17.9%
44.4%
39.6%
36.8%

Σε ένα απίστευτο μπασκετικό θέαμα, η Partouzan κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Reapers με 90-92 στην παράταση! Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Partouzan να πατάει παρκέ λίγο καλύτερα παίρνοντας μία διαφορά 9 πόντων στο ξεκίνημα (10-19), όμως οι Reapers αντέδρασαν πολύ γρήγορα και μείωσαν σε 20-21 στα τέλη της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Reapers θα πάρουν κεφάλι στο σκορ, όμως η Partouzan θα μείνει κοντά στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο 39-38 για τους Reapers. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Partouzan θα μπει πολύ καλά στο ματς, για να φτάσει να προηγείται με 16 πόντους στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (56-72). Στο σημείο αυτό, οι Reapers έτρεξαν ένα μεγάλο σερί 21-0, πήραν το προβάδισμα, όμως η Partouzan ισοφάρισε, έστειλε το ματς στην παράταση, όπου με 10 σερί πόντους του Λεκού κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους (80-88). Οι Reapers δεν τα παράτησαν και απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 για το 87-88, ενώ στις τελευταίες επιθέσεις, η Partouzan δεν επέτρεψε στους Reapers να προηγηθούν και έτσι πήραν το πρώτο ροζ φύλλο για τη φετινή Silver!

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ορφανό να ανοίγει το σκορ με δίποντο και την Partouzan να απαντά με ένα σερί 2-7 για να πάρει το προβάδισμα, κάνοντας το 4-7. Εκεί, ο Κρινής θα ισοφαρίσει με τρίποντο σε 7-7, ο Κοντομίχαλος με δίποντο θα κάνει το 7-9, ενώ ο Καντιώτης με βολή θα μειώσει σε 8-9. Στη συνέχεια, ένα σερί 2-10 της Partouzan θα ανοίξει τη διαφορά στους 9 πόντους για το 10-19, όμως οι Reapers πολύ γρήγορα θα ανακάμψουν και με ένα δικό τους σερί 10-2 θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο και στο 20-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Reapers θα συνεχίσουν το σερί τους για να το ανεβάσουν σε 15-2 κάνοντας το 25-21, ο Ρηγανάκος θα μειώσει με καλάθι στη ρακέτα σε 25-23, ενώ ο Μπαλατσός με τρίποντο θα κάνει το 28-23 στο ματς. Εκεί, ο Κοντομίχαλος θα απαντήσει με βολή για να μειώσει σε 28-24, ο Καντιώτης θα κάνει το 30-24 και ο Καραδήμας με τρίποντο το 30-27. Στη συνέχεια, ο Ορφανός με γκολ-φάουλ θα κάνει το 33-27, όμως η Partouzan θα πατήσει γκάζι και με ένα σερί 2-11 θα πάρει το προβάδισμα για το 35-38. Οι Reapers, θα βρουν λύσεις από 4 πόντους του Ορφανίδη για να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου και το σκορ στο 39-38.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Ορφανός με ένα δίποντο θα κάνει το 41-38, με τον Λεκό να μειώνει ξανά στον πόντο για το 41-40. Εκεί, ο Καντιώτης με τον Κρινή θα δώσουν αέρα 5 πόντων στο ματς με 2 δίποντα για το 45-40, όμως η Partouzan με ένα σερί 0-12 (!) θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για να διαμορφώσουν το 45-52, όμως ο Ορφανός με 5 σερί πόντους θα ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά στο καλάθι για το 50-52. Η Partouzan, δεν θα ξεκολλήσει το πόδι από το γκάζι και με 2/2 βολές του Κοντομίχαλου και τρίποντο του Λεκού θα κάνει το 50-57, με τον Μπαλατσό να ευστοχεί σε νέο τρίποντο, μειώνοντας σε 53-57. Εκεί, ένα νέο τρίποντο του Καραδήμα θα διαμορφώσει το 53-60, ο Ορφανός με βολή θα μειώσει σε 54-60 και ο Λεκός με δύσκολο δίποντο θα στείλει το ματς στους 8 για το 54-62. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφρραγίσουν με δίποντο ο Μπαλατσός και δίποντο απάντηση ο Ρηγανάκος για το 56-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Partouzan θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με 8 σερί πόντους του Κοντομίχαλου για να διαμορφώσει το 56-72, με τους Reapers να απαντούν με ένα δικό τους, μεγάλο σερί 21-0 (!), για να πάρουν το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη (77-72). Εκεί, η Partouzan, με δίποντο του Λεκού, βολή του Κοντομίχαλου και δίποντο στα τελευταία δεύτερα από τον Πνευματικό, κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 77-77 και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, ο Κοντομίχαλος με βολή θα κάνει το 77-78, ο Μπαλατσός θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 78-78,ενώ ο Λεκός θα τρέξει ένα σερί 10-2 και θα δώσει αέρα 8 πόντων στην Partouzan για το 80-88. Εκεί, οι Reapers αντέδρασαν και με 3/4 βολές αλλά και 2 δίποντα από τους Κουταλίδη, Κρινή και Ορφανό, κατάφεραν να μειώσουν ξανά στον πόντο για το 87-88. Με τρίποντο του Λεκού, το σκορ θα διαμορφωθεί σε 87-91, ο Κρινής με μεγάλο τρίποντο θα μειώσει σε 90-91, ενώ το τελικό 90-92 θα κάνει ο Πνευματικός με εύστοχη βολή. Οι Reapers είχαν μία τελευταία επίθεση, όμως δεν βρήκαν σκορ και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στην Partouzan.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Φάνης Λεκός ο οποίος σημείωσε 35 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κοντομίχαλος και Πνευματικός, ενώ από τους Reapers ξεχώρισαν οι Ορφανός και Κρινής.