20.8%
50.0%
27.8%
28.6%

Νικητές στο περσινό ντέρμπι των πρωτοπόρων της Bronze αναδείχθηκαν οι Reapers, οι οποίοι κέρδισαν τη Yugopiastika με 55-59. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Κρινής με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Yugopiastika έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα, η συνέχεια της όμως δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα η διαφορά που πήρε να χαθεί γρήγορα. Παπακώστας και Σκάρας ξεκίνησαν με 9-0 το ματς, 9-6 από τους Δήμου και Στεφανάκη, 10-6 ο Κουμπούλης με μια βολή και 10-8 από τον Δήμου για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα, ήταν όμως το ίδιο μοιρασμένα κι έτσι η διαφορά δεν άνοιξε υπέρ κάποιου. Καπαντακης και Στεφανάκης έβαλαν μπροστά με 10-12 τους Reapers, οι Κουμπούλης, Σκάρας και Παπακώστας απάντησαν με 8-0 για το 18-12, 18-17 οι Χειράκης και Πουμπουρίδης, 21-12 ο Πανταζόπουλος, 21-19 ο Κουμούτσης, 22-19 ο Ντζιος και 22-23 με ένα 0-4 σερί στο τέλος του ημιχρόνου από τους Δήμου και Χειράκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Reapers ξεκίνησαν καλύτερα, έδειξαν να ανοίγουν τη διαφορά, όμως στη συνέχεια η Yugopiastika έσφιξε τα λουριά στην άμυνα και κατάφερε να ισορροπήσει. Ο Ντζιος έγραψε με δύο δικά του καλάθια το 26-23, 26-24 ο Πουμπουρίδης, 28-24 ο Σκάρας, 28-35 οι Κρινής, Βαξεβανίδης και Στεφανάκης, 30-35 ο Βερύκιος, 30-36 ο Χειράκης, 33-36 ο Κουμπούλης, 33-38 ο Δήμου και απάντηση με 5-0 οι Σκάρας και Παπακώστας για το τελικό 38-38 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη για το ροζ φύλλο, με τους Reapers να στέκονται πιο τυχεροί και ψύχραιμοι και να μπαίνουν εκείνοι με το δεξί στο πρωτάθλημα. Ο Κουμπούλης έγραψε το 40-38, 40-40 ο Στεφανάκης, 44-40 οι Μερζιώτης και Κουμπούλης, 44-43 από τον Κουμούτση με γκολ φάουλ, 46-43 ο Παπακώστας και πάλι, 46-45 ο Βαξεβανίδης, 47-45 ο Κουμπούλης, 47-48 πάλι δια χειρός Βαξεβανίδη, 48-48 ο Ντζιος, 48-50 ο Χειράκης, 49-50 ξανά με μια βολή του Ντζιου, 49-53 ο Βαξεβανίδης, 52-53 ο Κουμπούλης, 52-57 με ένα 0-4 σερί του Πουμπουρίδη, 55-57 ο Μερζιώτης και 55-59 με 2 βολές του Καπαντακή για να γραφτεί το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους Reapers, πέρα από τον Κρινή, κομβικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν επίσης οι Βαξεβανίδης, Δήμου και Πουμπουρίδης. Για την Yugopiastika ξεχώρισαν οι Κουμπούλης, Παπακώστας και Σκάρας.