27.3%
75.0%
19.5%
25.0%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι και οριακό μέχρι το ημίχρονο οι Reapers κατάφεραν με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο να χτίσουν μια διαφορά και τελικά να πάρουν τη δεύτερη τους νίκη στη φετινή Silver με 50-40 κόντρα στους Ξεφτιλάιζερς, οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα και έπεσαν στο 1-2. Πολυτιμότερος παίχτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Χούσος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δεδούσης έβαλε 8 σερί πόντους και έδωσε προβάδισμα στους Ξεφτιλάιζερς με 0-8, ο Χούσος απάντησε με 4 δικούς του για το 4-8, 4-10 με δύο βολές του Δεδούση ξανά, 6-10 με νέο σουτ του Χούσου και τρίποντο από τον Αχιλλέα Τυπάλδο για το τελικό 6-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χούσος έβαλε 3 πόντους ακόμα και μείωσε σε 9-13, ο Αχιλλέας Τυπάλδος απάντησε με τρίποντο για το 9-16, 15-16 με 6-0 σερί οι Καντιώτης, Μανωλίτσης και Κρινής, 15-18 με ένα καλάθι του Καζά, 18-18 με γκολ φάουλ του Καντιώτη και καλάθι από τον Τσίτσο για το τελικό 18-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Δεδούσης και Χαραλαμπόπουλος ανέβασαν σε 18-23, οι Καντιώτης και Κρινής απάντησαν με 3 πόντους ο καθένας για το 24-23, 24-25 με δύο βολές του Χαραλαμπόπουλου, 26-25 ο Πουμπουρίδης, 26-27 ξανά ο Χαραλαμπόπουλος, 38-27 με 12-0 σερί οι Μανωλίτσης, Καντιώτης και Χούσος, 38-29 με δύο βολές του Γιώργου Τυπάλδου και τρίποντη απάντηση στη λήξη της περιόδου από τον Χούσο για το 41-29.

Στην τελευταία περίοδο ο Χούσος έβαλε τρίποντο για το 44-29, οι Τσίτσος και Γιώργος Τυπάλδος απάντησαν με 0-6 σερί για το 44-35, 46-35 με δύο βολές του Κρινή, 46-37 από τον Χαραλαμπόπουλο, 47-37 με βολή του Καντιώτη, 47-40 με τρίποντο του Τσίτσου και απάντηση από τον Μπαλατσό για το τελικό 50-40 των Reapers.

Για τους Reapers, πέρα από τον Χούσο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Καντιώτης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και Κρινής με 7 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε ο Δεδούσης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.