29.5%
68.0%
28.3%
47.1%

Με ακόμα μία νίκη συνέχισαν στο Summer οι Reapers, αυτή τη φορά απέναντι στους ελλιπείς Red-Dicolo με το τελικό 76-67, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Summer. Οι Red-Dicolo μπήκαν καλύτερα στο ματς, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, όμως οι Reapers, άλλαξαν εντελώς τη ροή του παιχνιδιού έπειτα από ένα σερί 18-3 προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήραν ψυχολογία από αυτό και έκτοτε, δεν επέτρεψαν στους Red-Dicolo να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Παρά την πολύ καλή προσπάθεια των παικτών του Νίκου Μακρή, οι ελλείψεις των Red-Dicolo, δεν τους επέτρεψαν να καταγράψουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer και έτσι έπεσαν στο 0-3, αφήνοντας παράλληλα τους Reapers ξανά αήττητους και στο 3-0 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πουμπουρίδη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Στεφόπουλο και Τσαπατάκη να ευστοχούν σε δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το προβάδισμα και το 2-4 του ματς. Εκεί, 2 δίποντα των Πουμπουρίδη και Ορφανό θα κάνουν το 6-4, ενώ ένα σερί 3-7 από τους Red-Dicolo, θα τους βάλει ξανά σε θέση οδηγού, με το σκορ να πηγαίνει στο 9-11 με 5 πόντους του Τσαπατάκη και 2 του Κρίκα. Στη συνέχεια, ο Καντιώτης με 2 απανωτά δίποντα θα απαντήσει για το 13-11 των Reapers, ο Τσαπατάκης θα ισοφαρίσει με σουτ μέσης απόστασης στο 13-13, με τους Καντιώτη και Ορφανό, να βάζουν ακόμα 2 καλάθια για τους Reapers, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 17-13 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με δίποντο ο Θειακούλης και τρίποντο ο Κρίκας, για να κλείσουν την περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα και στο σκορ να πηγαίνει στο 17-18 για τους Red-Dicolo.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Red-Dicolo θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με δίποντο του Θειακούλη, 2/2 βολές του Κρίκα και τρίποντο του Μακρή για το 17-25, με τον Ορφανό να μειώνει με βολή στο 18-25 του ματς. Με βολή του Στεφόπουλου και τρίποντο του Κρίκα, οι Red-Dicolo θα στείλουν για πρώτη φορά το παιχνίδι σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 18-29, ενώ οι Reapers με ένα γρήγορο 8-0 από 3 τρίποντα των Γρυπάρη (1) και Καρνέση (2) αλλά και δίποντο του Καντιώτη, θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο 29-29 του ματς. Εκεί, ο Σωτηρόπουλος και ο Κρίκας με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα γράψουν το 29-32, ενώ οι Reapers θα πάρουν μετά από ακρετή ώρα το προβάδισμα με 5 πόντους του Καρνέση και δίποντο του Ορφανού για το 36-32 του ματς. Το ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Τσαπατάκης, μειώνοντας στο καλάθι και το 36-34 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ορφανός με 3 απανωτά δίποντα θα ανοίξει τη διαφορά για τους Reapers στο 42-34 του ματς, ο Κρίκας θα μειώσει με δίποντο σε 42-36, ενώ ένα σερί 10-2 από τους Reapers, θα στείλει για πρώτη φορά το ματς στους 14 πόντους και το 52-38, έπειτα από 2 τρίποντα των Μανωλίτση, Καρνέση, δίποντο του Ορφανού και 2 βολές του Καντιώτη. Στη συνέχεια, οι Red-Dicolo θα τρέξουν ένα δικό τους σερί 0-8 με 5 πόντους του Τσαπατάκη και 3 του Μακρή για το 52-46, ο Πουμπουρίδης θα κάνει το 55-46 με δικό του τρίποντο, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα ο Στεφόπουλος και ο Θειακούλης, αλλά και τρίποντο ο Κρίκας για να μειώσουν στην κατοχή και το 55-53 του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Στεφόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα φέρει το ματς στα ίσα για το 55-55, οι Reapers θα περάσουν μπροστά ξανά με δίποντο του Πουμπουρίδη και 2 τρίποντα των Καρνέση και Πουμπουρίδη για να γράψουν το 63-55 του παιχνιδιού, ενώ ο Στεφόπουλος με 2 βολές και ο Κρίκας με δίποντο θα μειώσουν στους 4 και στο 63-59. Με τρίποντο του Καντιώτη, οι Reapers θα γράψουν το 66-59, ο Κρίκας με 2/2 βολές θα μειώσει σε 66-61, ενώ ένα σερί 10-1, θα πάει τη διαφορά στους 14 πόντους για τους Reapers, γράφοντας με τον τρόπο αυτό το 76-62 του παιχνιδιού. Το ματς θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Κρίκας και 2/2 βολές ο Μακρής για το τελικό 76-67.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης, μοιράστηκαν ο Ορφανός και ο Καντιώτης. Ο πρώτος εκ των 2 σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ ο δεύτερος, έφτασε πολύ κοντά σε triple-double με 16 πόντους, 10 ριμπαόυντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι και οι 2 τους 25 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Πουμπουρίδης, ενώ από τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Τσαπατάκης και Κρίκας.