19.2%
53.3%
35.1%
34.4%

Την τρίτη τους σερί νίκη στην Golden League έκαναν οι Εφτάψυχοι σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο κέρδισαν με 2-21 και τελικά πήραν άνετα το ροζ φύλλο κόντρα στους Red-Dicolo με 48-67. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Θωμόπουλος με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Τάσος Παπαδόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Τσαπατάκη, ο Γαλάνης μείωσε σε 3-2, 6-2 ο Χάιδης, 6-7 με γκολ φάουλ του Τσάτου και δύο βολές του Δημήτρη Γαλάνη, απάντηση με 11-0 οι Κρίκας, Τσαπατάκης και Σταμούλης για το 17-7, 17-8 ο Παπαδόπουλος, 19-8 ο Τσαπατάκης και 19-11 με τρίποντο του Παπαδόπουλου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Red-Dicolo στο +8.

Συο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος με τρίποντο του μείωσε σε 19-14, ο Τσαπατάκης με 4 βολές ανέβασε σε 23-14, 23-16 ο Τσάτος, 28-16 οι Μακρής και Τσαπατάκης, 28-19 ο Παπαδόπουλος, 30-19 ο Κρίκας, 30-23 ο Αλέξανδρος Γαλάνης, 32-23 ο Κρίκας ξανά, 32-25 ο Τσάτος, 34-25 ο Μακρής και 34-27 από τον Θωμόπουλο ταυτόχρονα με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Εφτάψυχοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο επιθετικά, ενώ αμυντικά έκαναν το καλύτερο τους δεκάλεπτο, αφού δέχτηκαν μόλις δύο πόντους, με αποτέλεσμα να παίρνουν τα ηνία του ματς με διψήφια διαφορά. Τσάτος, Θωμόπουλος και Δημήτρης Γαλάνης μείωσαν σε 34-33, ο Κρίκας έγραψε το 36-33 με ανάποδο lay up και στη συνέχεια ακολούθησε ένα 0-15 από τους Θωμόπουλο, Τσάτο και Παπαδόπουλο για το τελικό 38-48 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θωμόπουλος ξεκίνησε με ευστοχο τρίποντο για το 38-51, 40-51 ο Τσαπατάκης, 40-54 ο Θωμόπουλος, 42-54 ο Κρίκας, 44-57 ο Μακρής, 44-60 ο Θωμόπουλος, 47-60 οι Τσαπατάκης και Κρίκας και 46-65 από τους Τσάτο και Δημήτρη Γαλάνη. Το τελικό 48-67 του αγώνα διαμορφώθηκε από μια βολή του Σταμούλη και δύο του Δημήτρη Γαλάνη.

Για τους Εφτάψυχους, πέρα τους Θωμόπουλο και Παπαδόπουλο, πολύ καλοί ήταν επίσης οι Τσάτος και Δημήτρης Γαλάνης. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Τσαπατάκης, Κρίκας και Μακρής.