19.2%
46.7%
43.6%
34.6%

Οι Ξεφτιλάιζερς παίζοντας μια τρομερή ζώνη, η οποία κράτησε χαμηλά στο σκορ τους Red-Dicolo, κατάφεραν να ελέγξουν το ματς από νωρίς και να φύγουν με τη δεύτερη τους νίκη με 38-68, για να κάνουν τη δεύτερη τους φετινή νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τσίτσος με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Θειακούλης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Red-Dicolo με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Μαντανίκας μείωσε σε 3-2 για τους Ξεφτιλάιζερς, 6-2 με τρίποντο του Τσαπατάκη, 6-8 με δύο καλάθια του Τσίτσου και ένα του Δεδούση, 13-8 με ένα τρίποντο του Τσαπατάκη και δύο καλάθια του Boboric, 13-11 με τρίποντο του Κονιδάρη 15-11 ξανά με καλάθι του Boboric και από ένα καλάθι οι Τσίτσος και Κονιδάρης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ισόπαλο με 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Δεδούσης και Τσίτσος έγραψαν 9 πόντους ακόμα και έβαλαν μπροστά τους Ξεφτιλάιζερς με 15-24, ο Τέγος μείωσε σε 17-24, 17-29 με 0-5 των Κονιδάρη και Αχιλλέα Τυπάλδου, 19-29 από τον Άκη Κρίκα, 19-32 ο Δεδούσης, 21-32 ξανά ο Άκης Κρίκας και μια βολή του Δεδούση για το τελικό 21-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Δεδούσης και Χαραλαμπόπουλος έγραψαν το 21-38, 24-38 με καλάθι και φάουλ του Boboric, 24-46 με 8 συνεχόμενους πόντους του Δεδούση, 27-46 με τρίποντη απάντηση του Βρεττάκου και καλάθι από τον Τσίτσο για το τελικό 27-48 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρίκας μείωσε σε 29-48, οι Δεδούσης και Τσίτσος απάντησαν για το 29-53, 32-53 με τρίποντο του Βρεττάκου, 32-55 με βολές του Κονιδάρη, 34-55 με καλάθι του Πρέκα, 34-63 με 0-9 σερί των Τσίτσου, Κονιδάρη και Αχιλλέα Τυπάλδου, 36-63 ο Boboric, 36-66 με τρίποντο του Αχιλλέα Τυπάλδου, 38-66 από τον Τέγο και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου για το τελικό 38-68 του παιχνιδιού.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Τσίτσο, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Δεδούσης με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισε ο Τσαπατάκης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.