34.4%
68.4%
34.1%
18.5%

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer πέτυχαν οι Reapers, οι οποίοι επικράτησαν των Phoenix Bums με 79-56. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μας προσέφεραν μια τρομερή παράσταση με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις, γεγονός όμως που δε συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Reapers έπιασαν απίστευτη επιθετική απόδοση και πήραν σημαντικές διψήφιες διαφορές στο φινάλε, φτάνοντας εύκολα στην πρώτη του νίκη στο τουρνουά.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Οι Bums άνοιξαν το σκορ με δύο τρίποντα από Χαλκιόπουλο και Χαριτόπουλο για το 0-6, ο Καρνέσης με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 3-6, ο Παπαντωνίου με «καλάθι και φάουλ» σημείωσε το 3-9, ακολούθησε σερί 7-0 από Καρνέση, Ορφανό και Γρυπάρη για το προβάδισμα των Reapers με 10-9, ο Χαλκιόπουλος ισοφάρισε με μια βολή σε 10-10 και ο Γρυπάρης έβαλε νέο καλάθι για το 12-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς, αλλά παρέμειναν κοντά στο σκορ. Ο Ορφανός πέτυχε το 14-10, ο Μοσκόφογλου από μέση απόσταση απάντησε για το 14-12, ο Καρνέσης με τρίποντο σημείωσε το 17-12, οι Μοσκόφογλου και Χαριτόπουλος μείωσαν στον πόντο (17-16), ακολούθησε νέο τρίποντο του Καρνέση για το 20-16, οι Φρέρης και Χαλκιόπουλος έκαναν το 20-24, ο Ορφανός με μια βολή το 21-24, ξανά ο Χαλκιόπουλος για το 21-26, ακολούθησε σερί 10-0 από Καρνέση, Καντιώτη και Ορφανό για το 31-26, ο Χαλκιόπουλος μείωσε σε 31-28 και ο Βερώνης με τρίποντο το 34-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Reapers να διατηρούν το προβάδισμα. Αρχικά, ο Χαλκιόπουλος με 2/2 βολές πέτυχε το 34-30, οι Καρνέσης και Καντιώτης απάντησαν για το 39-30, ο Χαριτόπουλος με μπάσιμο μείωσε σε 39-32, ο Ορφανός με 2/2 βολές έκανε το 41-32, ο Κουζοβουνάς μείωσε σε 41-34, ακολούθησαν δύο ακόμη βολές του Ορφανού για το 43-34 και σερί 0-7 από Χαριτόπουλο και Χαλκιόπουλο για το 43-41. Στη συνέχεια, οι Reapers ξέφυγαν ξανά με +9 (50-41) με τους Καντιώτη, Γρυπάρη και Μανωλίτση, οι Χαριτόπουλος και Μοσκόφογλου μείωσαν σε 50-45 και οι Καντιώτης, Καρνέσης και Γρυπάρης πέτυχαν το 56-45, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Reapers να ξεφεύγουν στο σκορ και να παίρνουν το ροζ φύλλο. Ο Φρέρης αρχικά μείωσε με 2/2 βολές σε 56-47, οι Καρνέσης και Καντιώτης πέτυχαν το 62-47, ο Κουζοβουνάς με μια βολή μείωσε σε 62-48, ακολούθησαν δύο τρίποντα από Καρνέση και Ορφανό για το 68-48, οι Μοσκόφογλου και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 68-52, οι Σαπέρας και Καρνέσης απάντησαν για το 72-52, ξανά ο Χαριτόπουλος για το 72-54, ο Ορφανός το 74-54, ο Μοσκόφογλου με 2/2 βολές το 74-56, οι Γρυπάρης και Αβαρκιώτης το 79-56 και ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 79-56.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καρνέσης και Καντιώτης. Από τους Bums, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χαλκιόπουλου και Χαριτόπουλου.