28.0%
72.0%
30.3%
33.3%

Τεράστια νίκη από τους Red-Dicolo, οι οποίοι ήταν ίσα ίσα 5 στο ματς, αλλά παρόλα αυτά άντεξαν μέχρι τέλους και έφυγαν με το ροζ φύλλο κόντρα στην ,περσινή πρωταθλήτρια, Dirtus Bologna με 79-77. MVP του αγώνα ήταν ο Περικλής Τσαπατάκης με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο τα λιοντάρια του Νίκου Μακρή έδειξαν τα δόντια τους, πηραν ψυχολογία από τα πολλά εύστοχα τους σουτ και έδωσαν στην Dirtus Bologna να καταλάβει ότι μόνο εύκολο δεν θα είναι το βράδυ τους. Ο Σαράντου ξεκίνησε το ματς με τρίποντο, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από Μακρή και Boboric για το 5-3. Ο Αθηναίος ισοφάρισε σε 5-5, 6-5 από μια βολή του Κλωνάρη και 6-7 ξανά με καλάθι του Αθηναίου. Τρίποντο του Κρίκα για το 9-7, 9-9 από τον Φωτόπουλο και 8-0 από τους Τσαπατάκη και Boboric για το 17-9. Δύο βολές του Κάρμα για το 17-11, 18-11 από τον Boboric και ένα τρίποντο του Πιά μαζί με ένα καλάθι του Κωστόπουλου για το τελικό 18-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Dirtus προσπάθησε να κουράσει τους Red-Dicolo, όμως εκείνοι συνέχισαν να βγάζουν το ίδιο πάθος και τη ίδια ενέργεια, με τρανταχτό παράδειγμα ότι ο Κλωνάρης άνοιξε το κεφάλι του αλλά έβγαλε όλο το ματς. Τρίποντο του Παπαδόπουλου για το 18-19, 20-19 από τον Bobo και 20-22 με ένα τρίποντο ακόμα για την Dirtus, αυτήν τη φορά από τον Σπυρόπουλο. Κρίκας και Τσαπατάκης έβαλαν από μια βολή για να ισοφαρισουν σε 22-22, άλλο ένα τρίποντο ο Σπυρόπουλος (22-25),για να ακολουθήσει ένα 6-0 από τους Μακρή Τσαπατάκη και Κρίκα για το 28-25. Ξανά λύση από τον Αθηναίο για το 28-27, 32-27 από τους Τσαπατάκη και Boboric και 32-31 από Αθηναίο και Κάρμα. Δύο βολές του Τσαπατάκη για το 34-31, για να έρθουν δύο κολλητά τρίποντα από τον Κάρμα για το τελικό 34-37 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διακοπή ξεκούρασε τους Red-Dicolo, οι οποίοι μπήκαν με τρομερή ενέργεια και παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 8, γρήγορα ανέτρεψαν και πήραν προβάδισμα. Ο Τσαπατάκης μείωσε σε 36-37, 36-39 από τον Σαράντου και 37-39 με μια βολή ξανά από τον Περικλή. Σαράντου και Παπαδόπουλος έβαλαν από ένα τρίποντο για το 37-45, για να απαντήσουν οι Red-Dicolo με 10-0 από τους Κλωνάρη, Boboric και Κρίκα για το 47-45. Τρίποντο του Κάρμα για το 47-48, απάντηση με έμμεσο τρίποντο από τον Τσαπατάκη για το 50-48 και 50-50 από τον Αθηναίο. Ο Boboric έγραψε το 52-50, 52-54 από τους Αθηναίο και Δαμίγο και απάντηση με 4-0 από Κρίκα και Boboric για το 56-54. Ο Κωστοπουλος ισοφάρισε σε 56-56, για να γραφτεί το τελικό 58-56 από ένα καλάθι του boboric ξανά.

Τέταρτο δεκάλεπτο και το ματς ήταν φωτιά. Οι Red-Dicolo με τρομερους Τσαπατάκη και Boboric, κόντρα στους Αθηναίο με Παπαδόπουλο ήταν μονομαχούσαν, με τους πρώτους τελικά να βγαίνουν νικητές σε ένα ματς με αγχωτικο φινάλε. Σπυρόπουλος και Κωστόπουλος έκαναν το 58-61, για να έρθει ένα 8-0 δια χειρός Τσαπατάκη για το 66-61. Απαντηση με 0-6 οι Δαμίγος και Αθηναίος για το 66-67, για να έρθει ένα ίδιο σερί και από τους Τσαπατάκη, Boboric για το 72-67. Δύο βολές του Αθηναίου για το 72-69, 75-69 με γκολ φάουλ του Boboric και 75-71 με τους Αθηναίο και Φωτόπουλο να βάζουν από μια βολή. Ξανά καλάθι του Boboric για το 77-71, 77-73 από τον Παπαδόπουλο και 78-73 από τον Κλωνάρη. Με 25″ να μένουν ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 78-76 και στη συνέχεια η Dirtus έκανε γρήγορο φάουλ με τον Τσαπατάκη να βάζει 1/2 και να σημειώνει το 79-76 με 20″. Οι Red-Dicolo αποφασίζουν να παίξουν άμυνα στην επόμενη επίθεση με ρίσκο να δεχθούν τρίποντο. Το ρίσκο τους βγήκε, μάζεψαν ριμπάουντ και πήγαν για βολές, αλλά δεν έβαλαν καμία με 3″ να μένουν. Ο Αθηναίος μαζεύει ριμπάουντ, κερδίζει φάουλ και θα σου τάσεις τρεις βολές (μία από τεχνική ποινή), αλλά θα βάλει μόνο την μία για να σημειώσει το τελικό 79-77 του παιχνιδιού.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον MVP Τσαπατάκη, απίστευτο ματς έκανε και ο Boboric, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κλωνάρης που έπαιζε με σκισιμο στο φρύδι για τρία δεκάλεπτα. Από την Dirtus Bologna ξεχώρισαν οι Αθηναίος και Κάρμας.