14.8%
78.3%
35.2%
12.5%

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι Ballarhinos κατάφεραν με δυσκολία να κρατήσουν το αήττητο, επικρατώντας των Pigs με το τελικό 65-60. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλο το ματς, με τους Ballarhinos να ξεφεύγουν με 10 πόντους 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ένα γρήγορο σερί όμως των Pigs θα φέρει τη διαφορά στους 3 πόντους, όπου εκεί οι Ballarhinos κατάφεραν με καθαρό μυαλό να πάρουν τελικά τη δύσκολη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Δημητριάδη Β. και τον Γκιουζέλη να πετυχαίνουν γκολ-φάουλ και δίποντο αντίστοιχα για να ανοίξουν το σκορ και τους Πρίτσο και Γαλάνη να απαντούν με δίποντο και βολή για το 3-5. Στη συνέχεια, οι Pigs με δίποντο του Δημητριάδη Β. θα κάνουν το 3-7 ενώ οι Ballarhinos με 2 δίποντα από τους Πρίτσο και Γαλάνη θα ισοφαρίσουν σε 7-7. Με 5 γρήγορους πόντους θα απαντήσουν οι Pigs από δίποντο του Δημητριάδη Β. και τρίποντο του Δημητριάδη Δ. για το 7-12, ενώ οι Ballarhinos θα μειώσουν άμεσα με τρίποντο του Σοφούλη και εύστοχη βολή του Γιοβάνη για το 11-12. Το 11-14 θα κάνει ο Γκιουζέλης κάτω από το καλάθι, ενώ ο Μάνος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει και πάλι στον πόντο για το 13-14. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Δημητριάδης Β. με προσωπική ενέργεια για το 13-16 υπέρ των Pigs.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pigs θα δουν την διαφορά τους να αυξάνεται στους 7 πόντους έπειτα από δίποντα των Δημητριάδη Β. και Χαΐτο που θα κάνουν το 13-20, όμως ένα σερί 7-0 των Ballarhinos θα φέρει ξανά το ματς στα ίσα για το 20-20. Εκεί, οι Pigs με τον Χαΐτο θα απαντήσουν με δικό τους σερί 2-6 για να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ για το 22-26, ο Ζήσης με τρίποντο θα μειώσει προσωρινά σε 25-26, ενώ οι Χαΐτος και Γκιουζέλης θα κάνουν το 25-30. Οι Ballarhinos όμως, λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 8-0, θα περάσουν μπορστά στο σκορ για το 33-30, ενώ ο Δημητριάδης Β. με φοβερό γκολ-φάουλ θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι σε απόλυτη ισορροπία (33-33).

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Αρνής με τρίποντο θα κάνει το 33-36, ο Γαλάνης με δίποντο θα μειώσει σε 35-36 και ο Δημητριάδης Β. με εύστοχη βολή θα κάνει το 35-37. Στη συνέχεια, ο Γαλάνης με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 37-37, ενώ οι Pigs με ένα σερί 2-6 θα περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ για το 39-43. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ballarhinos θα πιέσουν, θα κλέψουν μπάλες, ενώ στην άμυνα έσπαγαν κόκκαλα, τρέχοντας παράλληλα και ένα σερί 10-0 στην επίθεση, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Ballarhinos μπροστά στο σκορ (49-43).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σπάχος με τρίποντο θα μειώσει σε 49-46, οι Ballarhinos με τους Σοφούλη και Μάνο θα αυξήσουν ξανά τη διαφορά στους 9 πόντους για το 55-46, ενώ οι Χαΐτος και Γκιουζέλης θα απαντήσουν με 2 σερί δίποντα, μειώνοντας έτσι σε 55-50. Στη συνέχεια, οι Ballarhinos με τρίποντο ου Σοφούλη και δίποντο του Καππή θα χτίσουν την μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού (10 πόντοι), κάνοντας το 60-50. Εκεί, οι Pigs δεν μάσησαν και παρ’ όλο την έλλειψη παικτών στον πάγκο (Ο Αρνής είχε αποχωρήσει με 5 φάουλ και ο Σκουφής αντιμετώπιζε πρόβλημα με τη μέση του), κατάφεραν με ένα σερί από τους Χαΐτο και Σπάχο να μειώσουν σε 60-57. Οι Ballarhinos με 2/2 βολές του Γαλάνη θα κάνουν το 62-57, ενώ ο Χαΐτος με δίποντο και 1/2 βολές θα μειώσει σε 62-60. Στη συνέχεια, ο Δημητριάδης Β. θα αστοχήσει σε τρίποντο, ο Δημητριάδης με δίποντο δεν θα βρει στόχο, ενώ σε νέα προσπάθεια του Δημητριάδη Δ., ο Κόλλιας θα τον σταματήσει ψηλά μαζεύοντας το ριμπάουντ και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ από τον Δημητριάδη Β.. Το τελικό 65-60 θα κάνουν οι Κόλλιας και Γιοβάνης με 3/4 βολές συνολικά και τους Ballarhinos να κάνουν το 3/3 στη φετινή σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Ανδρέας Γιοβάνης. Ο ψηλός των Ballarhinos κατάφερε να δώσει ποιότητα σε άμυνα και επίθεση στην ομάδα του, σταματώντας στους 10 πόντους και τα 16 ριμπάουντ για να φτάσει τους 21 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη και η συνεισφορά των Πρίτσο και Γαλάνη, ενώ από τους Pigs ξεχώρισε η προσπάθεια του Χαΐτου με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.