33.3%
52.9%
24.3%
25.0%

Σε έναν αγώνα για τον Β’ όμιλο της Rising League οι Printfair αντιμετώπισαν στο κλειστό της Ριζούπολης τους Buzzer Beeres, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη προκειμένου να επιστρέψουν στις επιτυχίες, μετά τις ήττες που υπέστησαν στην προηγούμενη αγωνιστική. Τελικά το παιχνίδι μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους Printfair να πραγματοποιούν εντυπωσιακή εμφάνιση και να κατακτούν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 74-48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές και άστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει χαμηλά. Παρ’ ολ’ αυτά οι Printfair ήταν πιο συμπαγείς στην άμυνα με αποτέλεσμα να κάνουν ένα σερί 7-0 και να κρατήσουν τους Buzzer Beeres χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά. Το πρώτο καλάθι για τους Buzzer Beeres ήρθε από τον Κιτσούλη με lay-up 1.38’ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, χαρακτηριστικό της εξαιρετικής άμυνας των αντιπάλων τους. Το σκορ της περιόδου σταμάτησε στο 12-6 με τον Καταραχιά Θ. να πετυχαίνει τους πέντε από τους δώδεκα πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι Buzzer Beeres μπήκαν πιο δυνατά και ισοφάρισαν σε 12-12 μέσα σε 2 λεπτά με τον Καλογερόπουλο να πετυχαίνει τέσσερεις συνεχόμενους πόντους. Η απάντηση των Printfair ήταν άμεση και με ένα δικό τους σερί 8-0, έστειλαν το δείκτη του σκορ στο 20-12, με τρίποντο του Καταραχιά Α., στα μισά του δεκαλέπτου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος απάντησε, κάνοντας το 20-15. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δώδεκα πόντους η κάθε μία και τη διαφορά να παραμένει σταθερά στους έξι πόντους (24-18).

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Printfair που συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, ενώ ταυτόχρονα βελτίωσαν θεαματικά τα ποσοστά ευστοχίας τους στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν να πετύχουν ένα επιμέρους 31-10 και να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 27 πόντους, που ήταν και η μέγιστη τιμή, μέχρι εκείνη τη στιγμή (55-28). Ο μόνος που αποτελούσε επιθετικό κίνδυνο από τους Buzzer Beeres ήταν ο Παπαδόπουλος, που πέτυχε έξι πόντους (με 2 τρίποντα), ενώ από την άλλη οι Printfair έχοντας πλουραλισμό στο σκοραρίσμα, πετύχαιναν πόντους με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ανάγνος και ο Καταραχιάς Θ., πέτυχαν έκαστος διψήφιο αριθμό πόντων στην τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και με το αποτέλεσμα ουσιαστικά να έχει κριθεί, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, οι άμυνες χαλάρωσαν και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Η διαφορά άγγιξε και τους 32 πόντους (66-35), ύστερα από όμορφη εκτέλεση σε σουτ δύο πόντων του Γιακουμή, από πλάγια θέση, έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος πέτυχε διαδοχικούς πόντους, καταφέρνοντας να μειώσει στους 24 (66-42). Οι Printfair απάντησαν εκ νέου, κάνοντας το 74-45, με δίποντα των Καταραχιά Θ., Παπαδέα, Ανάγνου και Ευθυμιάδη, πριν γράψει το τελικό 74-48 ο Παπαδόπουλος με μακρινό τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος με 25 πόντους (6 τρίποντα), ενώ από τους νικητές ο Καταραχιάς Θ., που πέτυχε 19 πόντους. Ακόμη εξαιρετική παρουσία, στα όρια του double double είχαν από τους Printfair, οι Ανάγνος με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ και Καταραχιάς Α. με 14 πόντους και 9 ασίστ. Τέλος αξιοσημείωτη επίδοση αποτελούν τα 14 ριμπάουντ του Κρητικού, εκ των οποίων τα 9 ήταν επιθετικά.