22.2%
33.3%
17.3%
40.0%

Οι Red-Dicolo συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους επικρατώντας των M.K.O. με 57-40, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, χωρίς όμως να λείψουν και τα κενά διαστήματα, στα οποία οι Μ.Κ.Ο. φρόντιζαν να υπενθυμίζουν ότι τίποτα δεν είχε ακόμη τελειώσει στο παιχνίδι. Τελικά το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα ήρθε για τους Red-Dicolo, που αφήνουν υποσχέσεις για σπουδαία πράγματα στη φετινή σεζόν.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Μ.Κ.Ο. μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-4, με τους Βιδάλη και Τουρή να βρίσκουν κατά σειρά το δρόμο προς το καλάθι. Στη συνέχεια οι Red-Dicolo αντέδρασαν και τρέχοντας ένα σερί 7-0, με τον Κλωνάρη να πετυχαίνει τους 6 από τους 7 πόντους της ομάδας του, πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-15 με τους M.K.O. να μειώνουν στους τέσσερεις, με πέντε πόντους του Σωτηρόπουλου, ενώ η διαφορά είχε φτάσει προηγουμένως και τους εννιά (5-14).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες επανέλαβαν επακριβώς τα πεπραγμένα της πρώτης περιόδου, όσον αφορά το σκορ, μιας και πέτυχαν 11 και 15 πόντους αντίστοιχα, φτάνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 22-30. Αξίζει να σημειωθεί πως η διαφορά έφτασε μέχρι και τους δώδεκα πόντους στα μισά του δεκαλέπτου, ύστερα από το τρίποντο του Τσαπατάκη που διαμόρφωσε το 15-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα των Red-Dicolo περιόρισε ακόμη περισσότερο τους M.K.O., μην επιτρέποντάς τους να σκοράρουν παρά μόνο εννέα πόντους, τους πέντε από τους οποίους πέτυχε ο Τουρής. Βέβαια ένας ακόμη παράγοντας που δυσχέρυνε την προσπάθεια των Μ.Κ.Ο. ήταν και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων από τον πάγκο, έχοντας μόλις μία αλλαγή στη διάθεσή τους. Από την άλλη οι Red-Dicolo κατάφεραν να πετύχουν στο ίδιο διάστημα δεκατρείς πόντους και να ξαναφέρουν την διαφορά και πάλι στους δώδεκα με τη λήξη της τρίτης περιόδου (43-31).

Στην τελευταία περίοδο τα σημάδια της κούρασης ήταν πλέον φανερά για τους Μ.Κ.Ο., ενώ στην απέναντι πλευρά οι Red-Dicolo μετέτρεψαν την υπόθεση νίκη σε απλή διαδικασία, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και τρομερή διάθεση στην άμυνα. Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν η διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και τους δεκαοκτώ (36-54), με το καλάθι του Δημητρίου. Το τελικό σκορ (40-57) διαμορφώθηκε ύστερα από τρεις βολές του Τσαπατάκη.

Ο Τσαπατάκης αναδείχθηκε και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, ενώ ταυτόχρονα μάζεψε και 14 ριμπάουντ, κάνοντας ένα εντυπωσιακό double double. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και ο Λαουρδέκης, που σημείωσε και αυτός double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε ο Σωτηρόπουλος που πέτυχε 15 πόντους και έχασε το double double μόλις για ένα ριμπάουντ.