13.3%
50.0%
48.6%
8.8%

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου το ενδιαφέρον διατηρήθηκε αμείωτο από το πρώτο έως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Golden Boys κατάφεραν να επικρατήσουν των Remal Madri με το τελικό 59-55 να σκιαγραφεί τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι. Με τον Ανδρέα Χαχάμη να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση με 14 πόντους και 21 ριμπάουντ, οι Golden Boys πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χατζηιγνατίου να ανοίγει το σκορ με εύστοχη βολή και τον Χαχάμη Β. να κάνει το 2-1 με 2/2 βολές. Ο Καμπούρης θα απαντήσει άμεσα για το 2-3, ενώ ο Χαχάμης Β. με τον Ιορδανίδη θα κάνουν το 6-3 με 2 σερί δίποντα. Για τους Remal Madri, ο Διαμαντόπουλος και ο Καμπούρης θα δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 6-7, ενώ ο Ρίζος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 9-7. Στη συνέχεια, ο Χατζηιγνατίου με 2 δίποντα θα ανακτήσει το προβάδισμα για τους Remal Madri, ενώ ο Σταματάκης και ο Λαλιώτης με τον ίδιο τρόπο θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 13-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κακλέας με γκολ-φάουλ θα κάνει το 13-14, με τον Χαχάμη Α. να ευστοχεί σε τρίποντο για το 16-14. Ο Χαραλαμπόπουλος θα ανακτήσει το προβάδισμα για την ομάδα του με νέο γκολ-φάουλ για το 16-17 και ο Ρίζος με δίποντο θα κάνει το 18-17. Οι Remal Madri θα τρέξουν ένα σερί 1-7 για να προσπεράσουν με 5 πόντους για το 19-24, ενώ οι Golden Boys θα ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά με δικό τους σερί 11-2 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 30-26.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Golden Boys θα συνεχίσουν να ευστοχούν, αυξάνοντας την διαφορά στους 8 πόντους για το 34-26, όμως ο Χατζηιγνατίου με δίποντο και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο θα κάνουν το 34-31. Στη συνέχεια ο Χαχάμης Β. με δίποντο θα διαμορφώσει το 36-31, ενώ οι Remal Madri θα τρέξουν ένα σερί 0-6 με τους Διαμαντόπουλο, Καμπούρη και Κακλέα για να περάσουν μπροστά (56-57). Οι Golden Boys όμως θα απαντήσουν με καλύτερο σερί (8-1) από τους Χαχάμη Α., Χαχάμη Β. και Λαλιώτη για να κάνουν το 44-38. Ο Κακλέας με 3/4 βολές θα διαμορφώσει το 44-41, ενώ ο Χαχάμης Α. θα κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με εύστοχο δίποντο για το 46-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χατζηιγνατίου θα μειώσει σε 46-43, ενώ ο Ιορδανίδης με δύο δίποντα στον αιφνιδιασμό θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς για το 50-43. Στη συνέχεια οι Remal Madri με ένα σερί 2-10 θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 52-53, ενώ ο Χαχάμης Α. και ο Ρίζος με δύο δίποντο θα διαμορφώσουν το 56-53. Με δίποντο θα απαντήσει ο Χατζηιγνατίου και θα φέρει το ματς στον πόντο (56-54), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ρίζος θα ευστοχήσει σε 2/2 βολές και ο Νικολιδάκης θα σφραγίσει το ματς με δική του εύστοχη βολή για το τελικό 59-55.

MVP της αναμέτρησης ο Ανδρέας Χαχάμης, πετυχαίνοντας στον πρώτο του αγώνα μετά από 8 μήνες double-double με 14 πόντους και 21 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 18 αμυντικά και τα 3 επιθετικά, φτάνοντας τους 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά των Σταματάκη και Λαλιώτη, ενώ για τους Remal Madri ξεχώρισε η προσπάθεια του Χατζηιγνατίου.