33.3%
57.1%
62.5%
28.6%

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά υψηλό σκορ, οι Red-Dicolo κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 81-70 απέναντι στους Deflections, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του Summer. Οι Red-Dicolo μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, φτάνοντας να προηγούνται με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Με ένα πολύ καλό σερί, οι Deflections μπήκαν στο ματς και έκαναν την αναμέτρηση ντέρμπι, ώσπου οι Red-Dicolo να ξεσπάσουν στο 3ο δεκάλεπτο να να στείλουν το ματς μέχρι και τους 12 πόντους και στο 63-51, λίγο πριν κλείσει η περίοδος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Deflections βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πέρασαν μπροστά με 4 απανωτά τρίποντα, όμως οι Red-Dicolo, δεν δέχθηκαν άλλο καλάθι, έτρεξαν ένα 12-0 και εξασφάλισαν το πρώτο τους ροζ φύλλο στο Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Red-Dicolo να ξεκινούν πολύ δυνατά το ματς με τρίποντο του Σκαμαγκά και 2 δίποντα των Μπουλούκο και Κρίκα Κ. για το αρχικό 7-0, με τους Μαζιώτη και Γεργεριτάκη να ευστοχούν σε 2 βολές και δίποντο για να μειώσουν στους 3 και το 7-4 του ματς. Στη συνέχεια, ο Τσαπατάκης με 2/2 βολές θα γράψει το 9-4, ο Μαζιώτης με ένα σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στο 9-6, ενώ ο Κρίκας Αλ. με εύστοχο σουτ 3 πόντων, θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 πόντους για το 12-6 της αναμέτρησης. Με βολή του Γεργεριτάκη, οι Deflections μείωσαν στο 12-7, ο Κρίκας Αλ. με τρίποντο θα στείλει τη διαφορά στους 8 πόντους για το 15-7, ο Μαζιώτης με νέο δίποντο μείωσε στο 25-19, ενώ ο Κρίκας Κ. με βολή, διαμόρφωσε το 16-9 του ματς. Εκεί, ένα σερί 2-6 των Deflections θα μειώσει στο 18-15 με 2 τρίποντα των Νικαλαΐδη και Παπακωνστανίνου για το 18-15, ο Τσαπατάκης με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών θα κάνει το 20-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Μιχαηλίδης για το 20-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γεργεριτάκης με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 20-20, οι Red-Dicolo με 3 πόντους του Τσαπατάκη και 2 του Κρίκα Κ. θα κάνουν το 25-20, ενώ πολύ γρήγορα, οι Deflections, θα φέρουν το ματς ξανά στα ίσα με δίποντο του Γεργεριτάκη και τρίποντο του Παπακωνσταντίνου για το 25-25 του ματς. Στη συνέχεια, 3 συνεχόμενα δίποντα του Μιχαηλίδη θα κάνουν το 27-31 των Deflections, ο Θειακούλης και ο Boboric με 2 απανωτά τρίποντα θα δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στους Red-Dicolo για το 33-31, ενώ η απάντηση θα έρθει από 2 δίποντα των Μιχαηλίδη και Μαζιώτη, για να γράψουν το 33-35 των Deflections. Εκεί, 2 καλάθια των Τσαπατάκη και Κρίκα Κ. θα κάνουν το 37-35 του ματς, ο Γεργεριτάκης με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 37-38, ενώ το ημίχρονο, θα σφραγίσει με δύσκολο σουτ 2 πόντων του Θειακούλη, για να βάλει σε θέση οδηγού τους Red-Dicolo, με το σκορ να γράφει 39-38 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Boboric με δίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το 41-38, ο Σκανδάλης με τρίποντο και ο Μαζιώτης με δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους Deflections για το 41-43, ενώ ο Κρίκας Κ. με δικό του καλάθι, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 43-43 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Παπακωνσταντίνου θα κάνει το 43-46 των Deflections, όμως ένα σερί 13-3 των Red-Dicolo, θα στείλει το ματς στους 7 για το 56-49. Με δίποντο του Μιχαηλίδη, οι Deflections θα μειώσουν σε 56-51, ο Boboric και ο Μπουλούκος με 2 δίποντα αλλά και ο Κρίκας Κ. με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 63-51, ενώ ο Παπακωνσταντίνου με δικό του σουτ πίσω από τα 6.75, θα μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τρο σκορ στο 63-54. Με δίποντο του Boboric, οι Red-Dicolo θα κάνουν το 65-54, ο Μιχαηλίδης με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 65-56, ενώ ο Κρίκας Κ. με δικό του καλάθι, θα διαμορφώσει το 67-56 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο ο Μιχαηλίδης, μειώνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους και στο 67-58 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Deflections θα μπουν πιο καλά στο παιχνίδι και θα τρέξουν ένα σερί 2-12 με 4 τρίποντα των Νικολαΐδη και Τσαφαντάκη για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 69-70, οι Red-Dicolo όμως θα μπουν ξανά σε θέση οδηγού με 6 πόντους του Τσαπατάκη και από 3 των Boboric και Μπουλούκο για να διαμορφώσουν το τελικό 81-70 του παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Περικλής Τσαπατάκης ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κωνσταντίνος Κρίκας και Αλέξανδρος Κρίκας, ενώ από τους Deflections ξεχώρισε η προσπάθεια των Μιχαηλίδη και Γεργεριτάκη.