14.8%
55.0%
32.0%
33.3%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Reapers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη από τους Miners σε ένα παιχνίδι στο οποίο ναι μεν οι νικητές είχαν χτίσει μία διψήφια διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Miners έκαναν το ματς ντέρμπυ στην 4η περίοδο όπου μείωσαν μέχρι και τον πόντο (59-58). Ο χρόνος ήταν ελάχιστος και οι Reapers με 2/2 βολές του Καντιώτη κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Καισαριανής με το τελικό 61-58, ανεβαίνοντας έτσι στο 4-1 στον βαθμολογικό πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πουμπουρίδη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Miners να απαντούν με ένα σερί 2-11 και να παίρνουν ένα προβάδισμα 7 πόντων στο ματς. Οι Reapers θα ευστοχήσουν σε δίποντο του Πουμπουρίδη για το 6-11, ο Ανδρεαδάκης με νέο δίποντο των Miners θα κάνει το 6-13, ενώ ο Κρινής με τρίποντο και ο Ορφανός με δίποντο θα μειώσουν στο καλάθι για το 11-13. Στη συνέχεια, με βολή του Ανδρεαδάκη, οι Miners θα κάνουν το 11-14, ενώ ο Καντιώτης με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 13-14 της αναμέτρησης. Με τρίποντο, οι Miners από τον Γριμάνη θα κάνουν το 13-17, άμεσα και με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσουν οι Reapers με τον Χούσο να μειώνει σε 16-17, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο τρίποντο ο Τζαβάρας για το 16-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ανδρεαδάκης με δίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 πόντους για το 16-22, όμως οι Reapers θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 10-0 με το οποίο θα διαμορφώσουν το 26-22 στο ματς. Εκεί, ο Ανδρεαδάκης θα δώσει λύσεις στην επίθεση των Miners Και με 2 σουτ μέσης απόστασης θα ισοφαρίσει σε 26-26, ο Ορφανός με τρίποντο και ο Καντιώτης με δίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους για το 31-26, με τον Τζαβάρα να μειώνει με νέο δίποντο σε 31-27. Στη συνέχεια, ο Ορφανός με 2 απανωτά δίποντα θα κάνει το 35-27, όμως τη διαφορά πριν το ημίχρονο θα ροκανίσουν οι Miners με δίποντο του Σκλαβενίτη και 2/4 βολές του Ανδρεαδάκη για το 35-31.

Στην επανάληψη, ο Τζαβάρας με ένα γκολ-φάουλ θα κάνει το 35-34, ο Χούσος και ο Ορφφανός με 2 δίποντα θα γράψουν το 39-34, ενώ ο Ανδρεαδάκης με δίποντο θα μειώσει σε 39-35. Εκεί, ο Ορφανός με νέο δίποντο θα κάνει το 41-35, ο Ανδρεαδάκης θα μειώσει με τον ίδιο τρόπο σε 41-37, ενώ ο Ορφανός θα στείλει ξανά τη διαφορά στους 6 για το 43-37. Εκεί, με βολή του Κυνηγόπουλου θα γίνει το 43-38, οι Reapers με ένα σερί 9-2 θα διαμορφώσουν το 52-40, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με follow ο Τζαβάρας για να μειώσει έτσι σε 52-42 το ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκλαβενίτης θα καταφέρει να μειώσει με δίποντο σε 52-44, ενώ οι Reapers με δίποντο και βολή του Καντιώτη αλλά και δίποντο του Χούσου θα κάνουν το 57-44, ο Σκλαβενίτης και ο Τζαβάρας με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα γράψουν το 57-49, ενώ ο Χούσος με βολή θα γράψει το 58-49 στο ματς. Στη συνέχεια, με 2/2 βολές του Σκλαβενίτη, οι Miners θα μειώσουν σε 58-51, ο Καντιώτης με δική του βολή θα κάνει το 59-51, ενώ οι Miners θα μειώσουν ακόμα περισσότερο, έπειτα από δίποντα των Παπαδόγιαννη και Τζαβάρα που θα κάνουν το 59-55. Με σχεδόν 1 λεπτό να απομένει, οι Reapers θα αστοχήσουν στην επόμενη επίθεσή τους, ενώ ο Τζαβάρας με μεγάλο σουτ 3 πόντων θα καταφέρει να μειώσει στον πόντο για το 59-58. Οι Reapers είχαν την κατοχή για τα τελευταία 13 δευτερόλεπτα, κέρδισαν φάουλ για να ευστοχήσει σε 2/2 βολές ο Καντιώτης για το τελικό 61-58, αφού η τελευταία επίθεση των Miners δεν απέδωσε καρπούς.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χούσος και Κρινής, ενώ από τους Miners ξεχώρισαν οι Τζαβάρας και Σκλαβενίτης.