33.3%
33.3%
53.1%
26.1%

Μια φοβερή αναμέτρηση μας χάρισαν Reapers και Aσβοί για την 3η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας της φετινής Summer League, με τους δεύτερους να υπερτερούν επιθετικά και αμυντικά σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά και στο υπέρ τους +14 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι πρώτοι ήταν εκείνοι που έφεραν τούμπα το ματς με ένα σερί 24-3 και με τον Καρνέση να πετυχαίνει μεγάλα σουτ σε εκείνο το διάστημα του αγώνα, και έτσι κατάφεραν να χτίσουν πάνω σε αυτό το μομέντουμ και μέσω κυρίως της καλής τους άμυνας, αλλά και των σωστών επιλογών τους στην επίθεση να διατηρήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Βέβαια οι Ασβοί κατάφεραν να μειώσουν σε 59-57 λίγο πριν το τέλος, εντούτοις οι Reapers ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν μετά τη λήξη του αγώνα πανηγυρίζοντας τη νίκη με 64-59 και φτάνοντας στο 2-0, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους (οι οποίοι το πάλεψαν μέχρι τέλους παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα) στην δεύτερη ήττα τους σε τρεις αγώνες.

Το ματς ξεκίνησε με Ορφανό για το 2-0, με ένα σερί 13 πόντων από τους Πουγκακιώτη, Κουτσουρή, Ψαλιδόπουλο και Γάκη να ακολουθεί για το 2-13. Ορφανός και 4-13, Πουγκακιώτης και 4-15, Ορφανός ξανά και 6-15, Ψαλιδόπουλος και 6-18, Καρνέσης και 9-18, Πουγκακιώτης και 9-20 και τέλος πρώτης περιόδου με Καρνέση για το 12-20.

Έναρξη 2ης περιόδου με Ψαλιδόπουλο και 12-22, Δαμανάκης και 14-22, Μακρυδάκης και 14-25, σερί 6 πόντων από Συριανό και Δαμανάκη για το 20-25, Κουτσουρής και Μακρυδάκης για το 20-28, Καρνέσης και 22-28, σερί 7 πόντων από Κουτσουρή, Πουγκακιώτη και Ψαλιδόπουλο για το 22-35, Ορφανός και 24-35, Μακρυδάκης και 24-38 και τέλος πρώτου ημιχρόνου με Καντιώτη για το 26-38.

Το δεύτερο ημίχρονο άνοιξε με Πουγκακιώτη για το 26-40 και ακολούθησε ένα σερί 14-0 από τους Καρνέση, Δαμανάκη και Ορφανό για το 40-40. Κουτσουρής και 40-43, εκ νέου σερί 10-0 από τους Καρνέση, Δαμανάκη και Ορφανό για το 50-43. Ο Ζερβός μείωσε με 1-2 βολές για το σκορ 3ης περιόδου 50-44.

Τελευταίο δεκάλεπτο με Καρνέση για το 52-44, Πουγκακιώτης και 52-46, Ορφανός και Καρνέσης για το 55-46, Πουγκακιώτης και Μακρυδάκης για το 55-51, Συριανός και 57-51, Μακρυδάκης και Πουγκακιώτης για το 57-55 και ακολούθησαν 2/2 βολές του Καρνέση για το 59-55, δίποντο του Ζερβού και 59-57, τρίποντο του Σωτηρόπουλου και 62-57, δίποντο του Ψαλιδόπουλου και 62-59, δίποντο του Καρνέση στα 30” και 64-59 με τους Ασβούς να μην καταφέρνουν να μειώσουν περαιτέρω στα τελευταία δευτερόλεπτα και το 64-59 να παραμένει και τους Reapers να φεύγουν χαρούμενοι μετά τη μεγάλη ανατροπή που πέτυχαν.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Καρνέσης με 31 π. 7 τρ. 7 ασ. 4 ρ., ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Ορφανού με 12 π. 11 ρ. 4 ασ., Δαμανάκη με 8 π. 10 ρ. και Συριανού με 8 π. 4 ρ. 3 ασ.. Από την πλευρά των Ασβών ξεχώρισαν οι Πουγκακιώτης με 16 π. 5 ρ. 3 ασ., Μακρυδάκης με 14 π. 3 ρ., Κουτσουρής με 12 π. 5 ασ. 4 ρ. 3 τάπ. και Ψαλιδόπουλος με 11 π. 5 ρ.