0%
0%
0%
0%

Οι ΟΜΕΚΟ κέρδισαν με 64-47 τους Red-dicolo 2 ελέγχοντας τον αγώνα στο 2ο ημίχρονο, όταν και κράτησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του, για να φτάσουν ως το +17 στο φινάλε, με τους πρωταθλητές του Challenge League να μπαίνουν έτσι με νίκη στη σεζόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους Red-dicolo 2 από τον Ζωη και τον Θειακουλη, για να απαντήσει ο Πασσαδης. Ο Θειακουλης σκόραρε για το 4-10, με τον Χροναιο να απαντά, και το δεκάλεπτο να κλείνει από τους δυο τους στο 9-12. Στη 2η περίοδο ο Πασσαδης με τον Κοπιτση έβαλαν μπροστά τους ΟΜΕΚΟ, για να τους φέρουν Χροναιος και Κιγκας στο 19-13. Ο Ζωης απάντησε για το 19-16, με τον Αντωνίου να ισοφαρίζει και να γράφει το 19-22. Ο Προκοπιου ισοφάρισε, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μανο στο 24-25 για τους Red-dicolo 2. Στην επανάληψη ο Προκοπιου με τον Δευτερεο ήταν που σκόραραν για το 28-25, με τον δεύτερο να γράφει και το 32-27 λίγο μετά. Ο Πολιτης και ο Προκοπίου σκόραραν για το 39-29 των ΟΜΕΚΟ, με τον Τριανταφυλλου να απαντά, για να γράψει ο Χροναίος το 43-32. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Αντωνίου στο 43-34, με τον Χροναίο να γράφει το 47-36 στην 4η περίοδο. Ο Θειακουλης μείωσε, αλλά ο Χροναίος έφερε την ομάδα του στο 52-39, το 55-42 και το 57-44. Ο Αντωνίου απάντησε για το 59-47, με το ματς να κλείνει από Πολιτη και Προκοπίου στο 64-47.

Τα λάθη ήταν 15-12 στο ματς, τα κλεψίματα 6-7 και οι ασίστ 12-7. Στα ριμπάουντ οι ΟΜΕΚΟ είχαν τον έλεγχο, 47-36 με 11-9 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 4/19 τρίποντα και τους Red-dicolo 2 6/25. Στα δίποντα οι Red-dicolo 2 είχαν 26% και οι ΟΜΕΚΟ 44%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Χροναίος είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Πασσαδης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Προκοπίου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo 2 ο Θειακούλης είχε 18 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνίου 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ζωης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ.