26.1%
73.7%
37.3%
19.2%

Μεγάλο ντέρμπι βαθμολογικά, αλλά και αγωνιστικά χάρισε η Bacardi Tel Aviv κόντρα στο Puerto Tsirko, με τους πρώτους να δραπετεύουν με τη νίκη με 64-67 από το κλειστό της Καλλιθέας χάρη σε κάποια πολύ μεγάλα σουτ που βρήκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κυρίως από τον Γιώργο Σουβλέρη. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κτιστάκης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σαραντόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς για το Puerto Tsirko, ο Κτιστάκης ισοφάρισε σε 2-2 για την Bacardi Tel Aviv, 4-2 ο Νούκας, 4-4 ο Παυλίδης, 9-4 με 5-0 σερί οι Μπίλιας και Λιανός, ο Σουβλέρης μείωσε σε 9-7, 15-7 με ένα τρίποντο του Λιανού και ένα του Σαραντόπουλου, 15-9 ο Κτιστάκης, 19-9 ξανά με μικρό σερί των Λιανού και Σαραντόπουλου, 19-13 με το ίδιο σερί οι Σουβλέρης και Μουστακαλής και απάντηση του Λιανού με δύο βολές για το τελικό 21-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Bacardi Tel Aviv μπήκε με 0-8σερι, με τον Κτιστάκη να βάζει τρία καλάθια και τον Μπούχαλη ένα, για να ισοφαρίσει σε 21-21, 23-21 με καλάθι του Δακτυλίδη, 23-23 με νέο καλάθι του Μπούχαλη, 30-23 με 7-0 σερί οι Καρακατσάνης, Νούκας και Μπίλιας και μια βολή του Κτιστάκη για το τελικό 30-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Μπούχαλης και Κτιστάκης ισοφάρισαν το ματς σε 30-30, 32-30 ο Νούκας, 32-34 με ένα καλάθι του Σουβλέρη και ένα του Μπούχαλη, 34-34 ο Μπίλιας, 34-36 ο Κτιστάκης με βολές, 36-36 από τον Λιανό, 36-39 με τρίποντο του Σουβλέρη, 38-39 με βολές του Καρακατσάνη, 38-44 με 5 συνεχόμενους πόντους του Σουβλέρη, 41-44 ο Δημητριάδης, 41-46 ο Μπούχαλης και από ένα τρίποντο οι Λιανός και Δακτυλίδης για το τελικό 47-46 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δακτυλίδης έβαλε τρίποντο για το 50-46, ο Κτιστάκης απάντησε με δίποντο για το 50-48, 54-48 οι Καρακατσάνης και Λιανός, 54-53 οι Κτιστάκης και Σουβλέρης, 56-53 ξανά ο Καρακατσάνης, 56-56 ο Σουβλέρης με νέο τρίποντο, 57-56 ο Καρακατσάνης, 57-59 ξανά δια χειρός Σουβλέρη, 59-59 ο Νούκας, 59-61 ο Σουβλέρης, 61-61 ο Μπίλιας, 61-63 και πάλι ο Σουβλέρης και 63-63 από τον Νούκα. Στη συνέχεια ο Μπούχαλης έγραψε το 63-65 με 12″ να μένουν, το Puerto Tsirko αστόχησε στην επόμενη του επίθεση και στη συνέχεια ο Μπούχαλης πήγε στην γραμμή για το τελικό 63-67 του παιχνιδιού.

Για την Bacardi Tel Aviv, πέρα από τον Κτιστάκη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Σουβλέρης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για το Puerto Tsirko ξεχώρισε ο Λιανός με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.