35.3%
31.6%
50.0%
0.0%

Οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν τους Kings με 58-74. MVP ήταν ο Γιάννης Γαβρίδης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά πέρα από τη στατιστική του ήταν και ο μαέστρος που έδωσε το ρύθμο στους συμπαίκτες του ,οι οποίοι έδειξαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και βομβάρδισαν τον αντίπαλο.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Hoopers κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά πάνω στην οποία πάτησαν στη συνέχεια του ματς. Ο Γαβρίδης έκανε το 0-2 με δύο βολές. Ο Αλεξανδρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 όμως ο Κυπριανίδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Hoopers σημειώνοντας το 2-4. Ο Ανδρινόπουλος έκανε το 3-4 με μια βολή. Μετά ακολούθησε ένα 0-8 από τους Hoopers με τους Κυπριανίδη και Καλαμπάκο να βάζουν τα καλάθια. Ο Χαριτόπουλος έσπασε το σερί και μείωσε σε 5-12. Ο Γαβρίδης έκανε το 5-15 με ένα τρίποντο λίγο αργότερα, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψηφιο. Γκοτζής και Χαριτόπουλος έκαναν ένα 4-0 και μειωσαν 9-15. Το τελικό 9-18 της περιόδου το σημείωσε με τρίποντο ο Τρουλάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hoopers ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό, ενώ οι Kings συνέχισαν να δυσκολεύονται να βρουν πόντους. Ξεκινήσαμε την περίοδο με ένα 6-0 με τον Χαριτόπουλο να προσπαθεί να κουβαλήσει τους Kings σχεδόν μόνος, κάνοντας το σκορ 15-18. Κυριάκογλου και Γαβρίδης έκαναν ένα 0-4 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στους 7(15-22). Ο Δερματίνος έκανε το 17-22, όμως άλλο ένα σερι των Hoopers, που έφτασε το 0-7 αυτή τη φορά ανέβασε το σκορ στο 17-29. Δράστες αυτού του σερί ήταν οι Καλαμπάκος, Γαβρίδης και Μπογέας. Ο Δερματίνος μείωσε σε 19-29. Άλλο ένα 0-6 από τους Hoopers έφτασε τη διαφορά στους 16(19-35) και έκανε τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους Kings. Χαριτόπουλος και Αλεξανδρόπουλος μειωσαν σε 23-35, αλλά ο Κυπριανίδης έβαλε ένα τρίποντο, έκανε το 23-38 και έτσι κλείσαμε ημίχρονο με τους Hoopers να είναι στο +15.

Η σκληρή άμυνα και η ευστοχια στην επίθεση συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο για τους Hoopers. Ο Μπογέας έκανε το 23-41. Ο Χαριτόπουλος έβαλε 3 πόντους και έκανε το 26-41, όμως οι Τρουλάκης και Μπογέας έβαλαν από ένα τρίποντο και εκτοξευσαν τη διαφορά στους 21(26-47). Χαριτόπουλος και Ανδρινόπουλος σημείωσαν το 29-47 όμως οι Hoopers με δύο τρίποντα ακόμη έκαναν το 29-53. Ο Αλεξανδροπουλος με τον Χαριτόπουλο έκαναν ένα 5-0 και σημείωσαν το 34-53 όμως ο Καλαμπάκος έβαλε ένα τρίποντο και έστειλε το ματς ξανά στους 22,δίνοντας μας το τελικό 34-56 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Hoopers έπαιξαν τόσο όσο έπρεπε ώστε να συντηρησουν τη διαφορά που είχαν χτίσει στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο Αλεξανδροπουλος έκανε ένα 4-0 στην αρχή της περιόδου και σημείωσε το 38-56. Ένα 0-4 ήρθε και από τους Hoopers όμως στη συνέχεια από Τρουλάκη και Γαβρίδη για να πάει η διαφορά και πάλι στους 22(38-60). Σειρά για άλλο ένα 4-0 είχαν οι Kings, με τον Ανδρινόπουλο να βάζει δύο καλάθια και να ρίχνει πάλι στους 18(42-60). Ο Κυπριανίδης σημείωσε το 42-62. Ο Τσαγκαρης με ένα γκολ φάουλ έκανε το 45-62 όμως οι Hoopers με τους Τρουλάκη και Καλαμπάκο ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 22(45-67) τρέχοντας ένα 0-5. Ο Χαριτόπουλος έκανε ένα 6-0 και μείωσε σε 51-67 αλλά ο Καλαμπάκος δεν άφησε να μειώσουν άλλο οι Kings, σημειώνοντας το 51-70. Τσαγκάρης και Χαριτόπουλος μειωσαν σε 54-70, αλλά Μπογέας και Καλαμπάκος ανέβασαν και πάλι στους 20 σημειώνοντας το 54-74. Το τελικό 58-74 σημειώθηκε από 4 πόντους του Χαριτόπουλου.

Πέρα από τον Γαβρίδη, οι Καλαμπάκος, Τρουλάκης, Κυπριανίδης και Μπογέας επίσης “μάτωσαν” το αντίπαλο διχτάκι. Για τους Kings ο Χαριτόπουλος ήταν εξαιρετικός, αλλά δεν είχε ανάλογη βοήθεια από τους υπόλοιπους