30.0%
40.0%
59.6%
11.8%

Ήταν το ματς που θα έδινε σε μία από τις δύο ομάδες το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν. Και οι δύο ήρθαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, εντούτοις μόνο οι String Raftors χαμογέλασαν, παρά την τρομερή προσπάθεια για τρία και πλέον δεκάλεπτα των Pigs.

Οι Pigs μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο, ξεκινώντας με ένα 7-2 – τρίποντο του Σπάχου και καλάθι του Γκιουζέλη από πάσα του Γεωργίου οι καλύτερες φάσεις. Δεν άργησαν να πάρουν μπρος οι αντίπαλοι και με τον Δημητρακόπουλο να σκοράρει με κάθε πιθανό τρόπο( ζωγραφιστό, σουτ μέσης απόστασης τρίποντο) έκαναν το σκορ 7-9 υπέρ τους. Το 9-9 έγινε με σουτ του Δριβάκου και το 9-11 του 1ου δεκαλέπτου με ωραίο ποστ ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Παπαδόπουλου.

Αρκετά δυναμικοί μπήκαν οι String Raftors στο 2ο δεκάλεπτο κάνοντας γρήγορα το σκορ 11-19 υπέρ τους με ωραία καλάθια, όπως το follow του Βάκκα και την ασίστ του Δημητρακόπουλου στον Κουταλίδη για αιφνιδιασμό. Ο Παπαδόπουλος με τρίποντο μάζεψε τη διαφορά (14-19) και λίγο αργότερα ο Σκουφής με ωραίο ντράιβ και ο Τσιτούρας με σουτ μέσης απόστασης έγραψαν το 18-24. Ο τελευταίος μαζί με τον Δημητρακόπουλο διαμόρφωσαν το 20-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ανάπαυλα έκανα καλό στους Pigs καθώς έβαλαν 17 και δέχτηκαν 11 πόντους. Όλα ξεκίνησαν από το τρίποντο του Παπαδόπουλου για το 23-28 και ενώ ο Βλυσσίδης σκόραρε από ωραία πάσα του Δημητρακόπουλου, η αντεπίθεση των «γουρουνιών» είχε μόλις αρχίσει. Η άμυνα ζώνης που επέλεξαν απέδιδε καρπούς και επιθετικά έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 με τον Τσιτούρα να σκοράρει με σουτ και τον Δημητριάδη να βάζει το 1ο του τρίποντο.(32-34)Κουταλίδης και Βρυσσίδης έδωσαν και πάλι αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους, ωστόσο το τρίποντο του Γεωργίου έκανε το σκορ 35-38. Το δεκάλεπτο δια χειρός Δριβάκου έκλεισε 37-39.

Το άρτιο ντράιβ του Κούβαρη βρήκε απάντηση από το τρίποντο του Γκιουζέλη για το 40-41. Όμως το ωραίο καλάθι του Κουταλίδη -αιφνιδιασμός και προσποίηση πριν το release- και οι 2 βολές του Θεοχάρη έκαναν το σκορ 40-45. Το 42-45 γράφτηκε από το ποστ του Δριβάκου, όμως ο Βλυσσίδης λίγο αργότερα έκλεψε και  έκανε coast to coast για το 42-47. Η αστοχία στις βολές των Pigs ήταν μεγάλη, με τον Δριβάκο να βάζει τη μία κάνοντας το 43-47. Στο σημείο αυτό με το χρονόμετρο να δείχνει 2 λεπτά ο Κουταλίδης δήλωσε δυναμικό παρόν με τρίποντο και λίγο αργότερα (1,30’) με καλάθι ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ για το 43-52 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Το ντράιβ από τον Θεοχάρη λίγο πριν το τελευταίο 24άρι της βραδιάς έδωσε τελικό σκορ, 43-53, και παράλληλα μια πολυαναμενόμενη νίκη στην παρέα του Δημητρακόπουλου.

ΜVP o Δημητρακόπουλος με 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Βλυσσίδης-9 πόντους, 4 κλεψίματα-, Κουταλίδης -9 πόντους 5 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Δριβάκος έκανε πολύ δουλειά με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Είχε συμπαραστάτες τον Γκιουζέλη με 7 πόντους και τον Τσιτούρα με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ.