18.5%
95.0%
48.8%
33.3%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του 2024 και του 2ου γύρου οι Cans, επικρατώντας με 39-86 των Puerto Tsirko σε ένα παιχνίδι που από το ξεκίνημα είχαν το πάνω χέρι. Οι παίκτες του coach Μήτσουρα μπήκαν συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα και συνέχισαν έτσι ανοίγοντας σταδιακά τη διαφορά για να φτάσουν στην 7η σερί και 9η συνολικά νίκη για την φετινή Silver.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Cans να πατούν πολύ δυνατά στο παρκέ και μετά από ένα σερί 0-10 από 2 τρίποντα του Μορφονιού και 2 δίποντα του Ευσταθόπουλου να αναγκάζουν τους Puerto Tsirko να καλέσουν το πρώτο time out του ματς. Εκεί, η ομάδα του Δημητριάδη πέτυχε το πρώτο της καλάθι με τον Κόπελο που μείωσε στο 2-10, ο Μορφονιός με 2/2 βολές απάντησε για το 2-12, ενώ ένα τρίποντο από τον Τζουρτό, διαμόρφωσε το 5-12 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Ζευκιλή στην αντίπαλη ρακέτα θα κάνει το 5-14, ο Δημητριάδης με ένα τρομερό γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 8-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο σφράγισαν με 4/4 βολές ο Ανδρόνικος και ο Ζευκιλής, γράφοντας έτσι το 8-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπακώστας με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 8-20, ο Καρακατσάνης απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 10-20, ενώ ένα σερί 2-10 από τους Cans με 3 πόντους του Μορφονιού, τρίποντο του Παπακώστας και από 2 πόντους των Ράλλη και Ζευκιλή για το 12-30 της αναμέτρησης. Με 2 βολές του Καρακατσάνη, οι Puerto Tsirko μείωσαν στο 14-30, ο Ευσταθόπουλος με εύστοχο ζεύγος βολών έκανε το 14-32 και ο Μπίλιας απάντησε με δίποντο μέσης απόστασης, διαμορφώνοντας έτσι το 16-32 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Μορφονιός και ο Κίτσος με 2 τρίποντα αλλά και ο Βαρσάμος με 2/2 βολές θα κάνουν το 16-40, ο Αλτιπαρμάκης με δίποντο μέσης απόστασης θα ροκανίσει τη διαφορά στους 22 και το 18-40, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Μορφονιός, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 18-42 για τους Cans.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαγουλάς με δίποντο έκανε το 18-44, ο Καρακατσάνης με βολή μείωσε σε 19-44 το ματς, ενώ ένα σερί 0-7 από τους Cans, ύστερα από 4 πόντους του Ράλλη, 2 του Μορφονιού και βολή του Ευσταθόπουλου για το 19-51 του ματς. Εκεί, ο Αλτιπαρμάκης με 5 πόντους και ο Καρακατσάνης με ακόμα 2 θα μειώσουν στο 26-51, οι Cans με 5 πόντους του Ζευκιλή και 2 του Ανδρόνικου θα απαντήσουν για το 26-58, ενώ ένα τρίποντο του Τζουρτού, θα ροκανίσει τη διαφορά και θα γράψει το 29-58 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε ο Ράλλης με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, γράφοντας έτσι το 29-60 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Cans με 2 δίποντα των Παπακώστα και Ανδρόνικο θα κάνουν το 29-64, ο Μπίλιας με τρίποντο μείωσε στο 32-64, ενώ ένα σερί 2-9 από τους Cans με 5 πόντους του Βαρσάμου και από 2 των Ζευκιλή και Ευσταθόπουλο θα ανοίξει τη διαφορά στους 39 πόντους για το 34-73. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Καρακατσάνη θα μειώσει στο 37-73, ο Μορφονιός με 2 δίποντα θα κάνει το 37-77, ενώ ο Καρακατσάνης με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, θα ροκανίσει το ματς στο 39-77, με τους Cans να σφραγίζουν το ματς με 3 τρίποντα των Σωτήρος (2) και Πατέλη (1) για το τελικό 39-86.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Βασίλης Μορφονιός ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 7 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 31 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Cans ξεχώρισε επιπλέον ο Ζευκιλής, με τους Ευσταθόπουλο και Βαρσάμο να συμπληρώνουν τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Puerto Tsirko σε καλή μέρα βρέθηκε ο Καρακατσάνης και ο Κόπελος.