52.0%
48.5%
43.3%
18.2%

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της αγωνιστικής, αν όχι το καλύτερο, η Remal Madri πήρε τη νίκη στο άνοιγμα της αυλαίας κόντρα στους Ball Busters με 74-88 και έδειξε ότι φέτος έχει κάνει προσθήκες που δεν “αστειεύονται”. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Βαγγέλης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας έδειξαν άγριες διαθέσεις επιθετικά πηγαίνοντας το σκορ ψηλά από νωρίς. Ο Δημήτρης Λάγιος έβαλε του πρώτους δύο πόντους του παιχνιδιού, οι Αθανασάκος και Χατζηιγνατίου απάντησαν για το 2-4, 4-4 από τον Τσεβρενίδη, 4-6 ο Αθανασιάδης, 6-6 ο Γκίκας, 6-9 ο Αθανασάκος, 11-9 με ένα 5-0 σερί οι Κοκκίνης και Γκίκας, 11-11 ο Αθανασιάδης, 12-11 ο Καραγιαννίδης, 12-14 με τρίποντο για την Remal Madri, 15-14 ο Καραγιαννίδης ξανά, 15-17 ο Χατζηιγνατίου, 17-17 ο Γκίκας, 17-19 ο Βαγγέλης, 18-19 ο Γκίκας ξανά και 18-22 με τρίποντο του Βαγγέλη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν σταθερά να μας χαρίζουν θέαμα, με την Remal να έχει σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Ο Αθανασάκος έγραψε το 18-24, 20-24 ο Καραγιαννίδης, 20-27 ο Χατζηιγνατίου, 21-27 ο Νίκος Λάγιος, 21-31 ο Αθανασάκος με δύο συνεχόμενα προσωπικά του καλάθια, 28-31 οι Νίκος Λάγιος, Δήμου και Καραγιαννίδης, 28-36 οι Αθανασάκος και Αθανασιάδης, 35-36 με 7-0 σερί οι Καραγιαννίδης, Γκίκας και Πετρίδης, 35-42 οο Χατζηιγνατίου, Βαγγέλης και Κακλέας, 38-42 οι Τσεβρενίδης και Νίκος Λάγιος, 38-45 ξανά ο Κακλέας και 40-45 με νέο καλάθι από τον Νίκο Λάγιο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης με ένα δικό του καλάθι μείωσε σε 42-45, 42-47 ο Χατζηιγνατίου, 48-47 οι Λάγιος, Πετρίδης και Τσεβρενίδης, 48-49 ο Χατζηιγνατίου, 50-49 ο Κοκκίνης, 50-54 οι Βαγγέλης και Χατζηιγνατίου, 54-54 οι Λάγιος και Κοκκίνης, 54-57 με τρίποντο ο Παπαδόπουλος, 56-57 ο Λάγιος, 56-60 ξανά με τρίποντο ο Παπαδόπουλος, 57-60 ο Δήμου, 57-62 ο Βαγγέλης, 59-62 ο Νίκος Λάγιος ξανά και 59-65 με τρίποντο του Μανίνα για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Remal Madri κατάφερε να εγκλωβισει την επίθεση του αντιπάλου, ενώ η δική της επίθεση έμεινε σταθερή, με αποτέλεσμα η νίκη να έρχεται τελικά πολύ πιο άνετα από ότι αναμενόταν. Νίκος Λάγιος και Τσεβρενίδης έγραψαν το 63-65, 63-68 ο Διαμαντόπουλος, 65-68 ο Λάγιος, 65-73 με 0-5 σερί οι Βαγγέλης και Χατζηιγνατίου, 67-73 ο Γκίκας, 67-77 οι Κακλέας και Αθανασιάδης, 69-77 ο Καραγιαννίδης, 69-81 με άλλο ένα 0-4 σερί από Κακλέα και Βαγγέλη, 72-81 οι Τσεβρενίδης και Λάγιος, 72-85 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Κακλέα, 74-85 ο Λάγιος με ακόμη ένα προσωπικό του καλάθι και 74-88 οι Κτενίδης και Βαγγέλης, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

Για τη Remal Madri, πέρα από τον Βαγγέλη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Χατζηιγνατίου, Αθανασάκος και Κακλέας. Για τους Ball Busters ξεχώρισαν οι Καραγιαννίδης και Νίκος Λάγιος.