21.7%
54.2%
42.9%
15.0%

Βρισκόμαστε στην τέταρτη αγωνιστική στον Α’ όμιλο της Bronze League και οι Reapers κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο σερί που τρέχουν από την αρχή της σεζόν, νικώντας τους Remal Madri με 74-64. Παρά την τελική διαφορά των δέκα πόντων, οι Remal Madri πάλεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όμως λίγο η κούραση και λίγο η κλάση των αντιπάλων δεν τους επέτρεψαν να κάνουν την ολική επαναφορά.

Στην πρώτη περίοδο οι Reapers εμφανίστηκαν πιο ορεξάτοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 7-4  στο 3΄ της αναμέτρησης έπειτα από τρεις συνεχόμενους πόντους του Πουμπουρίδη. Οι Remal Madri αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σερί 0-7 με τον Διαμαντόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του αγώνα στο 5ο λεπτό, πήραν το προβάδισμα με 7-11. Στη συνέχεια οι Reapers βρήκαν σκορ, κυρίως με τον Καντιώτη και τρέχοντας ένα 8-2 ξαναπήραν το προβάδισμα 1’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με το τρίποντο του Κρινή. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 15-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εκτυλίχθηκε σχεδόν πανομοιότυπα με το πρώτο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς, ενώ δεν έλειψαν και αρκετές ισοπαλίες. Το ντέρμπυ έδειχνε να κρατάει καλά και παρ’ ότι οι Reapers προηγήθηκαν με έξι (24-18) με όμορφη ενέργεια και δίποντο του Καντιώτη στο 4.30’, μέσα σε δύο λεπτά οι Remal Madri ισοφάρισαν σε 27-27 με ατομική προσπάθεια του Καμπούρη. Εν συνεχεία δύο τρίποντα back to back από τους Πουμπουρίδη και Ιφτιχάρ έφεραν μια νέα ισοπαλία στο 31-31, ενάμιση λεπτό πριν λήξει το ημίχρονο, που βρήκε τους Reapers να προηγούνται με 34-31, με το καλάθι του Πατσέλη και την μία βολή από τον Καντιώτη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τελείως διαφορετική εικόνα από τις δύο ομάδες και εκεί που όλα έδειχναν πως το ντέρμπυ θα συνέχιζε μέχρι το τέλος, οι Reapers είχαν αντίθετη άποψη. Πραγματοποίησαν ένα σερί 11-1, μέσα σε μόλις 3’ και 15’’ φτάνοντας το σκορ στο 45-33 με τους Χειράκη και Καντιώτη να πετυχαίνουν 5 και 6 πόντους αντίστοιχα. Η άμυνα τους συνέχισε να είναι υποδειγματική μέχρι και το τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι Remal Madri να πετύχουν μόλις επτά πόντους σε αυτό. Αντίθετα στο άλλο μισό του γηπέδου οι Reapers ξεδίπλωναν σε κάθε ευκαιρία του επιθετικό τους ταλέντο είτε με αιφνιδιασμούς, είτε με σετ επιθέσεις και βρέθηκαν να προηγούνται με τη μέγιστη διαφορά 57-38 με τη λήξη της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως μας επιφύλασσε ακόμα περισσότερες συγκινήσεις, μιας και οι Remal Madri ουδεμία διάθεση έδειχναν να αποδεχθούν την διαφαινόμενη ήττα τους με κατεβασμένα χέρια. Έτσι μπήκαν αποφασισμένοι και μόλις σε πέντε λεπτά είχαν καταφέρει να εξανεμίσουν την διαφορά τον 19 πόντων, κάνοντας ένα τρομερό επιμέρους 1-17, με τον Αθανασάκο να είναι ασταμάτητος, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 17 της ομάδας του και μείωσαν σε 58-55. Κάπου εκεί ήταν που οι Reapers συνήλθαν από το σοκ και βρήκαν απαντήσεις στην επίθεση με τους συνήθεις ύποπτους Καντιώτη και Χειράκη. Έτσι κατάφεραν μέσα σε 3’ να πετύχουν ένα επιμέρους 11-3 στέλνοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο 69-58, 1’ πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 74-64 διαμορφώθηκε έπειτα από πέντε εύστοχες βολές των Reapers, που προέκυψαν από την ύστατη προσπάθεια των Remal να σταματούν το χρόνο με φάουλ, παλεύοντας μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καντιώτης με 30 πόντους, που είχε για άξιο συμπαραστάτη τον Χειράκη με 15. Για τους Remal Madri  από 13 πέτυχαν οι Διαμαντόπουλος, Αθανασάκος και Σδούγκας, με τον τελευταίο να πετυχαίνει και ένα εντυπωσιακό double double, αφού κατέβασε και 14 ριμπάουντ με 3 από αυτά να είναι επιθετικά, συμβάλλοντας αποφασιστικά στο μεγάλο σερί της ομάδας του στις αρχές της τέταρτης περιόδου.