10-0 στους Pigs για το 37-30, για να σημειωθεί λίγο αργότερα το τελικό 37-32 του δεκαλέπτου από τον Βασίλη Δημητριάδη.

Στην τέταρτη περίοδο οι Pigs μπήκαν με δύο καλάθια, όμως στη συνέχεια δέχτηκαν ένα σερί που έφτασε το 20-2, με αποτέλεσμα στο τέλος να μην έχουν ελπίδες για να πάρουν την πρώτη τους νίκη. Σπαχος και Δριβάκος ισοφάρισαν σε 37-37, για να έρθει απάντηση με 10-0 από Λιακόπουλο, Αντωνόπουλο και Βαγγέλη για το 47-37. Καλάθι του Σπάχου για το 47-39, για να έρθει άλλο ένα 10-0 από τους Aigaleo Kings με δράστες τους Μαλάκη, Αντωνόπουλο, Λιακόπουλο, Βαγγέλη και Νίκου για το 57-39. Το τελικό 57-42 το έγραψε με τρίποντο ο Κλάδης.

Για τους Aigaleo Kings, πέρα από τον Λιακόπουλο, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Αντωνόπουλος και Βαγγέλης. Για τους Pigs ξεχώρισε η εμφάνιση του Βασίλη Δημητριάδη.