21.1%
84.6%
36.4%
29.2%

Η Remal Madri έφυγε νικήτρια κόντρα στην B.C. Abla με 66-64, ανέβηκε στο 4-1 στον όμιλο και καθάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση χωρίς να μπλέξει σε περιπέτειες. MVP του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Χατζηιγνατίου με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου η Remal Madri μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, έπιασε στον ύπνο την Abla και πήρε μια διαφορά, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα. Δανδούκης και Χατζηιγνατίου έγραψαν το 0-5, 2-5 ο Φλίγκος, 2-10 οι Δανδούκης και Αθανασάκος, 5-10 ο Μακρής, 5-12 ο Αθανασάκος ξανά, 10-12 οι Σουτεμένογλου και Φλίγκος, 10-16 οι Αθανασάκος και Δανδούκης και 12-16 ο Μακρής για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μαχονταν για το προβάδισμα, με την front line και των δύο να έχει πολλή δουλειά. Ο Φλίγκος μείωσε σε 14-16, 14-18 ο Χατζηιγνατίου, 17-18 ο Μακρής, 17-20 ο Μοτσάκος, 20-20 ο Ορνεράκης, 20-22 ο Χατζηιγνατίου, 22-22 ο Μακρής, 22-24 ο Χατζηιγνατίου ξανά, 26-24 οι Φλίγκος και Σουτεμένογλου, 26-27 ο Διαμαντόπουλος και 28-27 ο Σουτεμένογλου ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Remal Madri βρήκε λίγο ανοιχτό γήπεδο, έτρεξε και εκμεταλλευτηκε το momentum για να πάρει μια διαφορά, κυρίως ψυχολογικής σημασίας, για την τελευταία. Ο Δανδούκης ισοφάρισε σε 28-28, 31-28 ο Κατσάτσος, 31-31 ο Δανδούκης, 33-31 ο Μακρής, 33-33 ο Χατζηιγνατίου, 38-33 ο Μακρής με ένα 5-0, 38-39 οι Διαμαντόπουλος και Χαραλαμπόπουλος, 40-39 ο Φλίγκος, 40-41 ο Αθανασάκος, 42-41 ο Φλίγκος ξανά και 0-7 οι Δανδούκης, Διαμαντόπουλος και Χατζηιγνατίου για το τελικό 42-48 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήραν φωτιά, ανταλλαζαν καλάθια ασταμάτητα παλεύοντας για την πολυπόθητη νίκη, με την Remal να είναι εκείνη που με την ψυχραιμία της στις βολές κέρδισε στο τέλος. Ο Ορνεράκης μείωσε σε 45-48, 45-50 ο Μοτσάκος, 46-50 ο Μακρής, 46-52 ο Μοτσάκος ξανά, 48-52 ο Κατσάτσος, 48-57 οι Παπαδόπουλος και Μοτσάκος, 52-57 οι Ορνεράκης και Μακρής, 52-59 ο Δανδούκης, 54-59 ξανά ο Μακρής, 54-60 ο Στάμος, 57-60 ο Μακρής, 57-61 ο Χατζηιγνατίου, 60-61 ο Σουτεμένογλου, 60-63 οι Διαμαντόπουλος και Ομάρ, 62-63 ο Φλίγκος, 62-65 οι Χατζηιγνατίου και Διαμαντόπουλος ξανά, 64-65 ο Ορνεράκης και μια βολή του Χαραλαμπόπουλου για το τελικό 64-66 6″ πριν τη λήξη, αφού η Abla στην τελευταία κατοχή έκανε λάθος πάσα και πέταξε ουσιαστικά την ευκαιρία για ισοφάριση ή νίκη στα σκουπίδια.

Για την Remal Madri, πέρα από τον Χατζηιγνατίου, σε καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Δανδούκης και Διαμαντόπουλος. Για την Abla ξεχώρισαν οι Μακρής, Φλίγκος, Ορνεράκης και Σουτεμένογλου.