23.8%
69.2%
30.0%
28.6%

Οι Red-Dicolo κερδίζοντας τους Τερμίτες με 67-60 στην παράταση ανέβηκαν στον θρόνο του Summer League «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για τη σεζόν 2017-18. MVP του αγώνα ήταν ο Περικλής Τσαπατακης που είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψιματα και 1 τάπα.

Οι Red-Dicolo πήραν κεφάλι στο σκορ στην αρχή του ματς με 5-0 από ένα τρίποντο του Τσαπατακη και ένα καλάθι του Λαουρδεκη. Οι Τερμίτες όμως έδειξαν άμεσα τα αντανακλαστικα τους και με δράστες τους Κανδαρακη, Δρακόπουλο και Σελιμη έκαναν ένα σερί 0-8 και πέρασαν εκείνοι μπροστά στο ματς. Στη συνέχεια ήταν και πάλι σειρά του Τσαπατακη να κάνει ένα γρήγορο 4-0 και να ξαναβάλει σε θέση οδηγού τους Red-Dicolo για να κλείσει η περίοδος με 12-10. Η δεύτερη περίοδος άρχισε ακριβώς όπως και η πρώτη, οι καλά διαβασμενοι Red-Dicolo έβρισκαν αδυναμίες στην άμυνα των Τερμιτων και με καλάθια από Γεωργακοπουλο και Σκαμαγκά έφτασαν το σκορ πολύ γρήγορα στο 19-10. Και πάλι είχαν άμεση αντίδραση οι Τερμίτες που εσφιξαν την άμυνα τους και με καλάθια από Δρακόπουλο, Καραγκούνη και Φιλιππαίου πήγαν το ματς στο 24-24 περίπου στα μισά της περιόδου για να συνεχιστεί πάλι πόντο πόντο το ματς και να κλείσουμε ημίχρονο στο 32-30.

Η τρίτη περίοδος ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στον Σκαμαγκά και τον Δρακόπουλο, καθώς κυρίως με τις δικές τους επιθετικες ενέργειες έβρισκαν σκορ οι ομάδες τους, την ώρα που καμία δεν κατάφερε να πάρει διαφορά πάνω από πέντε πόντους στο δεκάλεπτο για να κλείσουμε με σκορ 42-41 υπέρ των Red-Dicolo στο 30ο λεπτό. Η τέταρτη περίοδος έφερε μια ανατροπή στο ματς με τους Τερμίτες να παίρνουν το προβάδισμα έχοντας ως δράστες τους Κανδαρακη, Φιλιππαίο και Καρκατσελη και κράτησαν μια διαφορά 2-3 πόντων σε όλη την περίοδο, πέρα από τα τελευταία δευτερόλεπτα που ήταν σειρά του MVP να μιλήσει και να ισοφαρισει τον τελικό στο 54-54 για να τον στείλει παράταση.

Στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού οι Red-Dicolo έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους έπνιξαν τον αντίπαλο σε άμυνα και επίθεση και με δράστες τους Κώστα Κρικα, Μελέτη και τον πανταχού παρόντα Τσαπατακη έφτασαν να κερδίζουν μέχρι και με 9 πόντους στο 64-55 για να κλείσουμε τον τελικό του Summer League με σκορ 67-60.

Πέρα από τον Τσαπατακη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Γεωργακοπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και δύο ταπες, όπως και ο συνήθης ύποπτος Σκαμαγκάς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλεψιμο. Για τους Τερμίτες πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Δρακόπουλος που είχε 21 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 κλεψιματα.