45.0%
61.9%
31.5%
25.0%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο ντέρμπι, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, όμως μόνο ένας θα επιβίωνε και αυτοί ήταν οι Reapers, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και εκεί που οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να καθαρίσουν το ματς, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Silver. Οι Μ.Κ.Ο., αν και βρέθηκαν πίσω στο ξεκίνημα, πολύ γρήγορα μάζεψαν το ματς και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα στα τέλη του 3ου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι Reapers φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά διαστήματα των αντιπάλων και έφτασαν στη νίκη για το τελικό 71-59.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τριανταφύλλη να ευστοχεί σε τρίποντο για το αρχικό 3-0 και τον Βιδάλη να απαντά με 2 δίποντα για το 3-4 και τον προβάδισμα των Μ.Κ.Ο.. Εκεί, οι Reapers θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 7-0 από 5 πόντους του Ορφανού και 2 του Χούσου θα κάνουν το 10-4. Στη συνέχεια, οι Μ.Κ.Ο. θα βρουν ξανά ρυθμό και θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με 2/2 βολές του Σκολαρίκου και 2 δίποντα των Βιδάλη και Κατσούλη για το 10-10, ενώ οι Reapers θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, έπειτα από ένα γρήγορο 9-0 για το 19-10 στο ματς. Οι Μ.Κ.Ο. θα βρουν λύσεις στην επίθεσή τους με 2 τρίποντα των Μητριτζίκο και Σωτηρόπουλο που θα μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Ορφανός με δικό του τρίποντο από τις 45 στη λήξη της περιόδου, διαμορφώνοντας το 22-16 για τους Reapers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κρινής με ένα τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 9 πόντους για το 25-16, ο Κιφοκέρης με γκολ-φάουλ θα επαναφέρει το ματς στους 6 για το 25-19, ενώ ο Τριανταφύλλης με δίποντο θα γράψει το 27-19 για τους Reapers. Εκεί, οι Μ.Κ.Ο. θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με ένα σερί 0-8 σε 27-27, ενώ οι Reapers με τρίποντο του Τριανταφύλλη θα πάρουν ανάσα επιθετικά για το 30-27. Με ένα μίνι σερί 2-5, οι Μ.Κ.Ο. θα φέρουν το ματς ξανά στα ίσα για το 32-32, με τον Χούσο να τελειώνει ιδανικά έναν αιφνιδιασμό 1vs3 για το προβάδισμα των Reapers στην ανάπαυλα και το σκορ στο 34-32.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Μ.Κ.Ο. θα καταφέρουν με ένα σερί 4-7 να πάρουν το προβάδισμα για 2η φορά στο ματς με το σκορ στο 38-39, ο Ορφανός με 2 δίποντα θα κάνει το 42-39, ενώ ο Γρηγορόπουλος με ένα lay up θα μειώσει στον πόντο για το 42-41. Στη συνέχεια, ο Καντιώτης με ένα γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 45-41, ο Δασκάλου με μία φοβερή ενέργεια κάτω από το καλάθι θα μειώσει σε 45-43, ενώ ο Γιαννόπουλος με νέο γκολ-φάουλ για τους Reapers θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους για το 48-43. Οι Μ.Κ.Ο. θα πάρουν το προβάδισμα στη συνέχεια με 2 τρίποντα των Σκολαρίκο και Μητριτζίκο για το 48-49, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Ορφανός με 2/2 βολές για το 50-49 και το προβάδισμα των Reapers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Reapers θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους με τρίποντο του Χούσου και βολή του Καντιώτη για το 54-49, ο Κιφοκέρης με όμορφο τρόπο θα μειώσει σε 54-51, ενώ άμεση ήταν η απάντηση από τον Χούσο και τον Τριανταφύλλη, οι οποίοι με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα έγραψαν το 59-51 των Reapers. Στη συνέχεια, ο Σωτηρόπουλος με 2/2 βολές θα μειώσει σε 59-53, ο Τριανταφύλλης με νέο τρίποντο θα κάνει το 62-53 και ο Κατσούλης με γκολ-φάουλ θα ροκανίσει τη διαφορά στους 6 πόντους για το 62-56. Οι Reapers, στη συνέχεια θα ευστοχήσουν σε 4 δίποντα του Ορφανού και 1 βολή του Καντιώτη για το 71-56, ενώ ο Κατσούλης θα διαμορφώσει με γκολ-φάουλ το τελικό 71-59.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 24 πόντους, με 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 30 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Reapers ξεχώρισε επιπλέον ο Κρινής, με τον Τριανταφύλλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σωτηρόπουλος και ο Κατσούλης.