18.8%
77.8%
33.3%
24.2%

Οι Red-Dicolo έκαναν ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, έχτισαν μια μεγάλη διαφορά και παρόλο που ήταν ίσα ίσα πέντε άτομα κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των Ασβών στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν τη νίκη με 60-51. MVP του αγώνα ήταν ο Περικλής Τσαπατάκης με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ασβούς να είναι αρκετά αστοχοι, ενώ από την άλλοι οι Red-Dicolo τα έβαζαν από παντού και κάνοντας ένα τρομερό σερί πήραν μια διαφορά που τους έδωσε πολύ καλή ψυχολογία. Κλωνάρης και Τσαπατάκης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, 4-3 από τον Ζαφειράκη, 15-0 σερί οι Τσαπατάκης Λιάπης και Κλωνάρης για το 19-3, 19-6 ο Μακρυδάκης και 22-6 ο Τσαπατάκης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ασβοί προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά η ψυχολογία δεν βοηθούσε, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει κι άλλο λίγο στο ημίχρονο. Ο Κλωνάρης έβαλε καλάθι για το 23-6, 23-10 από τους Τρεμούλη και Λαμπράκη, 34-10 με ένα 11-0 των Λιάπη, Κλωνάρη, Κώστα Κρίκα και Τσαπατάκη, 34-18 από τους Μακρυδάκη και Κουτσουρή και 39-18 οι Αλέξανδρος Κρίκας, Λιάπης και Κώστας Κρίκας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo εμφάνισαν τα πρώτα σημάδια κούρασης στο ματς, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν όσο μπορούσαν οι Ασβοί, οι οποίοι άρχισαν να μειώνουν αισθητά τη διαφορά. Ο Κλωνάρης έβαλε μια βολή για το 40-18, 40-23 οι Γάκης και Κουτσουρής, 44-23 από Λιάπη και Τσαπατάκη, 44-28 οι Κουτσουρής και Μακρυδάκης, 46-28 ο Κλωνάρης ξανά και 46-36 με ένα 0-8 σερί στο τέλος της περιόδου από τους Μακρυδάκη και Κουτσουρή.

Στην τελευταία περίοδο οι Ασβοί συνέχισαν την αντεπίθεση τους, μείωσαν δύο φορές στους 5 πόντους, όμως οι Red-Dicolo κατάφεραν να διαχειριστουν την πίεση του αντιπάλου και να πάρουν το ροζ φύλλο. Ο Λιάπης έβαλε καλάθι για το 48-36, 48-39 με τρίποντο ο Λαμπράκης, 52-39 οι Κλωνάρης και Τσαπατάκης 52-43 με τους Κουτσουρή και Ζαφειράκη να βάζουν από ένα καλάθι, 54-43 ο Τσαπατάκης, 54-49 οι Ζαφειράκης, Μακρυδάκης και Κουτσουρής και 56-49 ο Κώστας Κρίκας. Ξανά στους πέντε το παιχνίδι με ένα καλάθι του Κουτσουρή, όμως στη συνέχεια οι Ασβοί δεν σκοραραν ξανά. Τσαπατάκης και Αλέξανδρος Κρίκας έβαλαν από ένα καλάθι και έγραψαν το τελικό 60-51 του αγώνα.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον Τσαπατάκη, πολύ καλή δουλειά στην οργάνωση έκανε ο Αλέξανδρος Κρίκας, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κλωνάρης. Για τους Ασβούς ξεχώρισαν οι Μακρυδάκης και Κουτσουρής.