18.8%
42.9%
27.3%
14.8%

Με derby ξεκίνησε το 2019 αφού δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Silver League μονομάχησαν στο κλειστό του Περιστερίου. Οι Re-Dicolo αν και με ελλείψεις κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα των Κένταυρων με 49-45,έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τσαπατάκη και το Κρίκα Κώστα που έκανα double double σε πόντους και ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες που ήταν ιδιαίτερα εύστοχες με τον Κάκκαρη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού για να απαντήσουν οι Re-Dicolo με τον Κρίκα το Κώστα και τον Τσαπατάκη με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο σε όλη την πρώτη περίοδο και να κλείνει στο 13-16 υπέρ των Κένταυρων μετά από τρίποντο του Κάκαρη και βολή του Θειακούλη.

Στη 2η περίοδο η είσοδος του Σταμούλη έδωσε δύναμη κάτω από το καλάθι στους γηπεδούχους που με τρίποντο του Θεικακούλη ξαναπήραν το προβάδισμα με 19-16.Όμως ο Κακαρής ήταν πολύ καλός σ αυτή τη περίοδο και με δικούς του πόντους οι Κένταυροι πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 23-24.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου παρακολουθήσαμε μια επανάληψη του 1ου με σκληρές μάχες και καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ οι Κένταυροι  απ τη μια δεν μπορούσαν να ξεδιπλώσουν τα πλεονεκτήματά τους στο παρκέ και οι Re-dicolo που όσο πέρναγε η ώρα ήταν υπέρ τους ευτήχισαν να έχουν ένα επιθετικό ξέσπασμα απ το Κώστα Κρίκα που έβαλε σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας του στη 3η περίοδο αλλά και ένα buzzer beater στη λήξη.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Re-Dicolo πήραν την μεγαλύτερή τους διαφορά για το 41-33 για να μειώσουν την διαφορά με τον Μανώλικα για το 41-37.Η διαφορά κατέβηκε και στους 2 πόντους με drive του Κάκαρη και το 44-42, εκεί οι Re-Dicolo αντέδρασαν και με οργανωμένες επιθέσεις και καλάθι φάουλ του Λαουδέρκη πήγαν την διαφορά στο 48-42 ένα λεπτό πριν τη λήξη.Οι Κένταυροι απ το τρίποντο προσπαθούσαν να πλησιάσουν αλλά δεν τα κατάφερναν αναθάρεψαν με τις τρεις εύστοχες βολές του Αδαμάκη που έφερε το παιχνίδι στο 49-45 που ήταν και το τελικό σκορ.

Απ τους νικητές MVP ο Λαουδέρκης με 5 πόντους και 17 ριμπάουντ, πολυ καλοι και οι Τσαπατάκης με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ και Κώστας Κρίκας με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.Για τους Κένταυρους ο Κάκαρης με 15 πόντους και ο Αδαμάκης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισαν.