42.9%
87.5%
42.0%
28.6%

Οι ΜΚΟ έσπασαν το σερί νικηφόρων παιχνιδιών των Red Hot Chili Hoopers, κερδίζοντας τους με 61-59 σε ένα ματς με φοβερό φινάλε. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Βιδάλης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers έδειξαν ότι δεν χαρίζουν κάστανα πίσω από τα 6,75, όμως οι ΜΚΟ είχαν τις λύσεις να μη μείνουν πολύ πίσω στο σκορ. Κυριάκογλου και Ορφανίδης έβαλαν από ένα τριλογία το 0-6, με τους Βαχαβιώλο και Βιδάλη να βάζουν από ένα καλάθι και να μειώνουν σε 4-6. Το 4-9 γράφτηκε με άλλο ένα τρίποντο για τους Hoopers, από τον Καλαμπάκο συγκεκριμένα, για να έρθει απάντηση με ένα ακόμη 4-0 με τον Βιδάλη και να μειώνουν οι ΜΚΟ σε 8-9. Το 8-11 από τον Κυριάκογλου και ξανά στον πόντο οι ΜΚΟ για το 10-11. Σε εκείνο το σημείο ένα 0-7 από Γαβρίδη, Κυριάκογλου και Σακλαρίδη ανέβασε τη διαφορά υπέρ των Hoopers στους 8(10-18). Ο Μάινας σημείωσε το τελικό 12-18 της περιόδου.

Στην δεύτερη δεύτερη περίοδο οι Hoopers συνεχίζοντας την ευστοχία στα τρίποντα κατάφεραν να πάρουν μια αξιόλογη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Γαβρίδης και Κυριακογλου έκαναν ένα 0-4 για το 12-22. Η απάντηση των ΜΚΟ ήταν ένα 7-0 με τους Βαχαβιώλο, Σωτηρόπουλο και Δεληγιάννη για το 19-22. Σαρίδης και Καλαμπάκος ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά κάνοντας το 19-26, ο Δεληγιάννης μείωσε σε 21-26 και τους έτρεξαν ακόμη ένα σερί οι Hoopers με σκόρερ τους Καλαμπάκο και Μπογέα που έφτασε το 0-7 και μας έδωσε το τελικό 21-33 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι ΜΚΟ έμειναν πίσω με 14. Σε εκείνο το σημείο μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ και βγήκαν κάποιες άμυνες που ήταν ντοπα για την ομάδα, με αποτέλεσμα να μπαίνει πάλι στο ματς στο κλείσιμο του δεκαλέπτου. Ο Μάινας σημείωσε το 23-33, με τους Γαβρίδη και Σαρίδη να απαντούν με 0-4 για το 23-37. Παππάς και Βιδάλης απάντησαν με 7-0 για το 30-37. Ο Καλαμπάκος έδωσε ανάσα με ένα τρίποντο για το 30-40, όμως οι ΜΚΟ δεν πτοηθηκαν. Έκαναν ένα 5-0 με τους Σωτηρόπουλο, Βιδάλη και Δεληγιάννη για το 35-40. Ξανά τρίποντο για τους Hoopers, με τον Κυριάκογλου συγκεκριμένα για το 35-43. Βιδάλης και Δεληγιάννης μάζεψαν άλλο λίγο την κατάσταση για το 39-43. Τρίποντο ο Σακλαρίδης για το 39-46, για να έρθει ο Δεληγιάννης και να γράψει το τελικό 41-46 της περιόδου.

Στη τέταρτη περίοδο το ματς το ματς ήταν φωτιά. Οι ΜΚΟ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, οι Hoopers απάντησαν, ισοφάρισαν και το ματς κρίθηκε στις τελευταίες λεπτομέρειες. Το 43-46 έγινε από τον Σωτηρόπουλο, με τον Γαβρίδη να απαντάει με 2/2 βολές και να γράφει το 43-48. Ξανά στους 3 το ματς από τον Δεληγιάννη(45-48) και ξανά απάντηση από τον Γαβρίδη για το 45-50. Ένα 8-0 από Βιδάλη, Μαρσέλλο και Σωτηρόπουλο έβαλε μπροστά τους ΜΚΟ με 53-50, όμως ο Σακλαρίδης έδωσε λύση στην ομάδα του και ισοφάρισε σε 53-53. Μάινας και Σωτηρόπουλος έκαναν το 57-53 ενώ έμεναν 2.30. Μια βολή του Γαβρίδη και μια του Καλαμπάκου έριξε το ματς στο καλάθι (57-55) 1.33 πριν το φινάλε. Ο Μαρσέλλος έβαλε 2/2 για το 59-55 με 1.15 να μένει. Οι Hoopers όμως ήταν ζωντανοί. Ο Γαβρίδης έκανε ένα 0-4 και ισοφάρισε σε 59-59 με 44″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση Σωτηρόπουλος και Δεληγιαννης δεν συνεννοηθηκαν καλά, ο Σακλαρίδης έκλεψε και το ματς ήθελε 27″. Η μπάλα φτάνει στον Γαβρίδη, εκείνο στην προσπάθεια του να βρει συμπαίκτη κάνει κακή πάσα, ο Σωτηρόπουλος κλέβει, φεύγει στον αιφνιδιασμό και γράφει το 61-59 με 4″ να μένουν. Το τελευταίο σουτ του αγώνα το πήρε ο Μακρής, ήταν αστοχος και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους ΜΚΟ.

Πέρα από τον Βιδάλη, εξαιρετικοι στο παιχνίδι ήταν και οι Σωτηρόπουλος και Δεληγιαννης. Για τους Red Hot Chili Hoopers καλό ματς έκαναν οι Καλαμπάκος, Κυριάκογλου και ο μοιραίος Γαβριδης.